Փակ շուկայի վերգետնյա հատվածում շինարարական աշխատանքները դադարեցված են 05/22/2013   18:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի թիվ 1 շուկայի (Փակ շուկա) տարածքի վերգետնյա հատվածում ներկայումս շինմոնտաժային աշխատանքներ չեն իրականացվում: Ոլորտը կարգավորող իրավասու մարմինների կողմից քննարկվել է շուկայի վերգետնյա հատվածի էսքիզային նախագիծը և առաջարկություններ են ներկայացվել Երևանի քաղաքապետարան: Ընդ որում՝ էսքիզային նախագծում արդեն առաջարկվել է, որպեսզի պահպանվի շուկայի նախկին տեսքը: Նախագիծը ներկայումս գտնվում է համաձայնեցման փուլում: Այս մասին Ազգային ժողովի մայիսի 22-ի նիստում հայտարարեց Քաղաքաշինության նախարար Սամվել Թադևոսյանը՝ ի պատասխան «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Զարուհի Փոստանջյանի հարցի:
Նախարարն ընդգծեց, որ քաղաքապետարանի կողմից միանշանակ հանձնարարական է տրված՝ մինչև նախագծի հաստատումը տվյալ հատվածում շինարարական աշխատանքները դադարեցված են:
Պատգամավորը հարց էր ուղղել կառավարությանը, թե այն պարագայում, երբ մշակութային հուշարձան հանդիսացող Փակ շուկայում շինարարական աշխատանքներ իրականացնողը երկու անգամ ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության՝ 200 հազար դրամի և 2,5 մլն դրամի չափով տուգանքների, սակայն այսօր էլ շարունակում է ապօրինի շինաշխատանքները, հետևաբար՝ պետք է հարուցվեր քրեական գործ: Ըստ պատգամավորի, այս պարագայում արդեն քրեական գործ պետք է հարուցվեր ապօրինի շինարարությունը թույլ տված անձի՝  Երևանի քաղաքապետի նկատմամբ:
Նախարարը նշեց, որ շուկայի շինարարական աշխատանքներն իրականացնելու համար 2012թ.-ին թույլտվություն է տրվել: Համաձայն նախագծի, նախատեսված էր իրականացնել ստորգետնյա հարկերի ուժեղացման և վերակառուցման աշխատանքներ: «Նախարարության կողմից ընթացքում իրականացվեց համապատասխան ուսումնասիրություն և իրականում փաստվեց, որ կառուցապատողը շինարարություն է իրականացնում նաև վերգետնյա հատվածում, որի  հետ կապված գրավոր հաղորդագրություն ուղարկվեց քաղաքապետարան, և քաղաքապետարանը վարչական պատասխանատվության ենթարկեց»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ, սակայն, որոշ ժամանակ անց շինարարությունը նորից շարունակվել է, և քաղաքապետարանն երկրորդ անգամ դադարեցրել է նշված աշխատանքներն ու կրկին անգամ վարչական պատասխանատվության ենթարկել կառուցապատողին:

Министр градостроительства Армении заверил, что работы по строительству надземной части Крытого рынка приостановлены 05/22/2013   19:05  |  Актуальная тема
В надземной части Крытого рынка Еревана в настоящее время не проводятся строительно-монтажные работы. Компетентные органы, регулирующие область, обсудили эскизный проект строительства надземной части рынка и представили предложения в Мэрию Еревана. В эскизном проекте предлагается сохранить рынок в его первозданном виде. Проект в данный момент находится в стадии согласования. Об этом заявил в ходе сегодняшнего заседания в НС министр градостроительства Самвел Тадевосян, отвечая на вопрос секретаря фракции “Наследие” Заруи Постанджян.
Министр подчеркнул, что Мэрия дала поручение о приостановлении строительных работ на данной территории до утверждения проекта.
Один из депутатов обратился с вопросом к Правительству касательно того, что, несмотря на тот факт, что строители, проводящие на территории являющегося памятником культуры Крытого рынка строительные работы, привлекались к административной ответственности и были оштрафованы на сумму в размере 200 тыс. драмов и 2.5 млн. драмов, до сих пор там продолжается незаконное строительство, следовательно по данному факту должны были возбудить уголовное дело. По мнению депутата, на сей раз уголовное дело нужно возбудить в отношении лица, допустившего незаконное строительство – мэра Еревана.
Министр отметил, что для проведения строительных работ на данной территории имелось разрешение. "Согласно проекту, планировалось осуществить работы по усилению подземных этажей и восстановлению. Министерство провело исследование и констатировало, что застройщик проводит строительные работы и на надземной части здания, в связи с чем было направлено письменное заявление в Мэрию. Мэрия, в свою очередь, привлекла правонарушителей к административной ответственности”, - отметил министр. Он также подчеркнул, что хотя строительство какое-то время спустя возобновилось, Мэрия во второй раз приостановила указанные работы и вновь подвергла административному наказанию застройщика.