«НОВОЕ ВРЕМЯ»: «Կուբայում ավարտվել է կանադացի գործարար Սարգիս Յակուբյանի գործով դատավարությունը» 05/28/2013 09:29 | Մամուլ
Կանադայում ապրող հայազգի գործարարի դատավարությունը, ով կաշառել է կուբացի պաշտոնյաներին, ավարտվել է անցյալ ուրբաթ օրը:
Սակայն, ինչպես գրում է թերթը, ոչինչ չի հայտնվում դատավճռի կապակցությամբ:
Ապրանքների ներկրմամբ զբաղվող «Tri-Star Caribbean» ընկերության սեփականատեր Սարգիս Յակուբյանը ձերբակալվել էր 2011թ.: Նա իրեն մեղավոր է ճանաչել առաջադրված մեղադրանքներում` հույս ունենալով, որ դատարանը մեղմ կմոտենա, ինչը, սակայն, տեղի չի ունեցել:
Թվով 5 դատավորներ 10 օրվա ընթացքում պետք է դատավճիռ կայացնեն:
52-ամյա Յակուբյանին սպասվում է ազատազրկում` 12 տարի ժամկետով` կաշառակերության, հարկերը վճարելուց խուսափելու և պետության տնտեսությանը վնաս հասցնելու համար:
Յակուբյանի հետ միասին դատարանում է նաև նրա գործընկերը` Լիբանանի քաղաքացի Գրիգոր Բայասալյանը:
Դատավճռի են սպասում նաև կանադացի և բրիտանացի այլ գործարարներ ևս, ովքեր զբաղվել են ապրանքների ներկրմամբ: Նրանք ձերբակալվել են Յակուբյանից հետո:
Այս բոլոր գործերի հայտնաբերումն արդյունք են Ֆիդելի ժառանգորդ եղբոր` նախագահ Ռաուլ Կաստրոյի` կոռուպցիայի դեմ սկսած պայքարի:

“Новое Время”: “На Кубе завершился суд над канадским бизнесменом Саркисом Якубяном” 05/28/2013 10:23 | Пресса
Однако, как пишет газета, ничего не сообщается о вердикте суда по делу.
Канадский предприниматель армянского происхождения, владелец фирмы по импорту “Tri-Star Caribbean” Саркис Якубян, который был арестован еще в июле 2011 г., признает себя виновным в надежде на снисхождение за сотрудничество со следствием. Однако этого не произошло. Теперь пять судей должны объявить свой вердикт в течение 10 дней.
53-летнему Якубяну грозит тюремное заключение до 12 лет по обвинению во взяточничестве, уклонении от налогов и нанесении ущерба экономике страны. Он находится в тюрьме с момента ареста. Его партнер, гражданин Ливана Григор Баясалян, был соответчиком на суде.
Суда дожидаются и другие канадские и британские бизнесмены, занимающиеся импортом. Они были арестованы после Якубяна. Все эти дела являются результатом кампании по борьбе с коррупцией, начатой президентом Раулем Кастро вскоре после того, как он стал преемником своего больного брата Фиделя в 2008 году, пишет газета.