Վարդան Սեդրակյանի գործում ինչ-որ բան այն չէ. Ա.Սիրունյան 05/13/2013 12:57 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի դեմ գործով ապագա գանգատը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարելու է այն ներկայացվելուց մեկ տարի անց ևեթ, այլ ոչ 5-6 տարվա ընթացքում, ինչպես այլ գործերի պարագայում: Այս մասին «Նոյյան Տապան»-ի մամուլի սրահում այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածուի պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանը՝ հավելելով, որ ՄԻԵԴ-ում անմիջապես կհասկանան, որ «սա ընդհանրապես գործ չէ»: Ըստ փաստաբանի, գործով իր պաշտպանյալին մեղադրանք առաջադրելով նախաքննական մարմինը պատահական սխալմունք է թույլ տվել. «Մենք հնարավորություն ենք տալիս շատ արագ այն ուղղելու»:
Վաղը Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում մեկնարկող գործի քննությանը «մենք թախանձաբար խնդրելու ենք ներկայացնել կոնկրետ Վարդան Սեդրակյանի մեղադրանքի հիմքը»,- հայտարարել է փաստաբանը՝ կարծիք հայտնելով, որ 6 հատորանոց գործում չկան Վարդան Սեդրակյանի «մեղքի» ապացույցները։
Ըստ պաշտպանի, տուժող, ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանին ի սկզբանե չեն ներկայացրել սպանության մեջ մեղադրվողին՝ ճանաչման։ Հայտնի է, որ Պ.Հայրիկյանի նկարագրությամբ, իր վրա կրակողը եվրոպական արտաքինով 175 սմ հասակով 30 տարեկանից երիտասարդ տարիքի տղամարդ էր, իսկ մեղադրյալն այդ նկարագրությանը, ըստ Ա.Սիրունյանի, մեղմ ասած չի համապատասխանում: Մինչ տուժողը կճանաչեր կամ չէր ճանաչի իր վրա կրակողին՝ նրան արդեն հասցրել էին «44 անգամ ամեն ժամ հեռուստաալիքներով ցույց տալ», չի կատարվել քննչական փորձարարություն դեպքի վայրում, փոխարենը կատարվել է զենքը աղբարկղ գցելու քննչական փորձարարություն: Փողոցից բռնած տաքսու վարորդն էլ է հայտնաբերվել և «ճանաչել» անձին՝ նույնպես հեռուստաալիքներով նրան բազմիցս տեսնելուց հետո:
Ա.Սիրունյանը կասկածի տակ դրեց նաև նախաքննական մարմնի եզրահանգումը, թե Վ. Սեդրակյանը իր տան աշխատողին գումար է տվել սպանության պատվերը կատարելու համար։ «Վերանորոգման աշխատանքների համար իր պաշտպանյալը գումարներ տվել էր և դեռ պետք է տար»,- ասաց փաստաբանը: Ըստ Ա.Սիրունյանի, 1000 դոլարանոց զենք գոյություն չունի, իսկ նախաքննության մարմնի պնդումը, թե «ես գործը կանեմ, կգամ փողի մասին կխոսենք» հնարավոր է միայն բրազիլական սերիալներում: Բացի այդ Պարույր Հայրիկյանի ստացած վնասվածքներն էլ, փաստաբանի ներկայացմամբ, բնորոշ չեն «Նագան» տեսակի ատրճանակից արձակված կրակոցով պատճառվող վնասվածքներին. «ատրճանակը 35 մ հեռավորությունից «ծակում-անցնում է 7,5 սմ-անոց տախտակ», մինչդեռ տվյալ դեպքում 60սմ- 1մ հեռավորությունից արձակված գնդակը մնացել է Պ.Հայրիկյանի ուսի մեջ: «Այստեղ ինչ-որ բան այն չէ»,- ասաց փաստաբանը:
Հիշեցնենք, որ Պ.Հայրիկյանի սպանության փորձը կազմակերպելու մեջ մեղադրվում է ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը: Ըստ մեղադրանքի, նա, առաջադրվելով 2013 թվականի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրություններում ՀՀ Նախագահի թեկնածու, քարոզարշավի ընթացքում, իր մտերիմներ Սամվել Հարությունյանին և Խաչատուր Պողոսյանին 2013 թվականի հունվարի սկզբներին պատվիրել է «Ազգային Ինքնորոշում Միավորում» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ Նախագահի մեկ այլ թեկնածուի, քաղաքական գործիչ Պարույր Հայրիկյանի սպանությունը, նրա քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով:
