Կառավարության ծրագիրն ուղարկվեց ԱԺ-ի հաստատմանը 05/16/2013 13:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօր հաստատել է իր գործունեության ծրագրի նախագիծը: Այն այժմ ընդունված կարգով կներկայացվի արդեն ԱԺ-ի քննարկմանն ու հաստատմանը: Սահմանադրությունը նախանշում է. «Կառավարության ծրագրին ԱԺ-ի կողմից հավանություն տալու հարցը քննարկվում է արտահերթ և քվեարկության դրվում այն ներկայացվելուց հետո՝ հնգօրյա ժամկետում: Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին որոշումն ընդունվում է Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ»:
Դե իսկ, եթե Ազգային ժողովը երկու անգամ անընդմեջ երկու ամսվա ընթացքում հավանություն չի տալիս կառավարության ծրագրին, Հանրապետության Նախագահն արձակում է Ազգային ժողովը:
Կառավարության ծրագրի նախաբանում ասված է. «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրը մշակվել է` հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության և «Օրինաց երկիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրերի հիմնական դրույթները, ինչպես նաև պառլամենտական կուսակցությունների ծրագրերում ներկայացված` նշված փաստաթղթերի հետ համադրելի գաղափարները:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրն ուղղված է մարտունակ և ապահով պետության կերտմանը. պետություն, որն ապահովելու է Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու ազատությունը, անվտանգությունն ու բարեկեցությունը: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին լինելու է պաշտպանված և ազատ` իր ապագան հայրենիքում կերտելու համար: Հայրենիքը դառնալու է ապահով հանգրվան յուրաքանչյուր հայի համար, որն ընձեռում է աննկուն կամքով և հետևողական աշխատանքով սեփական կարողությունների առավելագույն դրսևորման հնարավորություն»:
Կառավարությունն այս ծրագրով նպատակ է դնում հնարավորություն ստեղծել քաղաքացիներին արժանապատիվ աշխատանք եւ վաստակ ունենալու:
«Յուրաքանչյուրը պետք է վստահ լինի, որ աղքատությունն ու գործազրկությունը ոչ թե ճակատագիր են, այլ ամենօրյա աշխատանքով հաղթահարվող դժվարություն: Յուրաքանչյուրը պետք է համոզված լինի, որ իր զավակների ապագան ավելի ապահով և լավն է լինելու հայրենիքում, քան օտար ափերում»,-ասված է ծրագրում:
Իսկ բարեկեցիկ կյանք ապահովող վաստակ ունենալու համար կառավարությունը խոստանում է ապահովել աշխատավարձերի համակարգված աճ՝ միտված աշխատատեղերը պահպանելուն և նորերի ստեղծումը խթանելուն:
Որպես աղքատության դեմ պայքարի «հիմնական զենք» գործադիրը նախանշում է կրթությունն ու աշխատանքը:
«Յուրաքանչյուր ոք պետք է ստանա որակյալ կրթություն և բժշկական օգնություն ու սպասարկում` անկախ բնակության վայրից, հանրային դիրքից և եկամտի չափից, ընդլայնվելու է նաև միջին մասնագիտական կրթության ոլորտը: Անապահով ընտանիքի երեխաները կունենան անվճար ուսում ստանալու հնարավորություն: Աստիճանաբար կընդլայնվի առողջության ապահովագրության համակարգը՝ ապահովելով բոլոր քաղաքացիների համար բժշկական ծառայությունների լայն տեսականու մատչելիություն:
Գործարկվելու է կուտակային կենսաթոշակային համակարգը: Գոյություն ունեցող կենսաթոշակների աճին զուգընթաց այն հնարավորություն կտա հազարավոր քաղաքացիներին տնօրինելու աշխատանքային տարիների ընթացքում իրենց կուտակած և նույնչափ պետությունից՝ որպես աջակցություն ստացած գումարները»,- մատնանշում է կառավարության ծրագիրը:
Թվարկված փոփոխություններին հասնելու հիմնական ուղին էլ, ըստ կառավարության, տնտեսության աճն ու զարգացում է: «Տնտեսական աճ կարող ենք ապահովել արդար, օրենսդրորեն հստակ կարգավորված պայմանների պահպանման և միաժամանակ տնտեսավարողին հասցեական, թափանցիկ աջակցություն ապահովելու դեպքում»:
