Դանիել Իոաննիսյանի հայցն ընդդեմ ԿԸՀ-ի մերժվեց 05/17/2013   14:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչական դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Արգիշտի Ղազարյանի, այսօրվա որոշմամբ մերժեց  Դանիել Իոաննիսյանի հայցն ընդդեմ ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի: Դատարանը գտավ, որ ԿԸՀ-ի մայիսի 11-ի թիվ 109-Ա «Երևանի ավագանու անդամի թեկնածու Դանիել Իոաննիսյանի դիմումով վարչական վարույթի հարուցումը մերժելու մասին» որոշումն իրավաչափ է և այն «Վարչական վարույթ հարուցելու մասին» որոշման փոփոխելու հիմքեր առկա չեն:
Վարչական դատարանի որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից և վերանայման ենթակա չէ։
Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող «Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակում ընդգրկված թեկնածու Դանիել Իոաննիսյանը մայիսի 10-ին դիմել էր ԿԸՀ՝ խնդրելով անվավեր ճանաչել Երևանի ավագանու ընտրությունները և կայացնել վերաքվեարկություն նշանակելու մասին որոշում։
ԿԸՀ-ն մայիսի 11-ի թիվ 109-Ա որոշմամբ մերժել է վարչական վարույթի հարուցումը` պատճառաբանելով, որ դիմողի կողմից չի կարող ներկայացվել նման պահանջով դիմում։
ՀՀ վարչական դատարանը եկավ այն եզրահանգման, որ կուսակցության կամ կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակում ընդգրկված անձինք ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 46-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ պարբերության իմաստով ինքնուրույնաբար չեն հանդիսանում սուբյեկտներ, հետևաբար, «Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակի թեկնածու Դ. Իոաննիսյանն ինքնուրույնաբար չէր կարող ներկայացնել Երևանի ավագանու ընտրություններն անվավեր ճանաչելու և վերաքվեարկություն նշանակելու վերաբերյալ դիմում։

Административный суд оставил без удовлетворения иск члена блока “Барев, Ереван” Д.Иоаннисяна против ЦИК Армении 05/17/2013   17:30  |  Лента новостей
Административный суд Армении под председательством судьи Аргишти Казаряна сегодня отклонил иск члена партийного блока “Барев, Ереван” Даниела Иоаннисяна против ЦИК РА. Суд счел, что решение ”Об отказе в возбуждении административного производства по иску бывшего кандидата в Совет старейшин Еревана Даниела Иоаннисяна правомерным” и констатировал, что оснований для изменения решения “О возбуждении административного производства” нет.
Постановление Административного суда вступает в законную силу с момента его оглашения и не подлежит пересмотру.
10 мая сего Даниел Иоаннисян обратился в ЦИК Армении с требованием признать недействительными результаты выборов в Совет старейшин Еревана и принять решение о назначении переголосования.
ЦИК по решению №109-А отказало в возбуждении административного производства, мотивировав это тем, что заявитель не может подать заявление с подобным требованием.
Административный суд пришел к заключению, что лица, включенные в список партий или партийных блоков, согласно параграфу 2 ч. 3ст 46 Избирательного кодекса РА , сами по себе не являются субъектами, следовательно, кандидат от блока “Барев, Ереван” Д. Иоаннисян не мог самостоятельно подать заявление о признании недействительными результатов выборов и назначении повторного голосования.