Գործադուլի դիմելու փաստաբանների որոշումը «բեկանման» ենթակա չէ 05/25/2013 13:26 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անցյալ տարվա փաստաբանների գործադուլից ի վեր ոչինչ չի փոխվել ՀՀ վճռաբեկ դատարանի գործելաոճում, վերին դատական ատյանը շարունակում է կամայականորեն վարույթ ընդունել կամ մերժել վճռաբեկ բողոքների վարույթ ընդունելը: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում նշեց փաստաբանների այս տարվա գործադուլի նախաձեռնող խմբի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը: Նա հիշեցրեց, որ վերադարձվում են բողոքների 95 տոկոսը: Հայկ Ալումյանի փաստաբանական պրակտիկայում եղել է դեպք, երբ առաջին ատյանի դատարանը մերժել է քննիչի միջնորդությունը իր պաշտպանյալին կալանավորելու մասին, վերաքննիչ դատարանը բավարարել է իր միջնորդությունը, իսկ Վճռաբեկ դատարանը չի ընդունել բողոքը, այսինքն՝ քաղաքացին զրկվել է անգամ մեկ դատական ատյան իր նկատմամբ որոշումը բողոքարկելու իրավունքից:
Նույն խնդիրն առաջանում է վարչական վարույթում, վարչական դատարանը որոշում է կայացնում հօգուտ, իսկ վերաքննիչ վարչականը՝ ի վնաս քաղաքացու, իսկ վճռաբեկ դատարանը չի ընդունում քաղաքացու բողոքը: Հ.Ալումյանը հերքեց մտայնությունը, թե չեն ընդունվում անլուրջ գործերով բողոքները՝ ցանկացած քաղաքացու համար իր գործն ամենալուրջն է, մասնավորապես, անձին 2 ամսով կալանավորելու որոշումն ամենալուրջ գործն է: Այդ «անլուրջ» գործերը, հավաստիացրեց Հ.Ալումյանը, գնում են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, որտեղ կայացվում են վճիռներ Հայաստանի դեմ:
Փաստաբան Նարինե Ռշտունին նույնպես ընդգծեց, որ բողոքներն ընդունելու-չընդունելու հարցում չկա իրավական որոշակիություն, ինչը պետք է պարտադիր լինի: Անկախ նրանից, թե 5, թե 50 փաստաբան կմիանա գործադուլին, «մենք մեր ձայնը կբարձրացնենք և հույս ունենք, որ մեր ձայնն այս պետությունում կլսեն»:
Փաստաբան Գևորգ Դավթյանն ընդգծեց, որ խնդիրը օրենքի մեջ չէ, այլ գործող օրենքի սխալ կիրառման մեջ՝ եղել են դեպքեր, երբ ստորադաս դատարաններն իրար հակասող որոշումներ են ընդունել, իսկ վճռաբեկ դատարանը չի ընդունել բողոքները՝ օրենքի ոչ միատեսակ կիրառման պարագայում անգամ: Ըստ փաստաբանի, Վճռաբեկ դատարանը չի պատճառաբանում բողոքները վերադարձնելու որոշումները, պարզապես այլ գործերից «քոփիփաստ» է անում: Նման սուբյեկտիվ մոտեցման ներքո կարող է թաքնվել կոռուպցիա, ծանոթ, հարազատ, բարեկամ կապեր: Փաստաբանն ընդգծեց, որ եթե գործադուլի արդյունքում ոչինչ չփոխվի, իրենք կդիմեն ավելի երկարատև՝ 2-3 օրյա գործադուլների՝ նաև իրենց վստահորդների մասնակցությամբ:
Փաստաբան Արա Զաքարյանն իր հերթին ընդգծեց, որ խնդիրը Վճռաբեկ դատարանի մտածելակերպի ու մոտեցման մեջ է, իսկ Հայկ Ալումյանը հավելեց. «18 տարի կողմ եմ օրենսդրական փոփոխություններին, սակայն իմ վստահորդի իրավունքը հենց այսօր պետք է պաշտպանենք»:
Գործադուլին միացել է մոտ 50 փաստաբան, նախօրեին նախաձեռնող խումբը տարածել է իր հայտարարությունը, որում փաստաբաններին կոչ է արվում միանալ գործադուլին:

Забастовка будет: группа адвокатов не намерена идти на попятную и мириться с “произволом” Кассационного суда Армении 05/25/2013 15:07 | Актуальная тема
Со дня прошлогодней забастовки адвокатов стиль работы Кассационного суда так и не претерпел изменений. Высшая инстанция продолжает произвольно принимать к производству жалобы или отказывать в их принятии. Об этом на сегодняшней пресс-конференции член нынешней группы адвокатов, инициировавших забастовку, адвокат Айк Алумян. Он напомнил, что 95% жалоб возвращают людям обратно. Айк Алумян припоминает за годы ведения адвокатской практики случай, когда суд первой инстанции отклонил ходатайство следователя о заключении его подзащитного под стражу. Апелляционный суд удовлетворил его ходатайство, а Кассационный суд не принял жалобу к производству, то есть гражданин лишился права обжаловать решение в одной из судебных инстанций.
Та же проблема возникает в административном производстве. Административный суд выносит решение в пользу, а Апелляционный суд - во вред гражданину, а Кассационный суд не принимает его жалобу. А. Алумян опроверг сведения о том, что к производству не принимают жалобы по ‘несерьезным делам”: Для каждого гражданина его дело самое серьезное. Эти “несерьезные дела”, заверил А. Алумян, отправляются в Европейский суд по правам человека, где выносят решение против Армении.
Адвокат Нарине Рштуни также подчеркнула, что не существует правовой определенности в вопросе принятия-непринятия жалоб, что, однако, должно наличествовать в обязательном порядке. Вне зависимости от того, присоединятся к забастовке 5 или 50 адвокатов, мы “не станем молчать и лелеем надежду, что это государство услышит наш голос”, - заявил адвокат.
Адвокат Геворг Давтян подчеркнул, что проблема заключается отнюдь не в законе, а в неверном применении действующего закона: известны случаи, когда нижестоящие инстанции вынесли противоречащие друг другу решения, а Кассационный суд не принял жалобы к производству даже в случае неоднозначного применения закона. По мнению адвоката, Кассационный суд никак не мотивирует свое решение о возврате жалоб, всего-навсего, копирует их с других дел. Под таким субъективным подходом может скрываться коррупция, родственные связи и кумовство”, - отметил Г. Давтян. Адвокат подчеркнул, что, если забастовки не возымеют результата, они прибегнут к длительной стачке с участием доверителей, и эта забастовка может продлиться 2-3 года.
Адвокат Ара Закарян, в свою очередь, отметил, что проблема не в менталитете и подходе Кассационного суда. Айк Алумян также добавил: “18 лет я высказываюсь за законодательные изменения, однако право моего доверителя обязан защищать сегодня”.
К забастовке присоединились около 50 адвокатов. Накануне инициативная группа распространила заявление, в котором призывала адвокатов примкнуть к акции протеста.