Մկրտիչ Մինասյան. «Ճարտարապետական հուշարձան հանդիսացող Փակ շուկան փոխարինվում է սովորական խանութով» 05/14/2013   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Եթե մի բանի համար պայքարում ես մոտ 2 տարի և ոչ մի արդյունք չկա, մարդ թևաթափ է լինում և ոչ մի հույս չի տեսնում», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Փակ շուկայի շինարարական աշխատանքների շուրջ հրավիրված քննարկման ժամանակ ասաց Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը:
«Բոլոր գերատեսչությունները մեր նամակներին ի պատասխան գրում են, որ կատարվել է ոչ թույլատրելի մի բան և որ առողջ հուշարձան ենք կորցնում, բայց սեփականատերը բոլորին խոստացել է, որ Փակ շուկան կվերականգնվի նույն ձևով»,- նշում է Մկրտիչ Մինասյանն ու հավելում, որ իրենք այլևս չեն հավատում այդ խոսքերին, քանի որ անտրամաբանական են դրանք: Ըստ նրա, ավագանու ընտրությունների հաջորդ օրն իսկ շինարարական աշխատանքները կատարողների թիվը կրկնապատկվել է:
«Ճարտարապետական հուշարձան հանդիսացող Փակ շուկան փոխարինվում է սովորական խանութով, որը կարող է լինել ամեն տեղ»,- ընդգծում է Ճարտարապետների միության նախագահը, զարմանք արտահայտելով, թե ինչը ինչով է փոխվում: Փակ շուկան շատ ամուր վիճակում էր գտնվում և այն որ ասում են, թե իբր այդպիսի վթարային վիճակում է գտնվել, ապա նման վիճակում է Երևանի բնակելի ֆոնդի 90 տոկոսը, խնդիրը լուծենք դրանք քանդելով, ինչ է»,- ասում է Մկրտիչ Մինասյանն ու ավելացնում, որ ինքը քաղաքապետարանից գրություններ է ստացել, որտեղ միամիտ պատճառաբանություններ են գրված, թե սեփականատերը տուգանվել է: Սա նշանակում տուգանելուց հետո որևէ գործառույթ այլևս չկա:
ՀՀ մշակույթի նախարարության Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության Երևանի տարածքային բաժնի պետ Կարո Այվազյանի խոսքով էլ, իրենք իրենց լիազորությունների շրջանակներում արել են ամեն ինչ «բազմիցս սեփականատիրոջն ենք դիմել, քաղաքաշինության նախարարությանն ենք դիմել, որ դադարեցվի շինարարական աշխատանքները, անգամ դիմել ենք դատախազություն»,- ասաց Կարո Այվազյանը:
Այսօր Հայաստանը խախտում է 2008թ. վավերացված ճարտարապետական ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիան, որտեղ հստակ գրված է, որ պատմամշակության հուշարձանները չի կարելի քանդել, ինչը այսօր արվում է ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի կողմից»,- ասաց «Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ-ի նախագահ Սեդրակ Բաղդասարյանը:
Մկրտիչ Մինասյանն էլ իր հերթին ասաց, որ եթե մշակույթի նախարարությունը լծակներ չունի իր որոշումները իրականացնելու, այդ դեպքում գու՞ցե փակվի:

Мкртыч Минасян: “Крытый рынок, являющийся памятником архитектуры, превращается в обычный магазин” 05/14/2013   17:05  |  Лента новостей
Если ты около двух лет борешься за что-то и безрезультативно, то невольно опускаешь руки и теряешь всякую надежду”, - сегодня на встрече с журналистами заявил председатель Союза архитекторов Мкртыч Минасян,
“Все ведомства в ответ на наши письма пишут, что имело место нечто непозволительное, и что мы теряем памятник истории, но владелец обещал всем, что Крытый рынок будет восстановлен в своем первозданном виде”- отмечает М. Минасян. Он также подчеркнул, что они более не верят этим увещеваниям, поскольку эти высказывания идут вразрез с логикой. По его мнению, сразу же по окончании выборов в Совет старейшин Еревана число работников, осуществляющих строительные работы на территории рынка, удвоилось.
“Крытый рынок, являющийся памятником архитектуры, превращается в обычный магазин, который можно встретить на каждом шагу”- отметил председатель Союза архитекторов, не скрывая своего удивления. “Крытый рынок” вполне крепкое строение, а то, что он якобы находится в аварийном состоянии, то, извольте, в таком состоянии находится примерно 90% жилого фонда Еревана”, - заявил М. Минасян и добавил, что он получил письма от Мэрии, в которых приводятся наивные обоснования, как то: владелец был оштрафован. Это означает, что помимо штрафа не существует иных рычагов воздействия.
По словам начальника территориального отдела Агентства по охране памятников истории и культуры Министерства культуры Армении Каро Айвазяна, они в рамках своих полномочий обращались к владельцу, в Министерство градостроительства, даже обращались в прокуратуру”, - заявил Каро Айвазян.
Сегодня Армения нарушает Конвенцию об охране архитектурного наследия, где четко написано, что историко-культурные памятники нельзя демонтировать, что собственно сегодня осуществляется депутатом НС Самвелом Алексаняном”, - подчеркнул председатель общественной организации “Жертвы государственных нужд” Седрак Багдасарян.
Мкртыч Минасян, в свою очередь, заявил, что "Министерство культуры не обладает рычагами для реализации своих решений, посему, может стоит закрыть ведомство.