Կառավարությունը նաեւ հայտարարում է, թե շարունակելու է աջակցել աշխատատեղ ստեղծող և արտահանում ապահովող ձեռնարկություններին: Ինչպես նաեւ խոստանում է, որ իր գործունեության եւ ներկայացված ծրագրի իրականացման արդյունքում «կկրճատվեն աղքատությունն ու գործազրկությունը, կնվազի արտագաղթը, կամրապնդվեն ժողովրդավարական ինստիտուտները՝ նպաստելով իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը»:
«Այս տեսլականի նկատմամբ հավատն է, որ մեզ ուժ կտա փոխվելու: Այս տեսլականի նկատմամբ հավատն է, որ մեզ ուժ կտա վերափոխելու մեր երկիրը: Այս տեսլականի նկատմամբ հավատն է, որ մեզ ուժ կտա հետևողականորեն կերտելու ապահով Հայաստան՝ սերունդներին թողնելով անվտանգ, արդար և ապահով պետություն»,- իր ծրագրի նախաբանը եզրափակում է ՀՀ նորանշանակ գործադիր մարմինը:

Правительство Армении направило на обсуждение в парламент свою программу 05/16/2013 16:57 | Лента новостей
Правительство сегодня утвердило программу своей деятельности. Она будет представлена в НС на обсуждение. Конституция предусматривает, что программа обсуждается на внеочередном заседании и ставится на голосование в 5-дневный срок после его представления.
Президент Республики распускает Национальное Собрание, если Национальное Собрание дважды подряд в течение двух месяцев не одобряет программу Правительства.
В предисловии программы Правительства отмечается, что программа Правительства была разработана с учетом основных положений Стратегии национальной безопасности РА, программ Президента, РПА и партии "Страна Закона", а также сопоставимых с ними идей, представленных в программах парламентских партий.
"Программа Правительства Армении направлена на создании боеспособного и благоустроенного государства, которое обеспечит свободу, безопасность и благополучие каждого гражданина Армении. Родина станет безопасным убежищем для каждого армянина.
В основе Программы Правительства лежит та идея, что государство обязано создать для человека лучшие условия для достойной жизни и созидания.
Каждый должен быть уверен, что нищета и безработица –не злой рок, а трудность, преодолимая ежедневным трудом. Каждый должен быть убежден, что будущее их детей будет гораздо более светлым в своей стране, а не за его пределами.
В этой связи Правительство обещает обеспечить рост заработной платы, направленный на сохранение рабочих мест и стимулирование создания новых.
В качестве основного оружия борьбы против бедности кабмин отмечает образование и работу.
Каждый должен иметь возможность получить качественные образование и медпомощь вне зависимости от места проживания, социального положения и размера дохода. Будет расширена также область средне-специального образования. Детям из необеспеченных семей будет предоставлена возможность на бесплатное обучение. Постепенно будет расширена система медицинского страхования, благодаря которой гражданам будет доступен широкий спектр услуг.
Будет внедрена накопительская пенсионная система. Параллельно с повышением пенсий она позволит тысячам граждан распоряжаться накопленными средствами и суммами, предоставленными государством.
Основный путь достижения перечисленных реформ является рост и развитие экономики. Экономический рост можно обеспечить в условиях соблюдения законодательных норм и в случае обеспечения адресной и транспарентной поддержки.
Правительство также заявляет, что будет продолжать оказывать содействие предприятиям, создающим рабочие места и обеспечивающим экспорт отечественной продукции. Правительство также обещает снизить уровень бедности и безработицы и принять меры по сокращению масштабов миграции, укрепить демократические институты, способствуя тем самым утверждению верховенства закона в стране”, - отмечается в программе Правительства РА.