Ազատամարտի զոհերի հիշատակի պղծումը բարոյական անկման վերջին սահմանն է. ՀՅԴ Գերագույն մարմին 05/15/2013   19:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կոտայքի մարզի Պռոշյան գյուղի ազատամարտիկների հուշարձանը պղծելու կապակցությամբ ՀՅԴ Գերագույն մարմինը մայիսի 15-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասված է.
«Օրերս վանդալիզմի ու անբարոյականության դեպք է տեղի ունեցել. պղծվել է Կոտայքի մարզի Պռոշյան գյուղի ազատամարտիկների հուշարձանը: Այսօր գյուղի կենտրոնում` պատերից մեկի վրա, լկտիացած հանցագործները հայհոյական գրություններ են թողել՝ սպանված գյուղապետ, ազատամարտիկ Հրաչ Մուրադյանի հասցեին:
Կատարվածը մեր երկրում առկա անպատժելիության, ամենաթողության մթնոլորտի հերթական դրսևորումը չէ միայն: Այն Հրաչ Մուրադյանի սպանության բացահայտմանն ուղղված մարտահրավեր է` նետված նախաքննական մարմիններին, պռոշյանցիներին, Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու:
Մեզ համար ակնհայտ է` նմանօրինակ ցինիզմ հնարավոր է, քանի դեռ հանցագործությունը բացահայտված չէ, քանի դեռ մեղավորները չեն պատժվել օրենքի ողջ խստությամբ: Ամեն ժամ պատերազմի սպառնալիքի տակ գտնվող երկրում Ազատամարտի զոհերի հիշատակի պղծումը բարոյական անկման վերջին սահմանն է, որ խարխլում է պետականության հիմքերը:
ՀՅ Դաշնակցության Գերագույն մարմինը դատապարտում է վանդալիզմի, ստորության այս ցուցադրական գործողությունը: Իրավապահ մարմիններից պահանջում ենք արագ բացահայտել ե՛ւ այս վանդալիզմի, ե՛ւ Հրաչ Մուրադյանի սպանության հեղինակներին: Հանրապետության ղեկավարությունից պահանջում ենք գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ իրավիճակի անվերահսկելիություն թույլ չտալու համար»:

АРФ “Дашнакцутюн”: “Надругательство над памятью погибших воинов -освободителей является последней гранью моральной деградации” 05/15/2013   20:03  |  Лента новостей
Верховный орган АРФ “Дашнакцутюн” распространил заявление в связи с осквернением могилы убитого главы сельской общины Прошян Котайкской области Армении Грача Мурадяна.
“На днях мы стали очевидцами вандализма и аморального поступка: в селе Прошян Котайкской области был осквернен памятник погибшим воинам-освободителям карабахской войны. Сегодня в центре села на стене пантеона бесстыжие преступники оставили оскорбительные надписи в адрес сельского старосты Грача Мурадяна.
Случившееся является не только очередным проявлением атмосферы вседозволенности и безнаказанности. Это вызов, направленный на раскрытие убийства Грача Мурадяна, вызов, брошенный органам предварительным следствия, прошянцам, гражданам Армении.
Для нас более, чем очевидно, что подобный цинизм возможен до тех пор, пока преступление не раскрыто, пока виновники не наказаны по всей строгости закона. Для страны, находящейся под угрозой войны, надругательство над памятью воинов –освободителей является последней гранью моральной деградации, которая подрывает основы государственности.