Վլադիմիր Ժիրինովսկին Ղրղզստանում «ոչ ցանկալի մարդ» է 05/15/2013   17:22  |  Միջազգային լրահոս
Ղրղզստանի խորհրդարանը Ռուսաստանի Լիբերալ-ժողովրդավարական կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկուն հայտարարել է իրենց հանրապետությունում «ոչ ցանկալի մարդ», հաղորդում է «INTERFAX»-ը:
Ղրղզստանի խորհրդարանի պատգամավորներն այդ մասին որոշումն ընդունել են այսօր կայացած նիստի ժամանակ: Հարցն օրակարգ է մտել խորհրդարանի «Աթա-Ժուր» խմբակցության անդամ Ժիլդիզկան Ջոլդոշովայի նախաձեռնությամբ: Նա Ղրղզստանի համար կասկածելի և վիրավորական է համարել Ժիրինովսկու այն արտահայտությունը, որ արտաքին պարտքերից Ղրղզստանին փրկելու համար ղրղզները որպես շնորհակալություն Ռուսաստանին պետք է նվիրեն Իսսիկ-Կուլ լիճը:
«Ո՞վ է նրան այդպիսի հայտարարություն կատարելու իրավունք տվել: Ոտնձգություն անել մեր ինքնիշխանությա՞ն վրա: Կարծում եմ այդ բանից հետո Ժիրինովսկին բարոյական իրավունք չունի մտնել Ղրղզստան»,- հայտարարել է Ջոլդոշովան:

Киргизия объявила Жириновского персоной нон-грата 05/15/2013 18:53 | Международные новости
“Парламент Киргизии объявил лидера Либерально-демократической партии России Владимира Жириновской персоной нон-грата в республике”, - сообщает “Интерфакс”.
Депутаты парламента Киргизии приняли постановление об этом на заседании в среду. С данной инициативой, поддержанной депутатами, выступила депутат оппозиционной фракции "Ата-Журт" Жылдызкан Джолдошова, которая сочла сомнительными и обидными для Киргизии высказывания Жириновского о том, что кыргызы в качестве благодарности за списание внешних долгов должны подарить России озеро Иссык-Куль.
"Кто ему дал право делать такие заявления? Посягать на наш суверенитет? Думаю, после такого Жириновский не имеет морального права приезжать в Киргизию", - заявила Джолдошова.