Զինվորի ծնողները չեն հավատում որդու ինքնասպանության վարկածին 05/27/2013   14:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Զինծառայող Հայկ Կալեյանի մահվան դեպքի նախաքննության ավարտից հետո նրա ընտանիքին հնարավորություն չի տրվել ծանոթանալ քրեական գործի նյութերին, նրանց չի տրամադրվել քրեական գործի պատճենը, ինչը նախաքննական մարմնի` գործը վարող քննիչի պարտականությունն է:
Հենց այս պատճառաբանությամբ էլ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում Հայկ Կալեյանի մահվան գործով մայիսի 24-ին նշանակված դատական նիստը հետաձգվեց իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի միջնորդությամբ` քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու և պատշաճ պաշտպանություն իրականացնելու նպատակով:
Չնայած սոցիալական ոչ բարվոք պայմաններին` Հայկի մայրը` Նվարդ Պետրոսյանը փորձել է փաստաբան ներգրավվել գործում որդու մահվան պատճառներն իմանալու, սակայն քննիչը նրան համոզել է, որ փաստաբանը հենց ինքն է և մայրը հավատացել է` հրաժարվելով իրական փաստաբանից: Դատական նիստից օրեր առաջ միայն մայրը տեղեկացավ, որ իրեն խաբել են: Նրանց շահերն այժմ դատարանում կներկայացնի Արթուր Սաքունցը:
Հայկ Կալեյանը բանակ էր զորակոչվել Գեղարքունիքի մարզի Ծովագյուղ գյուղից և հասցրեց ծառայել ընդամենը 74 օր: Նախաքննության ավարտից հետո գործը դատարան է ուղարկվել «ինքնասպանության» վարկածով: Ըստ պաշտոնական վարկածի զինծառայողն իրեն ամրակցված գնդացրից որովայնի շրջանում 3 կրակոց է արձակել, ինչի արդյունքում մահացել է:
Ինչպես տեղեկացնում է «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների իրավական լրատվական կայք»-ը՝ ծնողները չեն հավատում առաջ քաշած վարկածին:
Ի դեպ, մահվան այս դեպքը, որը տեղի է ունեցել 2012-ի սեպտեմբերի 6-ին տեղ չի գտել ՊՆ-ի կողմից արվող պաշտոնական հաղորդագրությունների մեջ: «Մենք մնացինք մեր սգի հետ, մեր դուռը բացող չեղավ», ասել է մայրը:

Родители погибшего в прошлом году военнослужащего ВС Армении Айка Калеяна не верят в версию самоубийства 05/27/2013   15:53  |  Лента новостей
После завершения предварительного расследования дела, возбужденного по факту смерти военнослужащего Айка Калеяна, семье погибшего не предоставили возможности ознакомиться с материалами уголовного дела, им не выдали копии с материалов уголовного дела, что входит в обязанности следователя, проводящего предварительное расследование.
Именно по этой причине назначенное на 24 мая в суде общей юрисдикции Сюникской области судебное заседание по делу о смерти Айка Калеяна перенесли. Правозащитник Артур Сакунц представил ходатайство для ознакомления с материалами уголовного дела и осуществления надлежащей защиты.
Несмотря на неблагоприятное социальное положение, мать Айка, Нвард Петросян, пыталась привлечь к делу адвоката для того, чтобы выяснить причины смерти своего сына. Однако следователь заверил ее, что он собственно и является адвокатом, а мать солдата поверила ему, отказавшись от услуг настоящего адвоката. За несколько дней до судебного заседания только мать узнала о том, что ее обманули. Их интересы в суде теперь будет представлять Артур Сакунц.
Айк Калеян был призван в армию из села Цовагюх Гегаркуникской области и успел прослужить всего 74 дня. По завершении предварительного расследования дело по версии "самоубийство" было направлено в суд. По официальной версии, военнослужащий произвел три выстрела из закрепленного за ним пулемета, вследствие чего погиб.
Как передает правовой информационный сайт “Журналисты во имя прав человека”, данная версия не внушает родителям доверия.
“Смертельный случай, имевший место 6 сентября 2012г., не нашел места в официальной сводке МО. Мы остались наедине со своим горем. Никто не стучится к нам в дверь”, - заявила мать погибшего солдата.