Նորածնին շնչահեղձ անելու համար հարթաշենցի մայրը դատապարտվեց պայմանական պատժի 05/16/2013   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Սյունիքի մարզի Հարթաշեն գյուղում նորածնի սպանության գործով դատավճիռ է կայացվել՝ երեխայի մայրը՝ Աննա Մկրտչյանը, դատապարտվել է 2 տարվա պայմանական ազատազրկման՝ 1 տարվա փորձաշրջանով: Աննա Մկրտչյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 106-րդ հոդվածով՝ Մոր կողմից նորածին երեխայի սպանություն, նախատեսված հանցագործություն կատարելու մեջ:
Ամբաստանյալն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել մեղադրանքում, ըստ որի նա 2011թ. հոկտեմբերի 8-ին ժամը 04-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Հարթաշեն գյուղում գտնվող իրենց առանձնատան բակում` խոտի հակերի վրա միայնակ ծննդաբերելուց անմիջապես հետո իր նորածին երեխային ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ ձեռքի ափով փակել է վերջինիս արտաքին շնչառական անցքերը, բերանը, քթանցքները և այդ կերպ շնչահեղձ անելու եղանակով սպանել նրան: Ամբաստանյալի միջնորդությամբ գործը քննվել է արագացված կարգով:
ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, գտել է, որ ամբաստանյալ Աննա Մկրտչյանի կողմից, նրա մեղավորությամբ, ծննդաբերելուց հետո նորածին երեխայի սպանությունն ապացուցված է, նրա արարքը ճիշտ է որակված և համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 106-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներին:
Պատիժ նշանակելիս դատարանը հաշվի է առել, որ Ա. Մկրտչյանը կատարել է միջին ծանրության հանցանք, որի համար նախատեսված ազատազրկման ձևով պատժի առավելագույն ժամկետը հինգ տարի է, Ա. Մկրտչյանը երիտասարդ է, նախկինում դատված չի եղել, նրա անձը արատավորված չէ: Որպես ամբաստանյալի պատասխանատվությունը և պատիժը մեղմացնող հանգամանք, դատարանը դիտել է նրա անկեղծորեն զղջալը:
Նշենք, որ գործն ունեցել է «քույր» գործեր, որոնցից մեկով մեղադրական դատավճիռ է կայացվել, իսկ մյուսը կարճվել է մինչդատական վարույթում: Այսպես, Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի` 27.02.2013թ. դատավճռով Հարթաշեն գյուղական համայնքի ղեկավար Ազատ Ղուկասյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով՝ անչափահասի բռնաբարություն և 142-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ անառակաբարո գործողություններ, ու դատապարտվել ազատազրկման 8 տարի ժամկետով:
Իսկ Աննա Մկրտչյանի կողմից «քննությանը օժանդակելու» արդյունքում բուժքույր Ալիսա Ենոքյանի դեմ քրեական գործ էր հարուցվել, նրա դեմ մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ սպանություն, ինչի հետևանքով կինը 57 oր նախնական կալանքի տակ էր գտնվել: Ըստ նրան առաջադրված մեղադրանքի՝ 2011թ. հոկտեմբերի 8-ին ժամը 04-ի սահմաններում Սյունիքի մարզի Հարթաշեն գյուղի գյուղապետ Ազատ Ղուկասյանի կազմակերպմամբ Աննա Մկրտչյանի ծննդաբերությունն ընդունելու և նորածնին դիտավորությամբ, ապօրինաբար կյանքից զրկելու նպատակով գնացել է նույն գյուղում գտնվող Ա.Մկրտչյանի տան բակ: Այնտեղ նրա ծննդաբերությունից անմիջապես հետո՝ կատարելով Ազատ Ղուկասյանի ցուցումները, նորածնին տարել է Աննա Մկրտչյանի տնամերձ այգի, որտեղ էլ նորածնին ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ վերջինիս շնչուղիները խոտազանգվածով փակելով, խեղդամահ անելու եղանակով սպանել է:

В Сюникской области Армении мать, задушившая своего новорожденного ребенка, приговорена к 2 годам условно 05/16/2013   13:34  |  Лента новостей
Суд общей юрисдикции Сюникской области по делу об убийстве новорожденного ребенка приговорил мать младенца к 2 годам лишения свободы условно с испытательным сроком 1 год. Анна Мкртчян была признана виновной в совершении деяния, предусмотренного ст. 106 УК РА(“убийство матерью новорожденного ребенка”).
Подсудимая признала себя виновной в предъявленном обвинении, согласно которому она 8 октября 2011г. в районе 04.00 во дворе своего дома, расположенного в селе Арташен Сюникской области, где она в одиночку произвела на свет своего ребенка, с целью предумышленного убийства своего новорожденного младенца закрыла ладонью ребенку дыхательные пути и убила его путем удушения. По ходатайству подсудимой дело рассматривалось в порядке ускоренной процедуры судебного разбирательства.
Суд общей юрисдикции Сюникской области под председательством Давида Григоряна счел обоснованным предъявленное Анне Мкртчян обвинение в совершении убийства новорожденного ребенка. По словам судьи, ее деяние верно квалифицировано и соответствует признакам преступления, предусмотренного ст. 106 УК РА.
При назначении наказания суд учел тот факт, что А. Мкртчян совершила преступление средней тяжести, за которое предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком до 5 лет. А. Мкртчян молода, ранее не была судима. При назначении наказания суд учел обстоятельства смягчающие наказание: признание ею своей вины и искреннее раскаяние в содеянном.
Отметим, что дело имело еще “дочерние” дела. По одному из них был вынесен обвинительный приговор, а другое было прекращено в ходе досудебного производства. Таким образом, по вердикту суда общей юрисдикции Сюникской области от 27.02.2013г. глава сельской общины Азат Гукасян был признан виновным по п. 3 ч. 2ст. 138 УК РА - изнасилование несовершеннолетней и по ч. 1 ст. 142 совершение действий насильственного характера и приговорен к 8 года лишения свободы. А в результате оказанного А. Мкртчян содействия следствию, в отношении медсестры Алисы Енокян было возбуждено уголовное дело. Ей было инкриминировано обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 104 УК РА(“убийство”), вследствие чего женщина находилась в предварительном заключении в течение 57 дней. Согласно предъявленному ей обвинению, она 8 октября в районе 04.00 по инициативе главы Арташена Азата Гукасяна пошла к А. Мкртчян с целью убийства новорожденного ребенка принимать у последней роды. Сразу же после родов, выполнив указания А. Гукасяна, она отвела новорожденного в сад, где с целью убийства ребенка, закрыв дыхательные пути клоком травы, задушила его.
Защитники обвиняемой Инесса Петросян и Амалия Авагян сделали частные запросы в г. Горис, поскольку А. Енокян настаивала на том, что она невиновна, что в момент инцидента находилась на дежурстве - на работе в медцентре “Горис”, где она работает в качестве медсестры, посему она не могла совершить подобный чудовищный поступок. Лица, которые были опрошены, по ходатайству стороны защиты были также допрошены органом предварительного следствия в качестве свидетелей. Они констатировали, что Алиса Енокян не покидала больницу в тот момент. Проведенная по решению органа предварительного следствия судебно-почерковедческая экспертиза показала, что в тот день медсестра действительно оставила записи в больничном листе и что их срок давности соответствует году предыдущего периода.