Էթիկայի հանձնաժողովի որոշումն անվավե՞ր կճանաչվի 05/23/2013 09:41 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հերթական խախտումն է գրանցվել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի աշխատանքում: Այս անգամ այն արձանագրել է հանձնաժողով դիմած քաղաքացին:
Ռ.Նիկողոսանը, հիշեցնենք, դեռեւս անցյալ տարի դիմել էր հանձնաժողով` պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գ. Խաչատրյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու կամ իր պաշտոնական լիազորությունների իրականացման ընթացքում շահերի բախման իրավիճակում գտնվելու փաստերով վարույթ հարուցելու դիմումով: Այս տարվա ապրիլի 13-ին հարուցված վարույթը հանձնաժողովն ավարտել էր մայիսի 3-ին, ի դեպ, շահերի բախման փաստեր չհայտնաբերելով, եւ համապատասխան որոշումը փոստային ծրարով ուղարկել դիմումատուին:
Բայց դիմումատուն հանձնաժողովի որոշումը ստացել է 12 օր հետո:
Հենց սա էլ օրենքի խախտում է:
Բանն այն է, որ Իրավական ակտերի մասին ՀՀ օրենքի 61 հոդվածի 2 կետի համաձայն` «Անհատական իրավական այլ ակտերը` դրանք ընդունելու օրվան հաջորդող երեք օրվա ընթացքում ուղարկվում կամ հանձնվում են այն մարմիններին, պաշտոնատար անձանց, կամ քաղաքացիներին, որոնց վրա տարածվում են դրանք»:
Օրենքի այս պահանջը չկատարելը վկայակոչելով, էլ Ռ.Նիկողոսանը որոշել է վիճարկել Հանձնաժողովի որոշման օրինականությունը եւ այն անվավեր ճանաչելու պահանջով դիմել դատարան:
Ի դեպ, նույն պաշտոնյային վերաբերող այս որոշումն ուշացումով է ստացել նաեւ հանձնաժողով դիմած «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ն:
Հհետաքրքրական մի հանգամանք եւս. Ի տարբերություն Ռ.Նիկողոսանի, Վանաձորի քաղաքապետարանում քաղաքապետին վերաբերող որոշումն ընդհանրապես դեռ չեն ստացել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնել էր Վանաձորի քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Գագիկ Սիմոնյանը:
Հիշեցնենք, որ Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանին վերաբերող որոշումն էլ հանձնաժողովը կայացրել էր մայիսի 13-ին: Այս դեպքում օրենքով նախատեսված 3 օրվա փոխարեն անցել է արդեն 10 օր:

В Армении гражданин решил подать в суд на Комиссию по этике высокопоставленных лиц за нарушение требования закона 05/23/2013   12:58  |  Актуальная тема
Очередное нарушение зарегистрировано в работе Комиссии по этике высокопоставленных лиц. На сей раз его зафиксировал гражданин, обратившийся в Комиссию.
Р. Никогосян, напомним, еще в прошлом году обратился в Комиссию по этике с заявлением, в котором содержалось требование о возбуждении производства по фактам, указывающим на наличие столкновения интересов в ходе ведения председателем Комитета государственных доходов Гагиком Хачатряном предпринимательской деятельности или превышения им своих должностных полномочий. Производство, возбужденное 13 апреля сего года, Комиссия завершила 3 мая, не обнаружив в нем фактов, подтверждающих наличие ситуации столкновения интересов, и соответствующее решение направила заявителю.
Однако заявитель получил постановление Комиссии спустя 12 дней.
Это и является нарушением закона.
Дело в том что, согласно п.2 ст. 61 закона РА “О правовых актах” “Иные индивидуальные правовые акты в течение трех дней после их принятия отправляются или выдаются тем органам, должностным лицам или гражданам, на которых они распространяются”.
Ссылаясь на невыполнение данного требования закона, Р. Никогосян принял решение оспорить законность вынесенного Комиссией решения и обратиться в суд с требованием признать его недействительным.
Кстати, данное постановление, касающееся все того же должностного лица, с опозданием получил обратившийся в Комиссию антикоррупционный центр “Transparency International”.
Еще одно весьма примечательное обстоятельство: В отличие от Р. Никогосяна, в Мэрии Ванадзора вообще не получали решения, касающегося мэра города. Об этом информагентству “ФактИнфо” сообщил начальник Управления по связям с общественностью Мэрии г. Ванадзор Гагик Симонян.
Напомним, Комиссия вынесла решение касательно градоначальника Ванадзора Самвела Дарбиняна 13 мая. В данном случае вместо предусмотренных законом трех дней прошло уже 10.