Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության նախագահ Վլադիմիր Յակունինին 05/28/2013 20:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է հայկական երկաթուղու հավատարմագրային կառավարումն ստանձնած «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ նախագահ, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Յակունինին:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանն առաջնային նշանակություն է տալիս հայ-ռուսական դաշնակցային գործընկերության հետևողական ամրապնդմանն ու զարգացմանը, որի կարևոր բաղադրիչներից է համագործակցությունը տրանսպորտի բնագավառում: Այդ համատեքստում է, ըստ Հանրապետության ղեկավարի, դիտարկվում նաև «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության հետ փոխգործակցությունը: Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Վլ. Յակունինին կառուցողական և արդյունավետ աշխատանքի համար, ընդգծել նրա անձնական ներդրումը Հայաստանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման գործում:
Վլ. Յակունինը հանդիպման սկզբում շնորհավորել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ Հանրապետության տոնի առթիվ, մաղթել հաջողություններ: Հայկական երկաթուղու հավատարմագրային կառավարումն ստանձնած ընկերության նախագահը Հանրապետության ղեկավարին ներկայացրել է հայկական երկաթուղու արդիականացման, տեխնիկական վերազինման ուղղությամբ իրականացված և ընթացիկ աշխատանքները, նշել, որ այսօր ՀՀ վարչապետի և պաշտոնատար այլ անձանց հետ միասին Գյումրիում բացել են վագոնային վերանորոգման և լոկոմոտիվային դեպոները, որոնց շնորհիվ, նրա խոսքով, նաև նոր աշխատատեղեր են բացվել այդ տարածաշրջանում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Վլ. Յակունինը քննարկել են հայկական երկաթուղու ներկայիս վիճակին, զարգացման հեռանկարներին, կոնցեսիոն պայմանագրով «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքին վերաբերող հարցեր:

Президент Армении Серж Саргсян принял главу ОАО «Российские железные дороги» Владимира Якунина 05/28/2013 21:32 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня главу принявшей доверительное управление армянской железной дорогой компании «Российские железные дороги», председателя Совета директоров ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Владимира Якунина.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, Серж Саргсян отметил, что Армения придает первостепенное значение последовательному укреплению и развитию армяно-российского союзнического партнерства, важной составляющей которого является сотрудничество в сфере транспорта. В этом контексте, по словам главы государства, рассматривается и сотрудничество с компанией «Российские железные дороги». Президент поблагодарил Владимира Якунина за конструктивную и результативную работу, подчеркнул его личный вклад в дело развития транспортной инфраструктуры Армении.
Владимир Якунин в начале встречи поздравил президента Сержа Саргсяна с Праздником Республики, пожелал успехов. Президент компании, принявшей доверительное управление армянской железной дорогой, представил главе армянского государства осуществленные и текущие работы в направлении модернизации, технического переоснащения армянской железной дороги, отметил, что сегодня вместе с премьер-министром РА и другими должностными лицами в Гюмри открыл депо по ремонту вагонов и локомотивное депо, благодаря которым, по его словам, в этом регионе также открылись новые рабочие места.
Президент Серж Саргсян и Владимир Якунин обсудили вопросы, относящиеся к нынешнему состоянию армянской железной дороги, перспективам ее развития, к ходу выполнения обязательств, принятых ОАО «Российские железные дороги» по концессионному договору.