Վայոց Ձորի նախկին մարզպետի գործով անհետաձգելի գործողություններ են կատարվում 05/16/2013   19:29  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը պաշտոնապես հաստատել է Վայոց Ձորի նախկին մարզպետի կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու դեպքի առթիվ  քրեական գործի առկայությունը։
«Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից հայտնել են, որ ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից քրեական գործ է  հարուցվել  Վայոց Ձորի նախկին մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանի, մարզի գյուղատնտեսության վարչության պետ Բաբկեն Մկրտչյանի և մարզի մի քանի համայնքների ղեկավարների կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ մասի 1-ին կետերով։ Քրեական գործը հարուցվել է  2013 թվականի մայիսի 2-ին՝  ՀՀ ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերի հիման վրա:
Ըստ ՀՔԾ-ից ստացված տեղեկատվության, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը քրեական գորրծը ստացել է 03.05.2013թ. եւ   քննության ներկա փուլում  կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական անհետաձգելի գործողություններ:
Հիշեցնենք, որ դեռեւս մայիսի 6-ին էր «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել հարուցված քրեական գործի մասին` հիմնվելով իր հավաստի աղբյուրների վրա եւ նշելով, որ խոսքը գնում է միլիոնների հափշտակության մասին։ Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն, մի քանի համայնքների ղեկավարներից նախկին մարզպետը պահանջել և ստացել է համայնքներում դիզելային վառելիք ստացող շահառուների վերաբերյալ հաշվետվություններ, որոնք, ըստ իրավապահների եղել են կեղծ, որի արդյունքում դիզելային վառելիքն իրականում չի բաշխվել, իսկ սուբսիդավորման համար նախատեսված գումարներն էլ հափշտակվել են։

ССС Армении подтвердила наличие уголовного дела в отношении экс-губернатора Вайоц-Дзорской области 05/16/2013   19:50  |  Актуальная тема
Специальная следственная служба официально подтвердила наличие уголовного дела по факту злоупотребления бывшим губернатором Вайоцдзорской области своим служебным положением.
В ответ на письменный запрос агентства “Фактинфо” ССС Армении сообщила о возбуждении уголовного дела по факту злоупотребления экс-губернатором Вайоц-Дзорской области Сергеем Багратяном, начальником Управления сельского хозяйства области Бабкеном Мкртчяном и рядом других руководителей области своими должностными полномочиями, а также хищения, совершенного ими по предварительному сговору. Уголовное дело заведено по ч. 2ст. 308, п.1 ч. 1 и 2, ч. 2 ст. 179 Уголовного кодекса РА. Дело было возбуждено 2 мая сего года на основании подготовленных в Главном управлении по борьбе с организованной преступностью Полиции РА материалов.
По сведениям, полученным от ССС РА, уголовное дело было направлено в Специальную следственную службу Армении 3 мая с.г., и на данном этапе следствия проводятся необходимые безотлагательные следственные и иные процессуальные действия.
Напомним, что еще 6 мая информагентство “Фактинфо” сообщило о вышеупомянутом уголовном деле, основываясь на информации, полученной из достоверных источников. Речь идет о хищении миллионов. Экс- губернатор потребовал от руководителей ряда общин и получил отчеты от получающих дизтопливо в общинах кредиторах, которые, по сведениям правоохранительных органов, были поддельными. В результате дизтопливо не было распределено, а суммы, предусмотренные для предоставления субсидий, были расхищены.