Վրաստանի կառավարությունը նախագահ Սահակաշվիլուն առաջարկել է երկրում սուգ հայտարարել 05/15/2013   19:17  |  Միջազգային լրահոս
Վրաստանի կառավարությունը դիմել է նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլուն՝ Աֆղանստանում զոհված 3 վրացի զինվորների զոհվելու կապակցությամբ մայիսի 16-ին երկրում սուգ հայտարարելու  առաջարկով:
Վրացի զինվորները, ովքեր իրենց ծառայությունը Աֆղանստանում անցկացնում են Անվտանգությանն օժանդակող միջազգային ուժերի ((ISAF) կազմում, զոհվել են անցյալ երկուշաբթի՝ ահաբեկիչների հարձակման հետևանքով:
«newsgeorgia.ru» կայքը տեղեկացնում է, որ դրա հետ միասի, վրացական զինուժի ներկայացուցիչների կազմում Աֆղանստանում իրենց ծառայությունն անցկացնող զինվորներից վիրավորվել են ևս 27-ը: Վիրավորների վիճակը այս պահի դրությամբ գնահատվում է բավարար:
Նախագահ Սահակաշվիլուն հասցեագրված դիմումի մեջ կառավարությունը հայտնում է, որ զոհված զինվորների աճյունները հայրենիք կտեղափոխվեն հինգշաբթի՝ մայիսի 16-ին:
Վրացական անձնակազմն Աֆղանստանում խաղապահական առաքելություն է իրականացնում 2009 թվականի օգոստոսից:
Այդ օրվանից ի վեր այնտեղ զոհվել է 22 վրաստանցի զինվոր: Ըստ Վրաստանի ՊՆ-ի հաղորդման՝ Աֆղանստանում անվտանգությանն օժանդակող միջազգային ուժերի կազմում այս պահին ծառայում է վրացական զինուժի 1,5 հազար ներկայացուցիչ:

Правительство Грузии предлагает Саакашвили объявить 16 мая днем скорби 05/15/2013 19:27 | Международные новости
Правительство Грузии обратилось к президенту Михаилу Саакашвили с предложением объявить 16 мая днем скорби по погибшим в Афганистане трем грузинским военнослужащим, сообщает Новости-Грузия со ссылкой на пресс-службу премьер-министра.
В понедельник стало известно о гибели при нападении террористов трех грузинских военных - младшего сержанта Звиада Давитадзе и капралов Александра Квицинадзе и Владимира Шанава, которые несли службу в составе международных сил содействия безопасности (ISAF) в Афганистане. Вместе с тем, ранения получили 27 грузинских военнослужащих, состояние которых к этому времени оценивается как удовлетворительное.
"Правительство Грузии выступает с инициативой и обращается к президенту Михаилу Саакашвили с тем, чтобы 16 мая было объявлено днем скорби по погибшим грузинским военным. Тела погибших в Афганистане грузинских военнослужащих доставят на родину в четверг, 16 мая", - говорится в сообщении.
Грузинский контингент выполняет миротворческую миссию в Афганистане в составе ISAF с августа 2009 года. С тех пор в этой стране погибли 22 грузинских военных. По данным оборонного ведомства, службу в Афганистане несут более 1,5 тысяч грузинских военнослужащих.