Ռուբեն Հայրապետյան. «Հարսնաքար»-ի շուրջ աղմուկը քաղաքական շոու է 05/21/2013 18:55 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախաքննության ընթացքում հարցաքննված վկա, «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի սեփականատեր Ռուբեն Հայրապետյանն այսօր սեփական նախաձեռնությամբ ներկայացավ դատարան՝ համալիրի տարածքում 2012թ. հունիսի 17-ի բռնարարքի գործով դատական նիստին: Նա պնդեց իր նախաքննական ցուցմունքը, հայտարարեց, որ չի խուսափում դատարան ներկայանալուց ու պատրաստակամություն հայտնեց պատասխանել դատավարության կողմերի հարցերին:
Ռ.Հայրապետյանն հայտնեց, որ միջադեպի մասին իմացել է առաջին անգամ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայում, դեպքի օրը՝ ժամը 23-ի սահմաններում: Ըստ ստացած տեղեկատվության, կռիվ է եղել, որից տուժող մարդ է եղել: Վկան հայտնեց, որ զանգահարել է ամբաստանյալ Նորայր Հայրապետյանին՝ ցանկանալով իմանալ տեղի ունեցածի մասին: Վերջինիս ներկայացնելով, «սենց կռիվ եղավ, երկրապահի անունից էին հանդես գալիս»: Իր այն հարցին, թե «հո մարմնական վնասվածք չեն ստացել», ստացել է պատասխան՝ «չէ, իր ոտքով քայլելով գնաց»: Ռ.Հայրապետյանը հայտնել է, որ հետագայում իմացել է, որ Վահե Ավետյանին վիրահատում են:
Մեղադրող Արթուր Դավթյանի այն հարցին, թե արդյոք դրանից հետո փորձել է պարզել, թե ինչ է տեղի ունեցել, իրականում շատ է փորձել գոնե իր համար պարզել, թե ինչ է տեղի ունեցել, քանի որ իր համար կան շատ բաներ, որոնք որ այդպես էլ չի կարողացել հասկանալ: Վկան ընդգծեց, որ փոքրուց ճանաչում է բոլոր ամբաստանյալներին՝ բացի ամբաստանյալ Գարիկ Մարգարյանից, «իրենք այդ մարդիկ չէին, որ կարողանային այդպես ագրեսիվ տենց բան անել: Ինձ համար անհասկանալի է, թե ինչ է եղել»: Վկան հավելեց՝ Արթուրը («Փաստինֆո». ամբաստանյալ Արթուր Բաբլոյան) «հավի նման մարդ է, միանգամից առյուծ է դարձել»: Վեճի մանրամասների մասին, ըստ վկայի, ինքը չի էլ ցանկացել լսել, միայն վիրավորել, նախատել, վրդովված անպատվել է համալիրի աշխատակիցներին: Նա ընդգծեց, որ ինքը 1900 աշխատակից, և որ ինքը չի կարող պատասխան տալ, թե ինչ են նրանք անում աշխատանքից հետո:
Ըստ վկայի, անհայտ անձինք մասնակից են եղել կռվին, «շատ եմ փնտրել այդ մարդկանց, եթե այդ մարդիկ լինեին, շատ բան կպարզվեր»: Ռ.Հայրապետյանը ափսոսանք հայտնեց, որ դեպքի ժամանակ համալիրի տարածքում չի եղել՝ եթե այնտեղ լիներ, չէին համարձակվի նման բան անել՝ խոսքը նաև տուժողների մասին է: Ռ.Հայրապետյանը նշեց, որ ինքը խիստ բնավորության տեր մարդ է, չի սիրում լկտիություն, ցինիկություն: Ըստ նրա, ոչ մի սեփականատեր չի ուզենա, որ իր տարածքում նման բան տեղի ունենա:
Ռուբեն Հայրապետյանը դժգոհություն հայտնեց, որ իրեն մեղադրել են հանցագործությունների մեջ՝ ստանձնելով քննիչի, դատախազի, դատավորի դերը: «Հարսնաքար»-ի շուրջ աղմուկը ինչ-ինչ քաղաքական ուժերի կողմից կազմակերպված քաղաքական շոու է: Ռ.Հայրապետյանը հայտարարեց, որ ինքը գիտե, թե ովքեր են պատվիրել ու վճարել իր տան մոտ միտինգ անելու համար:

Рубен Айрапетян: “Шум вокруг “Арснакара” – это политическое шоу” 05/21/2013   19:48  |  Актуальная тема
Владелец ресторанного комплекса “Арснакар” Рубен Айрапетян, который был в качестве свидетеля допрошен в ходе предварительного расследования, сегодня по собственной инициативе явился на судебное заседание по делу об избиении, имевшем место на территории ресторанного комплекса 17 июня 2012г.. Он настаивал на показаниях, данных им в ходе предварительного расследования, утверждая, что не избегает явки в суд и выразил готовность ответить на вопросы сторон судебного процесса.
Р. Айрапетян сообщил, что впервые узнал об инциденте в ФФА в день происшествия в районе 23.00. Согласно полученным сведениям, произошла драка, вследствие которого пострадал человек. Свидетель рассказал, что позвонил подсудимому Норайру Айрапетяну, чтобы узнать о деталях происшествия. По его словам, “произошла драка, они выступали от имени “Еркрапа”(Союз добровольцев). В ответ на его вопрос “не получили ли они телесных повреждений” прозвучало: “Нет, ушли своим ходом”. Р. Айрапетян сообщил также, что впоследствии узнал, что Ваге Аветян в операционной.
На вопрос гособвинителя Артура Давтяна касательно того, не пытался ли экс-депутат выяснить все обстоятельства происшествия, Р. Айрапетян ответил, что неоднократно пытался, однако до сих пор многое для него остается непонятным. Свидетель подчеркнул, что с детства знает подсудимых, за исключением подсудимого Гарика Маркаряна. Р. Айрапетян заявил, что они не похожи на тех, кто может сподобиться на столь агрессивный поступок. “Мне непонятно, что на самом деле произошло. Непонятно, как Артур(Прим. ред. Артур Баблоян) вдруг из курицы превратился в льва”. Свидетель также подчеркнул, что он и знать не хотел о деталях происшествия. Он разозлился на работников комплекса, пожурил, отругал их. Р. Айрапетян отметил также, что у него 1900 сотрудников и что он не может нести ответственность за все то, что они творят после работы.
“Незнакомые люди стали очевидцами драки. Я долго искал их. Они многое нам могли бы поведать”, -подчеркнул свидетель. Р. Айрапетян выразил сожаление по поводу того, что его не оказалось на месте событий. Он заявил, что, если бы он был там, они не осмелились бы поступить подобным образом. Это касается также и потерпевших. Экс-депутат охарактеризовал себя как человека строгого нрава и не переносящего оголтелости и цинизма. По его словам, ни один владелец не желает, чтобы на его территории имело место подобное.
Рубен Айрапетян выразил недовольство по поводу того, что его обвинили в преступлениях, вообразив себя в роли следователя, прокурора, судьи. “Шум вокруг “Арснакара” – это политическое шоу, организованное какими-то политическими силами”, - заявил он. Р. Айрапетян также подчеркнул, что он знает, кто заказал митинг возле его дома и заплатил за него.