Կառավարությունն ստիպված է բարեկարգել Մեծ Հայրենականի զոհերի հուշարձանները 05/27/2013 16:54 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարությունը մտադիր է հայտնաբերել, վերականգնել Հայրենական Մեծ Պատերազմի մասնակիցների զինվորական գերեզմաններն ու հուշարձանները, բարեկարգել և պահպանել քանդվածները, ինչպես նաև ձեռնարկել միջոցներ դրանց նկատմամբ անարգանքի եւ վանդալիզմի դեպքերը կանխելու ուղղությամբ:
Ավելին, այսուհետ կառավարական մակարդակով կկազմակերպվի նաեւ 1941-45թթ. հերոսական պատմության լուսաբանումն ու քարոզչությունը:
Սա, սակայն, մեր կառավարության սեփական նախաձեռնությունը չէ, այլ պարզապես ստանձնած պարտավորություն: Բանն այն է, որ դեռեւս 2011 թ.-ին Դուշանբեում ԱՊՀ անդամ երկրները «1941-1945 թվականներին Հայրենական մեծ պատերազմում Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների ժողովուրդների արիության և հերոսության հիշատակը հավերժացնելու մասին» համաձայնագիր են ստորագրել: 2012թ-ի հոկտեմբերին համաձայնագիրը վավերացվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից եւ 2012թ.-ի դեկտեմբերի 30-ին այն մտել է ուժի մեջ:
Հենց ստանձնած պարտավորությունների կատարման նպատակով էլ կառավարությունը որոշել է անդրադառնալ Հայրենականի հերոսների գերեզմանների եւ հուշարձանների ներկա անմխիթար վիճակին: Պարտավորությունների կատարման լիազոր մարմին է ընտրվել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, որի վրա էլ դրվել է ոչ միայն հուշարձանների հայտնաբերման, պահպանման եւ բարեկարգման, այլեւ Մեծ Հայրենականի հերոսական էջերի մասին հանրությանը իրազեկելու պատասխանատվությունը:

Правительство Армении намерено восстановить и благоустроить памятники героям Великой Отечественной войны 05/27/2013 18:03 | Актуальная тема
Правительство Армении намерено найти и восстановить памятники участникам Великой Отечественной войны и военные кладбища, благоустроить территорию и сохранить обратившиеся в руины памятники, а также предпринять меры по предотвращению случаев неуважения и вандализма к ним.
Более того, с этого момента на уровне Правительства будет проводиться пропаганда и освещение героической войны 1941-1945гг.
Это, однако, происходит не по собственной инициативе Правительства Армении, а всего лишь взятое им на себя обязательство. Дело в том, что еще в 2011г. в Душанбе страны СНГ подписали "Соглашение об увековечении памяти о мужестве и героизме народов государств-участников Содружества Независимых Государств в Великой Отечественной войне 1941 - 1945 годов". В октябре 2012г. соглашение было ратифицировано парламентом Армении и 30 декабря 2012г. вступило в силу.
С целью выполнения взятых на себя обязательств Правительство решило обратить внимание на памятники героям ВОВ и военные кладбища, состояние которых сегодня оставляет желать лучшего. Полномочным органом по выполнению обязательств было избрано Министерство труда и социальных вопросов. На ведомство возложена не только ответственность за обнаружение кладбищ, их сохранение и благоустройство, но и ответственность за информирование общественности о героических страницах войны.