Ազատամարտիկ Կարեն Մելիքբեկյան. «Լավա, որ ազատամարտիկ ես բայց վճարի» 05/16/2013 16:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազատամարտիկների խնդիրները բազմազան են՝ սկսած բուժօգնությունից մինչև սոցիալ-կենցաղային հարցեր: Նրանցից շատերը դեռեւս չունեն բնակարաններ, ապրելու միջոցներ էլ հայթայթում են շատ դժվարությամբ։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս խնդիրների շուրջ խոսեցին ազատամարտիկները, ովքեր օրեր առաջ նստացույց էին անում Ազատության հրապարակում:
Ազատամարտիկ Կարեն Մելիքբեկյանի խոսքով՝ «Վիրավորականն այն է, որ գնում ես որևէ բուժհաստատություն կամ որևէ այլ գերատեսչություն ինչ - որ խնդրով եւ ներկայանում ես, որ ազատամարտիկ ես, ասում են՝ շատ լավ է, բայց վճարեք, կամ էլ ասում են՝ պետության համար ես կռվել, ուրեմն՝ գնա նրանից էլ պահանջի»:
8 թոռնիկ ունեցող ազատամարտիկ Ստեփան Ստեփանյանն էլ, ում «Ռեմբո» են կոչում, հարց է բարձրացնում, թե արդյոք հնարավոր է 46 000 դրամ թոշակով ապրել: «Այսօր մեզ տանից դուրս են հանում, որովհետեւ վարկ եմ վերցրել՝ հողը մշակելու և այլ գյուղատնտեսական կարիքներ հոգալու համար, որը չեմ կարողացել վերադարձնել, տունս ձեռքիցս վերցնում են»,- նշել է ազատամարտիկը՝ տեղեկացնելով, որ դիմել է տարբեր գերատեսչությունների, սակայն մինչ օրս ոչ մի դրական պատասխան չի ստացել:
Վերջինիս խոսքով՝ իր մարտական ընկերները, ովքեր այսօր որոշակի պաշտոններ են զբաղեցնում, իրենց հնարավորությունների սահմաններում օգնում են. «Սակայն որքան կարելի է դիմել նրանց օգնությանը:
«Ազատամարտիկների նկատմամբ այս անտարբերությունը բերել է նրան, որ այսօր զոհված ազատամարտիկների պանթեոն են պղծում»,-նշում է Վոլոդյա Ավետիսյանն ու հավելում, որ իրենց հաջորդ քայլը լինելու է հասարակական կազմակերպության հիմնումը և որ հնարավոր ամեն ինչ անելու են որպեսզի ազատամարտիկները արժանապատիվ ապրեն:
Ազատամարտիկ Կարեն Մելիքբեկյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ եթե անգամ այսօր հարկ լինի կռվել,ապա էլի պատրաստ են հայրենիքի համար կռվելու, բայցևայնպես հետևողական են լինելու և շարունակելու են նաեւ իրենց բողոքը:
Իսկ կառավարությունը ազատամարտիկների բարձրացրած հարցերին խոստացել է պատասախանել մայիսի 23-ին:
Անկախ ամեն ինչից ազատամարտիկները հպարտությամբ են խոսում իրենց ձեռքբերումների մասին։ «Ունենք անկախ պետություն, Լեռնային Ղարաբաղ և բանակ»,- նշում են նրանք:

Ветераны карабахской войны на сей раз борются за достойное существование: разве можно прожить на пенсию в 46 000 драмов? 05/16/2013   17:49  |  Лента новостей
Над ветеранами карабахской войны (азатамартиками) довлеют разнообразные проблемы: от получения медпомощи до социально-бытовых вопросов. Многие из них все еще не имеют крыши над головой и с трудом зарабатывают на хлеб насущный. Сегодня в ходе встречи с журналистами заявили ветераны карабахской войны, которые намедни проводили сидячую забастовку ан Площади Свободы.
По словам азатамартика Карена Меликбекяна, “его оскорбляет тот факт, что, когда он посещает медучреждения или обращается в ведомства, ему говорят – вот и здорово, что Вы ветеран карабахской войны, но только сначала заплатите или же заявляют, что Вы за государство сражались, вот идите и требуйте у него”. Ветеран карабахской войны Степан Степанян, более известный под именем “Рембо”, спрашивает, как можно прожить на пенсию в 46 000 драмов? “Нас сегодня выдворяют из дому, потому что мы взяли кредит, чтобы обрабатывать землю и для иных сельскохозяйственных нужд. Теперь у нас отбирают дом, потому что я не смог выплатить задолженность”, - отметил С.Степанян. Он также рассказал, что обращался в разные ведомства, однако до сих не дождался положительного отклика.
По его словам, его боевые товарищи, которые сегодня занимают должности, помогают им в пределах своих возможностей. Но сколько можно к ним обращаться за помощью?”, - отмечает С. Степанян.
Это безразличие к ветеранам карабахской войны привело к тому, что сегодня оскверняют пантеон воинов-освободителей”, - подчеркнул Володя Аветисян. Он заявил, что их следующим шагом будет основание общественной организации, которая сделает все возможное, чтобы азатамартики жили достойно.
Карен Микаэлян, в свою очередь, отметил, что, если даже сегодня им придется воевать, то они вновь готовы сражаться за Родину. Вместе с тем они предпримут последовательные шаги и продолжат свой протест.
Правительство обещало ответить ветеранам карабахской войны 23 мая.
Несмотря ни на что, азатамартики с гордостью говорят о своих достижениях.” У нас есть независимое государство, Нагорный Карабах и Армия”,- отмечают они.