«Ժառանգության» կողմից հրատապ ճանաչված օրինագծին ընդդիմանում է միայն մեծամասնությունը 05/21/2013   15:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի այսօրվա երկրորդ նիստում կառավարության ծրագրի քննարկումն ընդմիջվեց՝ «Ժառանգություն» խմբակցության կողմից հրատապ ճանաչված ՀՀ ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը քննարկելու համար: Վերջինս ԱԺ օրակարգում ընդգրկվելու համար չէր արժանացել Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Նախագծով առաջարկվում է ընտրությունների արդյունքների նկատմամբ հանրության վստահությունը բարձրացնելու նպատակով ընտրությունների ավարտից հետո 2 օրվա ընթացքում ընտրողների ստորագրած ցուցակները հրապարակել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական կայքէջում՝ ըստ տեղամասերի որոնման և ներբեռնման հնարավորությամբ:
Այս փոփոխությանը հիմնական ընդդիմախոսը քաղաքական մեծամասնությունն էր, որը որպես հիմնավորում նշեց մասնակցության գաղտնիության սկզբունքի խախտումը, այդ հարցով Սահմանադրական դատարանի որոշումը և Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը:
«Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանն էլ հայտարարեց, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումները «Քրիստոսի ուղիների պես անքննելի են», ուստի առաջարկեց օրենսդրական փոփոխություն կատարել և լուծարել այդ կառույցը:

Законопроект фракции “Наследие” пришелся не по душе только парламентскому большинству Армении 05/21/2013   16:24  |  Лента новостей
На втором заседании Национального Собрания обсуждение программы Правительства было прервано для рассмотрения инициированного фракцией “Наследие” законопроекта “ О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Армении”. Законопроект ранее не удостоился положительного заключения постоянной комиссии НС Армении по государственно-правовым вопросам.
Для повышения уровня доверия общества к выборам, в законопроекте предлагается закрепить положение о том, что в течение двух дней по завершении выборов подписанные избирателями списки должны быть опубликованы на официальном сайте ЦИК по избирательным участкам, с возможностью поиска и скачивания.
Основным противником этого изменения было политическое большинство, которое в качестве аргумента отметило нарушение принципа тайны участия в голосовании, постановление Конституционного суда и мнение Венецианской комиссии Совета Европы по данному вопросу.
Член фракции “Наследие” Александр Арзуманян заявил, что постановления Конституционного суда “неисповедимы, как пути Господни”, посему предложил внести изменение в законодательство и расформировать структуру.