Թիվ 04/23 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ 05/14/2013   17:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևան քաղաքի ավագանու ընտրությունների օրը` 2013թ. մայիսի 5-ին, Արաբկիր վարչական շրջանի թիվ 04/23 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում նշված ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամներից մեկը և ընտրողը ներգրավվել են որպես մեղադրյալ: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության Արաբկիրի բաժնում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2013թ մայիսի 5-ին` Երևանի ավագանու ընտրությունների օրը, քաղաքացի Լ.Միրզոյանը Երևան քաղաքի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու նպատակով գնացել է թիվ 04/23 ընտրատեղամաս, որտեղ փորձել է քվեարկել մեկից ավելի անգամ. նրա մոտ հայտնաբերվել է 2 ծրար, որոնցից յուրաքանչյուրի մեջ եղել է քվեարկված 1-ական քվեաթերթիկ։ Սակայն ընտրողը չի կարողացել քվեարկել` իր կամքից անկախ պատճառներով, քանզի կանխվել է հանձնաժողովի նախագահի կողմից։
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Լ.Միրզոյանին քվեաթերթիկներ և ծրարներ տվել է թիվ 04/23 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամ Ա.Հարությունյանը:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ա.Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-153-րդ հոդվածով, իսկ Լ.Միրզոյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով:

Избиратель и член УИК №04/23 привлечены в качестве обвиняемых по делу о повторном голосовании на выборах в Совет старейшин Еревана 05/14/2013 18:24 | Лента новостей
В рамках уголовных дел, возбужденных по факту попытки повторного голосования в ходе выборов в Совет старейшин Еревана на избирательном участке №04/23 в административном районе Арабкир один из членов участковой избирательной комиссии и избиратель привлечены в качестве обвиняемых. Об этом информагентству “Фактинфо”сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры Армении.
В ходе предварительного следствия уголовного дела, возбужденного в отделении полиции Арабкира, выяснилось, что 5 мая 2013 года гражданин Л. Мирзоян с целью участия в выборах в Совет старейшин Еревана посетил избирательный участок №04/23, где совершил попытку повторного голосования. У него были обнаружены два конверта, в каждом из которых находилось по одному проголосованному бюллетеню. Однако избиратель не смог претворить в жизнь свой преступный замысел по не зависящим от его воли причинам, поскольку попытка была пресечена председателем комиссии.
В ходе предварительного следствия выяснилось также, что Л. Мирзояну конверты и бюллетени отдал член УИК №04/23 А. Арутюнян.
На основании добытых доказательств А. Арутюняну было предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ст. 38-34-153 УК Армении, а Л. Мирзояну – по ст.34-153 УК Армении.