Հրայր Թովմասյանը հասկանում և ընդունում է «Ժառանգության» ազնիվ մղումները 05/21/2013   16:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը հասկանում և ընդունում է ՀՀ ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախաձեռնության հեղինակների՝ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամների, այն ազնիվ մղումները, որոնք ուղղված են ընտրական գործընթացների նկատմամբ հանրային վստահության աստիճանի բարձրացմանը: Այս մասին նախարարը հայտնեց Ազգային ժողովում նախագծի այսօրվա քննարկման ժամանակ՝ հավելելով, որ դա չի կարելի կատարել այնպիսի եղանակներով, որոնք կհակասեն Սահմանադրությանը և կարող են պայթյունավտանգ իրավիճակներ առաջացնել:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, նախագծով առաջարկվում է ընտրությունների արդյունքների նկատմամբ հանրության վստահությունը բարձրացնելու նպատակով ընտրությունների ավարտից հետո 2 օրվա ընթացքում ընտրողների ստորագրած ցուցակները հրապարակել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական կայքէջում՝ ըստ տեղամասերի որոնման և ներբեռնման հնարավորությամբ:
Նախարարն ընդգծեց, որ կիսելով մտահոգությունը, պետք է ասի, որ «այդ վստահության բարձրացման միակ եղանակը դա չէ»: Հաշվի առնելով, որ մինչև համապետական ընտրությունները բավականին ժամանակ կա, Հ.Թովմասյանն ասաց, որ կարող է մի տարբերակ առաջարկել, որ ընտրողների ցուցակում այն անձինք, որ մեր տեխնիկական առանձին համակարգերը թույլ են տալիս պարզելու, որ Հայաստանում չեն, ցուցակում ընդգրկված լինեն այլ կերպ, և նրանց թույլ տալ քվեարկել՝ «կրկնակի ֆիլտրեր» անցնելուց հետո:
Նա նշեց նաև, որ Ընտրական օրենսգրքում մինչ այժմ կատարված փոփոխությունները, ըստ էության, միտված էին այդ վստահության մթնոլորտի բարձրացմանը: «Այսինքն՝ այս առումով ասել, որ ոչինչ չի արվել, անշուշտ ճիշտ չէ, բայց հասարակության մոտ դեռևս մնում է այն կարծիքը, որ նման երևույթներ կան»,-ասաց նախարարը՝ պատրաստակամություն հայտնելով քննարկել «այդ մտահոգության հաղթահարման ուղիները»:
Նշենք, որ նախագծի քվեարկությունը, ըստ ամենայնի, կիրականացվի վաղը: Քննարկման ընթացքում նախագծին կողմ արտահայտվեցին ԱԺ ընդդիմադիր՝ ՀՅԴ, «Ժառանգություն», «Հայ ազգային կոնգրես», ինչպես նաև «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները:

Министру юстиции Армении понятны искренние мотивы законопроекта фракции “Наследие” 05/21/2013 20:39 | Лента новостей
"Министр юстиции Грайр Товмасян понимает и принимает искренние мотивы членов фракции “Наследие”, направленные на повышение уровня доверия общества к электоральным процессам”,-заявил министр в ходе обсуждения законопроекта “О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекса Армении”, инициированного фракцией.
Как уже сообщало информагентство “ФактИнфо”, в законопроекте предлагается закрепить положение о том, что в течение двух дней по завершении выборов подписанные избирателями списки должны быть опубликованы на официальном сайте ЦИК по избирательным участкам, с возможностью поиска и скачивания.
Министр также подчеркнул, что “разделяя озабоченность, должен заметить, что это не единственный способ повышения уровня доверия общества. “С учетом того, что есть еще достаточно времени до общегосударственных выборов, Г. Товмасян заявил, что может предложить такой вариант, согласно которому те лица, которые отсутствуют в республике, могут быть включены в списки иным образом и им будет предоставлена возможность голосовать по прохождении “повторного фильтра”.
Он отметил, что все поправки, внесенные в Избирательный кодекс до сего дня, по сути дела, были направлены на повышение уровня доверия граждан. “Из этого следует, что ничего не было сделано, хотя это вовсе не так. Однако в обществе все еще бытует мнение, что подобные явления имеют место быть”,- заявил министр, выразив готовность обсудить пути преодоления обеспокоенности.
Отметим, что голосование по проекту, по всей видимости, состоится завтра. В ходе обсуждения за проект высказались оппозиционные фракции парламента “Наследие”, АРФ “Дашнакцутюн, а также фракция “Процветающая Армения”.