Սպանված զինծառայողին կհուղարկավորեն գյուղում 05/18/2013   15:04  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այս պահին սպանված ժամկետային զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի ծնողները դիակը տանում են գյուղ հուղարկավորության համար, որին կմասնակցի նաև պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ րոպեներ առաջ գրառում կատարելով իր ֆեյսբուքյան էջում։
Զոհված զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի հարազատները որոշել էին տղայի դին դագաղով բերել կառավարության առջև` ի նշան բողոքի եւ պաշտպանության նախարարը գնացել էր Լյուքս Ստեփանյանի ծնողներին ընդառաջ, հանդիպելու նրանց հետ»:
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ ՀՀ զինվորական դատախազությունն այսօր տեղեկացրել է, որ ըստ նախաքննության տվյալների՝ 15.05.2013թ՝ ժամը 15:30-ի սահմաններում թիվ N զորամասի 1-ին պահակախմբի մուտքի դիտորդ, նույն զորամասի ԿՍ-19 ժամկետային զինծառայող, շարքային Դավիթ Խաչատրյանը վիճաբանության մեջ է մտել պահակախմբում ընդգրկված ԿՍ-19 ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Լյուքս Ստեփանյանի հետ, որի ժամանակ շարքային Դ.Խաչատրյանն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակել է շարքային Լ.Ստեփանյանի ուղղությամբ, որի արդյունքում վերջինս գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից տեղում մահացել է, իսկ նույն ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Հրաչյա Սարգսյանը գլխի շրջանում ստացել է հրազենային վնասվածք և տեղափոխվել Նոյեմբերյանի քաղաքային հիվանդանոց:
Փաստի առթիվ 15.05.2013թ-ին ՀՀ ՊՆ ՔԾ 6-րդ կայազորային քննչական բաժնում` ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ-ի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբի:
15.05.2013թ.-ին Դավիթ Խաչատրյանը ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ-ի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված հանցագործության կատարման կասկածանքով ձերբակալվել և որպես կասկածյալ հարցաքննվել է:
Քրեական գործով կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, դիակի արտաքին զննում և այլ անհետաձգելի քննչական ու դատավարական գործողություններ, հետազոտման համար վերցվել են նմուշներ, նշանակվել է դատաբժշկական և դատաձգաբանական փորձաքննություններ, ինչպես նաև հարցաքննվել են պահակախմբի՝ դեպքի պահին պահակակետում գտնված բոլոր զինծառայողներրը:
Այսօր՝ 18.05.2013թ-ին Դավիթ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ-ի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և ՀՀ քր. օր-ի 112 հոդ-ի 1-ին մասով, ինչպես նաև որոշում է կայացվել Դավիթ Ռաֆայելի Խաչատրյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն դատարան ներկայացնելու մասին:

Подозреваемому в убийстве солдата-срочника ВС Армении Люкса Степаняна предъявлено обвинение 05/18/2013   16:22  |  Актуальная тема
Убитого Люкса Степаняна похоронят в родном селе. На похоронах будет присутствовать также министр обороны Сейран Оганян. Об этом сообщает пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян на своей страничке в соцсети Facebook.
Родственники в знак протеста намеревались доставить гроб с телом убитого военнослужащего Люкса Степаняна в Ереван к зданию Правительства. Министр обороны немногим ранее встретился с родителями погибшего солдата.
Учитывая общественный резонанс, Военная прокуратура сегодня сообщила, что, согласно данным предварительного следствия, 15.05.2013г. в районе 15.30 наблюдатель первой сторожевой группы N-ской воинской части, солдат-срочник КС-19 той же воинской части, рядовой Давид Хачатрян ввязался в ссору с солдатом-срочником Люксом Степаняном, в ходе которой рядовой Д. Хачатрян  открыл огонь из закрепленного к нему автомата“ АКМ”, вследствие чего состоящий в составе сторожевой группы рядовой Люкс Ишханович Степанян от полученного огнестрельного ранения в голову скончался на месте, а солдат срочной службы той же воинской части Грачья Вагинакович Саргсян получил огнестрельное ранение в голову. Последний был госпитализирован в отделение реанимации и интенсивной терапии Центрального военного госпиталя.
15.05.2013г . в следственной службе МО Армении по данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п.6 ч.2 ст. 104 УК РА(убийство, совершенное способом опасным для жизни многих людей).Предварительное расследование дела было поручено следственной группе.
15.05.2013г Давид Хачатрян бы арестован по подозрению в совершении деяния, предусмотренного п.6 ч.2 ст. 104 УК РА и был допрошен в качестве подозреваемого.
По уголовному делу был произведен осмотр места происшествия, а также проведены внешний осмотр тела убитого и иные безотлагательные следственные и процессуальные действия. Для проведения исследования взяты образцы. Назначены судебно-медицинская и судебно-баллистическая экспертизы. Были допрошены также все военнослужащие, находившиеся на сторожевом посту во время инцидента.
Сегодня -18.05.2013г. Давиду Хачатряну было предъявлено обвинение в совершении  деяния, предусмотренного п.6 ч.2 ст. 104 УК РА и ч.1 ст.112 УК РА. Было также принято решение о представлении ходатайства в суд о назначении в отношении Д. Хачатряна меры пресечения в виде заключения под стражу.