ԱԺ-ում քննարկվում է գազի սակագնի բարձրացման հարցը (Լրացված) 05/23/2013   19:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահին Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում ընթանում է գազի սակագնի  բարձրացման հետ կապված  քննարկում: Հրավիրված են  ՀՀ վարչապետը, Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահը, կառավարության այլ ներկայացուցիչներ:
Չնայած կառավարության պնդումներին, թե գազի գնի շուրջ բանակցային գործընթացը դեռևս ավարտված չէ, այնուամենայնիվ «Մեդիա կենտրոն» բանավեճային ակումբում այսօր կայացած քննարկում-ասուլիսի ժամանակ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Գարեգին Բաղրամյանը հայտնել է, որ արդեն պարզ է, թե որքանով կբարձրանան գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագները: Գազի սակագինը կլինի 156 դրամ՝ մեկ խորանարդ մետրի համար, ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը, իսկ էլեկտրաէներգիայի  գինը կաճի 27 տոկոսով՝ 1 կվտ/ժամը՝ 7-8 դրամով:
Ի դեպ՝ ԱԺ-ում դռնփակ քննարկումից ժամեր առաջ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց, որ գազի գնի 30 տոկոս սուբսիդավորման որոշման մասին ինքը պաշտոնական նամակ է ուղարկել ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահին: Այս հարցը, ըստ վարչապետի, ռուսաստանցի գործընկերների հետ տարվող բանակցային գործընթացի կարևորագույն կետերից մեկն է: «Այն պահին, երբ մենք համաձայնության կգանք, թե ինչպես ենք մենք այդ 30 տոկոսը կոմպենսացնելու, մենք ձեզ տեղյակ կպահենք: Այս պահին քննարկվում են մի քանի տարբերակներ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ բանակցությունները ավարտված չեն, և ինքն իրավունք չունի դրանք դարձնել հանրության քննարկման առարկա:
Նշենք, որ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նախաձեռնությամբ հրավիրված այսօրվա քննարկումն ի սկզբանե նախատեսված էր անցկացնել դռնփակ, սակայն, ընդառաջելով ԱԺ-ի շենքի մոտ հավաքված մի խումբ քաղաքացիների ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների պահանջին,  այն  որոշվեց անցկացնել բաց ձևաչափով: Ավելին՝ քննարկումներին թույլատրվեց ներկա գտնվել երեք ակտիվիստների, ովքեր, 15-20 րոպե անց լքեցին շենքը: Լրագրողների հետ զրույցում նրանք հայտնեցին, թե իրենց տեղեր են հատկացրել լրագրողների օթյակում և իրենք քննարկումներին մասնակցելու և տեսակետ հայտնելու հնարավորություն չեն ունեցել:

В парламенте Армении за закрытыми дверями проходит обсуждение на тему повышения тарифов на газ (дополнено) 05/23/2013   19:41  |  Лента новостей
В данный момент в зале заседаний Национального Собрания Армении проходит обсуждение на тему повышения тарифов на газ. На обсуждение были приглашены премьер-министр Армении, министр энергетики и природных ресурсов, председатель Комиссии по регулированию общественных услуг и другие представители Правительства.
Несмотря на заверения Правительства относительно того, что переговорный процесс вокруг вопроса о повышении цены на газ пока еще незавершен, тем не менее, на состоявшейся сегодня в “Медиа Кентрон” пресс-конференции начальник управления тарифной политики Комиссии по регулированию общественных услуг Гарегин Баграмян заявил, что уже ясно насколько подорожают газ и электроэнергия. Тариф на газ составит 156 драмов за 1 куб. м. включая НДС, а цена на электроэнергию повысится на 27% - 7-8 драмов за 1 кВт/ч.
За несколько часов до начала обсуждения за закрытыми дверями в ходе брифинга Т. Саргсян отметил, что он направил председателю КРОУ официальное письмо касательно субсидирования цены на газ в размере 30%. Этот вопрос, по словам премьер-министра, является одним из ключевых пунктов переговорного процесса с российскими коллегами. “В тот момент, когда мы придем к согласию относительно того, каким образом мы собираемся компенсировать эти 30%, мы Вас поставим в известность. В данный момент рассматривается несколько вариантов”, - отметил премьер и добавил, что переговоры пока не завершены, и он не имеет права превращать их в предмет публичных дискуссий.
Отметим, что сегодняшнее обсуждение,созванное по инициативе спикера парламента Овика Абрамяна, планировалось провести за закрытыми дверями, однако глава НС пошел на встречу собравшимся перед зданием парламента гражданам и представителям общественных организаций и принял решение провести его в открытом режиме. Более того, трем активистам разрешили присутствовать при обсуждении. Они спустя 15-20 минут покинули пределы здания. В беседе с журналистами они сообщили, что им отвели место на балконе для журналистов, и они не имели возможности принять участие в обсуждениях и высказать свою точку зрения.