Հայցեր ընդդեմ «Արմավիայի» 05/22/2013 20:28 | Վարչական իրավունք
Տարբեր պարտատերեր, այդ թվում նաև Հայաստանի կառավարությունը՝ ի դեմս Պետական եկամուտների կոմիտեի, ընդդեմ «Արմավիա» ընկերության հայցեր են ներկայացրել դատարան:
Այս մասին Ազգային ժողովի` մայիսի 22-ի նիստում հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը՝ ի պատասխան օդի հարկի մասով ընկերության պարտքերի վերաբերյալ «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանի հարցի:
Ըստ Դ.Սարգսյանի` այսօր դեռևս վաղ է խոսել կառավարության նկատմամբ ընկերության պարտավորությունների կոնկրետ գումարի մասին, քանի որ դրա մեծության վերաբերյալ կա վեճ, մասնագետները հաշվարկներ են իրականացնում:
Նախարարը վստահեցրեց, որ այդ վեճը քննարկման առարկա կդառնա դատական մարմիններում և փոխադարձ պարտավորությունների գումարը ճշգրտելուց հետո միայն պարզ կդառնա գումարի վերջնական չափը:

Правительство Армении подало в суд на авиакомпанию “Армавиа” 05/22/2013   20:55  |  Административное право
Различные кредиторы, в том числе Правительство Армении в лице комитета государственных доходов, подали иски в суд против авиакомпании “Армавиа”.
Об этом сегодня в парламенте заявил министр финансов Армении Давид Саркисян, отвечая на вопрос депутата от фракции "ОСтрана закона" Ованнеса Маркаряна касательно долга компании по части налога на воздух.
По словам министра, пока рано говорить о конкретной сумме обязанностей компании перед Правительством, поскольку вокруг его размера все еще ведется  спор.
Министр заверил, что этот спор станет предметом обсуждения в судебных органах, и только после уточнения суммы взаимных обязательств станет ясен его окончательный размер.