Դատարանը, ԿԸՀ-ն, ՀՀԿ-ն և ԲՀԿ-ն համակարծիք էին. «Բարև Երևան»-ի հայցն անհիմն է 05/20/2013   21:08  |  Ընտրական իրավունք
Վարչական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Կարեն Ավետիսյանի, այսօրվա որոշմամբ մերժել է  «Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքի հայցն ընդդեմ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի: Հայցվորը դիմել էր Երևանի ավագանու` մայիսի 5-ի ընտրության արդյունքների վերաբերյալ ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի` մայիսի 12-ի թիվ 112-Ա որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջով: Դատաքննությանը որպես երրորդ անձինք ներգրավված էին Հայաստանի Հանրապետական և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունները:
Դատարանի որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից, վերջնական է և ենթակա չէ վերանայման։
Ըստ որոշման մեջ արձանագրված հայցվորի իրավական դիրքորոշման` մասնավորապես ընտրության ընթացքում տեղ գտած խախտումների մասին ձեռք բերված փաստական նյութի գնահատման արդյունքում «Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքի կողմից մայիսի 10-ին մինչև ժամը 18։00-ն ԿԸՀ է ներկայացվել դիմում` Երևանի ավագանու ընտրություններն անվավեր ճանաչելու մասին։ ԿԸՀ-ն մայիսի 11-ի՝ թիվ 107-Ա որոշմամբ մերժել է ներկայացված դիմումի հիման վրա վարչական վարույթ հարուցելը։
Մայիսի 12-ին ընդունվել է ԿԸՀ-ի` «Երևանի ավագանու 2013 թվականի մայիսի 5-ի ընտրության արդյունքների վերաբերյալ» թիվ 112-Ա որոշումը։ Մինչդեռ, հայցվոր կողմն իրավաչափ չի համարում վիճարկվող որոշումը, քանի որ, հայցվորի կարծիքով, երբ 464 ընտրատեղամասերի ավելի քան 80 տոկոսում առկա են «վարչական կամ քրեական պատասխանատվություն առաջացնող ընտրախախտումներ, անհնար է պատկերացնել, որ համատարած ապօրինության այդ մթնոլորտում կայացել է ընտրություն։ Լավագույն դեպքում կայացել է ընտրախախտումներով մթագնած քվեարկություն»։
ԿԸՀ-ն խնդրել էր հայցը մերժել՝ պնդելով, որ վիճարկվող որոշումն իրավաչափ է:
Երրորդ անձ ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի ներկայացուցիչները դատաքննության ընթացքում առարկել էին հայցի դեմ` փաստարկելով, որ ԿԸՀ-ի որոշումն իրավաչափ է, այն անվավեր ճանաչելու որևէ հիմք առկա չէ, ինչը նշանակում է, որ հայցն անհիմն է և մերժման ենթակա։ Դատարանը ևս եկավ եզրահանգման, որ ներկայացված հայցն անհիմն է և մերժման ենթակա։

Административный суд отклонил иск блока “Барев, Ереван” против ЦИК Армении 05/20/2013   21:37  |  Избирательное право
Административный суд под председательством судьи Карена Аветисяна постановил отклонить иск партийного блока “Барев, Ереван” против Центральной избирательной комиссии. Блок «Барев, Ереван» обратился в Административный суд РА с требованием признать недействительным решение ЦИК Армении №112 от 12 мая. В качестве третьих лиц для участия в судебном процессе были привлечены Республиканская партия Армении и партия “Процветающая Армения”.
Решение суда окончательное, вступает в силу с момента его оглашения и не подлежит пересмотру.
Согласно правовой позиции истца, изложенной в решении, в частности, в результате оценки добытых фактических материалов, указывающих на правонарушения, имевшие место в ходе выборов, блок “Барев, Ереван” 10 мая с.г. в 18.00 подал в ЦИК заявление с требованием признать выборы в Совет старейшин Еревана недействительными. ЦИК по решению 107-А от 11 мая отказала в возбуждении административного производства на основании поданного заявления.
12 мая было принято решение 112-А о “результатах выборов в Совет старейшин Еревана”, состоявшихся 5 мая 2013г. Сторона истца считает неправомерным оспариваемое решение, поскольку, по мнению истца, когда в 80% из существующих 464 избирательных участков наличествуют нарушения избирательного права, чреватые привлечением к административной или уголовной ответственности, невозможно представить себе, чтобы в этой атмосфере тотального беззакония состоялись выборы. В лучшем случае имело место голосование, омраченное правонарушениями”.
ЦИК просила суд отклонить иск, утверждая, что оспариваемое решение правомерно.
Представители РПА и ППА в ходе слушаний протестовали против иска, мотивируя тем, что решение ЦИК правомерно, нет ни одного основания для признания его недействительным, из чего следует, что иск не имеет под собой основания и подлежит отклонению. Суд тоже пришел к заключению, что иск безоснователен и подлежит отклонению.