Արկադի Վարդանյանը կասկածվում է սպանություն նախապատրաստելու մեջ 05/20/2013 15:16 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային Անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում ս.թ մայիսի 18-ին Երևան քաղաքում ձերբակալվել են Արսեն Ռոբերտի Ավետյանը և Արկադի Արշավիրի Վարդանյանը, որոնք կասկածվում են Արսեն Ավետյանի հոր` Ռոբերտ Աբրահամի Ավետյանի սպանությունը նախապատրաստելու մեջ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը։
Նույն աղբյուրի համաձայն, ըստ ձեռք բերված տվյալների` Արսեն Ավետյանը և Արկադի Վարդանյանը պլանավորել, միջոցներ են ձեռք բերել և պայմաններ ստեղծել Ռոբերտ Ավետյանին թունավորելու միջոցով նրա գույքին տիրանալու համար:
Իրավասու մարմինների կողմից օրենքով սահմանված պատշաճ իրավական ընթացակարգի շրջանակներում ստացված տեղեկությունների հիման վրա դեռևս 2013թ. մայիսի 17-ին հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-104 հոդվածի 2-րդ մասին 7-րդ և 8-րդ կետերի հատկանիշներով / մի խումբ անձանց կողմից շահադիտական դրդումներով սպանության նախապատրաստություն/:
Նախաքննությունը կատարում է ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունը:
Կատարվել են մի շարք անհետաձգելի քննչական գործողություններ: ներկայումս նախաքննության մարմինը քննարկում է կասկածյալներին մեղադրանք առաջադրելու, նրանց արարքներին իրավական գնահատական տալու, ինչպես նաև խափանման միջոց ընտրելու հարցերը:

СНБ Армении задержала подозреваемых в подготовке убийства из корыстных побуждений 05/20/2013   15:47  |  Актуальная тема
В результате проведенных Службой национальной безопасности Армении мероприятий 18 мая с.г. в Ереване были арестованы Арсен Робертович Аветян и Аркадий Аршавирович Варданян, которые подозревались в подготовке убийства отца Арсена Аветяна- Роберта Абрамовича Аветяна. Об этом сообщает пресс-служба СНБ Армении.
Тот же источник передает, что, согласно полученным сведениям, Арсен Аветян и Аркадий Варданян запланировали, добыли средства и создали условия для присвоения имущества Роберта  Аветяна путем его отравления.
На основании данных, полученных правоохранительными органами в рамках установленной законом надлежащей правовой процедуры, еще 17 мая 2013г. было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пп.7 о 8 ч.2 ст. 35-104 УК РА (“подготовка группой лиц убийства из корыстных побуждений”).
Предварительное расследование ведет Следственное управление СНБ РА.
Были проведены ряд безотлагательных следственных мероприятий. В настоящее время орган предварительного следствия  рассматривает вопросы о предъявлении подозреваемым обвинения, даче правовой квалификации их деяниям, а также избрании меры пресечения.