Բնակչությունը 1 խմ գազի համար կվճարի 156 դրամ, իսկ 1 կվտ էլեկտրաէներգիայի համար՝ 38 դրամ 05/23/2013 22:24 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ռուսական կողմի հետ բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ սահմանի վրա գազի գինը կկազմի 270 ԱՄՆ դոլար, որը տարածաշրջանում կշարունակի մնալ ամենացածրը: Բանակցությունները դեռ շարունակվում են Հայաստանի կողմից արդեն իսկ հայտարարված 30 տոկոս փոխհատուցման մասով, որի արդյունքում գազի գինը 270 դոլարից կիջնի 189 դոլարի: Այս մասին գազի սակագնի բարձրացման հետ կապված Ազգային ժողովում՝ պատգամավորների և կառավարության անդամների մասնակցությամբ, այսօր երեկոյան կայացած քննարկման ժամանակ հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Նա տեղեկացրել է նաև, որ Հայաստանի սոցիալապես անապահով խավերի համար լրացուցիչ փոխհատուցում կլինի և նրանց համար գազի գինը կմնա նույնը: Նախարարը նաև հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը փորձում է խնդիրը լուծել այնպես, որ պետական բյուջեի վրա լրացուցիչ բեռ չառաջանա:
ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ Արմեն Մովսիսյանն իր ելույթում անդրադարձել է գազի ներկրման գնի ձևավորմանը՝ զուգահեռներ անցկացնելով միջազգային շուկայում տիրող իրավիճակի հետ և տեղեկացնելով, որ գազի գինը ամբողջ աշխարհում թանկացման միտում ունի:
Նախարարը հերքել է շրջանառվող այն լուրերը, թե իբր Իրան-Հայաստան գազատարն այլընտրանքային դառնալ չի կարող, քանի որ ունի փոքր տրամաչափ: Նա տեղեկացրել է, որ այդ գազատարը բավարարում է երկրի գազասպառման պահանջները, բայց ավելի նպատակահարմար է գազ գնել Ռուսաստանից, քանի որ Իրանի գազի վաճառքի գինը ավելի բարձր է:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն էլ տեղեկացրել է, որ Հայռուսգազարդը հանձնաժողովին էր դիմել՝ առաջարկելով մինչև 10 հազար խորանարդ մետր ծախսող բաժանորդների համար սահմանել 221 հազար դրամ, այսինքն՝ 1 խ.մ գազի գինը սահմանել 221 դրամ՝ նախկինում գործող 132 դրամի փոխարեն:
Սակայն քննարկումների արդյունքում, հաշվի առնելով պետության կողմից 30 տոկոս փոխհատուցման փաստը և սահմանի վրա 189 ԱՄՆ դոլար գինը, ինչպես նաև՝ Հայգռուսգազարդի ներկայացրած կապիտալ ներդրումների և այլ ծախսերի հետ կապված հաշվարկների իջեցումը հանձնաժողովի կողմից, որոշվել է մինչև 10 հազար խմ սպառողների համար 1 խմ գազի վաճառքի սակագին սահմանել 156 դրամը: Ըստ Ռոբերտ Նազարյանի,գազի գնի թանկացմամբ պայմանավորված՝ էլեկտրաէներգիայի սակագները կաճեն 8 դրամով, այսինքն՝ բնակիչ բաժանորդների համար 1 կվտ էլեկտրաէներգիան կարժենա 38 դրամ:

Один кубический метр голубого топлива обойдется жителям Армении в 156 драмов 05/24/2013   11:12  |  Актуальная тема
В результате переговоров с российской стороной была достигнута договоренность по цене на газ на границе. Она составит 270 долларов США. Это цена все еще будет самой низкой в регионе. Переговоры все еще продолжаются касательно возмещения государством 30% стоимости газа, в результате чего цена на газ с 270 долларов снизится до 189 долларов США. Об этом заявил министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян в ходе состоявшегося в парламенте с участием депутатов и членов Правительства обсуждения.
Он сообщил, что для необеспеченных слоев населения страны будут выделены дополнительные средства с целью компенсации стоимости газа. Для них цена на газ останется прежней. Министр также отметил, что Правительство РА пытается найти такие пути решения, которые не лягут дополнительным бременем на госбюджет.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, Армен Мовсисян в своем выступлении затронул тему образования импортируемой цены на газ. Проводя параллели со сложившейся на международном рынке ситуацией, он ометил, что цена на газ имеет тенденцию к подорожанию.
Министр опроверг муссируемые сведения о том, что якобы газопровод Иран-Армения не может стать альтернативой ввиду его малого диаметра. Он сообщил, что этот газопровод удовлетворяет требованиям газопотребления страны, но гораздо целесообразнее покупать газ у России, так как иранский газ стоит дороже.
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян проинформировал, что ЗАО “АрмРосгазпром” обратилось в Комиссию по регулированию общественных услуг с предложением пересмотреть действующий тариф на природный газ, продаваемый ЗАО “АрмРосгазпром” потребителям (абонентам), использующим до 10 тыс.нормальных куб.м в месяц, и установить для них за 1 куб.м 221 тыс. драмов, то есть установить за 1 куб.м 221 драм вместо прежних 132 драмов.
Однако , учитывая тот факт, что государство просубсидирует 30% стоимости газа, и цена на газ на границе составит 189 долларов, а КРОУ, в свою очередь, снизит представленные компанией ЗАО “АрмРосгазпром” расчеты, связанные с капиталовложениями и расходами компании, было принято решение установить для потребителей, использующих до 10 тыс. куб. м, 156 драмов за 1 куб. м.По словам Роберта Назаряна, тарифы на электроэнергию в связи с повышением цены на газ вырастут на 8 драмов, то есть цена за 1 кВт/ч. электроэнергии для абонентов составит 38 драмов.