«Բարև Երևան»-ը պահանջում է անվավեր ճանաչել 05/13/2013 18:40 | Ընտրական իրավունք
Այսօր՝ մայիսի 13-ին, ՀՀ վարչական դատարան ներկայացվեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում «Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքի լիազոր ներկայացուցիչ Լուսինե Պետրոսյանի հայցադիմումը՝ ԿԸՀ մայիսի 11-ին կայացրած 107-Ա որոշումը վիճարկելու մասին:
Ինչպես հայտնում են «Բարեւ Երեւան» կուսակցությունների դաշինքի մամլո ծառայությունից, մատնանշելով «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի մի շարք հոդվածներ, որոնք կոպտորեն խախտվել են ԿԸՀ գործողություններով կայացրած 107-Ա որոշմամբ, դատարանից խնդրվել է նշյալ որոշումը վերացնել և ԿԸՀ-ին պարտավորեցնել քննարկել Երևանի ավագանու ընտրության արդյունքները անվավեր ճանաչելու մասին «Բարև Երևան» դաշինքի մայիսի 10-ի դիմումը:
Վարչական դատարան է ներկայացվել նաև Երևանի թիվ 13 ընտրատարածքի տեղամասերում ընտրախախտումների պատկերն ու փաստական աղբյուրներն արտացոլող աղյուսակ՝ պատկերացում տալու համար, թե ինչ ծավալի և կարևորության խախտումներ պետք է քննարկվեր ԿԸՀ-ում: Նման աղյուսակներ առկա են 12 ընտրատարածքների վերաբերյալ, որոնք նույնպես հաջորդաբար կտարածվեն լրատվամիջոցներին:
Դաշինքի մամլո ծառայության փոխանցմամբ, իրենք պատրաստ են տրամադրել Ոստիկանությանը հետաքրքրող ընտրախախտումների վերաբերյալ աղյուսակում նշված աղբյուրների պատճենները:

Блок “Барев, Ереван” попытается оспорить решение ЦИК в Административном суде 05/13/2013   19:17  |  Избирательное право
Сегодня полномочный представитель блока “Барев, Ереван” Лусине Петросян подала иск в Административный суд Армении, по которому оспаривает решение 107-А, принятое ЦИК 11 мая сего года.
Истец, ссылаясь на ряд статей закона РА “Об основах администрирования и административном производстве”, которые, по его мнению, были грубейшим образом нарушены по решению 107-А просит суд упразднить вышеуказанное решение и обязать ЦИК рассмотреть заявление блока “Барев, Ереван” от 10 мая о признании результатов выборов в Совет старейшин Еревана недействительными. Об этом сообщает пресс-служба блока “Барев, Ереван”.
Административному суду также предъявили таблицу, отражающую картину и фактические источники правонарушений на избирательном участке N12, дабы у суда сложилось представление о том, что какого объема и важности нарушения должны были рассматриваться в ЦИК. Аналогичные таблицы составлены касательно 12 участков, информация о которых будет распространена посредством СМИ.
По сообщениям пресс-службы блока, они готовы предоставить Полиции копии указанных в таблице источников о представляющих интерес правонарушениях.