Կհրապարակվեն ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների հայցերի վերաբերյալ որոշումները 05/18/2013 13:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աղասի Դարբինյանի, այսօր կհրապարակի ըստ «Հայ ազգային կոնգրես»-ի երկու ներկայացուցիչների ընդդեմ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հայցերի վարչական գործերի վերաբերյալ որոշումները: Այս գործերի դատաքննությունը կայացել է մայիսի 17-ին:
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության ընտրական ցուցակով ավագանու թեկնածու Արամ Աբրահամյանը և թիվ 02/30 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սիրանուշ Պետրոսյանը դիմել են Երևանի ավագանու մայիսի 5-ի ընտրությունների հետ կապված իրենց բողոքները մերժելու մասին ԿԸՀ-ի որոշումներն անվավեր ճանաչելու, վարչական վարույթը վերսկսել պարտավորեցնելու և իրենց համար նպաստավոր իրավական ակտ ընդունելու պահանջով:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, Ա.Դարբինյանը ԿԸՀ-ից պահանջել էր անվավեր ճանաչել թիվ 8 ԸԸՀ-ի որոշումը, որով մերժվել էր այդ ընտրատարածքի թիվ 08/08 և 08/09 ընտրատեղամասերում քվեարկության արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ իր բողոքը՝ նման պահանջ ներկայացնելու ոչ իրավասու սուբյեկտ հանդիսանալու պատճառաբանությամբ: ԿԸՀ-ն ուժի մեջ էր թողել ԸԸՀ-ի որոշումը՝ այն համարելով իրավաչափ:
Ս.Պետրոսյանը դիմել էր ԿԸՀ՝ ընդդեմ թիվ 2 ԸԸՀ-ի որոշման, որով մերժվել էր թիվ 02/30 ընտրատեղամասում քվեարկության արդյունքներն անվավեր ճանաչելու իր պահանջը: ԿԸՀ-ն մերժել էր Ս.Պետրոսյանի բողոքը՝ անփոփոխ թողնելով թիվ 2 ԸԸՀ-ի որոշումը:

Административный суд Армении сегодня огласит решения по искам представителей оппозиционного АНК 05/18/2013   14:15  |  Лента новостей
Административный суд Армении под председательством судьи Агаси Дарбиняна сегодня огласит решения по административным делам, рассматриваемым на основании исковых заявлений двух представителей оппозиционного “Армянского национального конгресса” против Центральной избирательной комиссии.
Кандидат в Совет старейшин от избирательного списка АНК Арам Абрамян и председатель участковой избирательной комиссии №02/30 Сирануш Петросян обратились в Административный суд с требованием признать недействительными решения ЦИК Армении об отклонении их жалоб, касающихся выборов в Совет старейшин Еревана, обязать возобновить административное производство и принять приемлемый для них правовой акт.
Как уже ранее сообщало агентство “ФактИнфо”, А. Дарбинян требовал от ЦИК признать недействительными решение ОИК №8, по которому была отклонена его жалоба касательно признания результатов голосования недействительными на избирательных участках номер №08/08 и №08/09, мотивировав сей факт тем, что комиссия не является компетентным субъектом.
С. Петросян обратилась в ЦИК с целью оспорить решение ОИК №2, по которому было отклонено требование о признании результатов голосования на избирательном участке 02/30 недействительными. ЦИК отклонила жалобу С. Петросян, оставив без изменения решение Окружной избирательной комиссии №2.