Դա իրականացնելու նպատակով զենք ձեռք բերելու համար հիշյալ անձանց տվել է գումար, ինչը Խաչատուր Պողոսյանը և Սամվել Հարությունյանը հավասարապես կիսել են միմյանց միջև։ Իսկ ծրագրված հանցագործությունն իրականացնելու համար Խաչատուր Պողոսյանն օգտագործել է իր կողմից 1995-1996 թվականներին ապօրինի կերպով ձեռք բերված և պահված 1941թ. գործարանային արտադրության 7,62մմ տրամաչափի «HG 201» համարի «Նագան» տեսակի թմբուկավոր ատրճանակը։

Адвокат эпосоведа В. Седракяна усмотрел в 6-томном деле против его подзащитного лишь сценарий “бразильского сериала” 05/13/2013   15:08  |  Актуальная тема
“Будущую жалобу, которую мы планируем представить в Европейский суд по правам человека по уголовному делу, возбужденному в отношении эпосоведа Вардана Седракяна, ЕСПЧ удовлетворит через год после подачи иска, а не по прошествии 5-6 лет, как это часто бывает в случае с другими делами. Об этом в ходе встречи с журналистами заявил адвокат экс-кандидата в президенты Вардана Седракяна Александр Сирунян. Он также отметил, что в ЕСПЧ сразу поймут, что “это дело шито белыми нитками”. По мнению адвоката, следствие, предъявив обвинение его подзащитному, допустило случайную ошибку. “Мы даем им возможность в кратчайшие сроки исправить ее”.
"Завтра в ходе судебного разбирательства по делу, которое стартует в суде административных районов Кентрони Норк-Мараш, мы настоятельно будет просить суд представить основания для предъявления обвинения В. Седракяну”, - заявил адвокат, выразив мнение, что 6-томном деле нет доказательств виновности его подзащитного.
По словам адвоката, потерпевшему экс-кандидату в президенты, лидеру Объединения «Национальное самоопределение» Паруйру Айрикяну изначально не предъявили обвиняемого для опознания. Известно, что по описанию П. Айрикяна стрелявший был европейской наружности – мужчина ростом 175см и в возрасте до 30лет. А обвиняемый, по словам Сируняна, мягко говоря не подходит под это описание. Пока потерпевший опознал бы стрелявшего в себя, его уже успели продемонстрировать по всем телеканалам. Не проводился на месте и следственный эксперимент. Вместо этого был проведен следственный эксперимент относительно того, как оружие было выброшено в мусорный ящик. Был обнаружен также водитель такси, который ‘опознал” обвиняемого по телевизору.
А. Сирунян поставил под сомнение также заключение органа предварительного следствия о том, что В. Седракян дал деньги им для осуществления убийства.”Его подзащитный отдал деньги им за ремонтные работы и намеревался выдать им еще”, - заявил адвокат. По словам Сируняна, за 1000 долларов вряд ли можно приобрести огнестрельное оружие, а утверждения следствия, наподобие того, что “я сделаю дело, а затем мы обговорим сумму”, возможны только в бразильском сериале”. “Кроме того, полученные П. Айрикяном ранения не характерны ранениям, полученным в результате выстрела, произведенного из револьвера системы “Наган”. Пуля, выпущенная из револьвера, способна с расстояния 35 м,. насквозь пробить 7.5-сантиметровую доску, когда как в данном случае пуля, выпущенная с расстояния 60мм или одного метра, застряла в плече П. Айрикяна. Здесь, что не так”, - резюмировал адвокат.
Напомним, что на основании полученных в ходе досудебного производства данных, В. Седракян, зарегистрированный в качестве кандидата в президенты на выборах 18 февраля сего года, в начале января 2013г. заказал С. Арутюняну и Х. Погосяну убийство председателя ОНС П. Айрикяна с целью приостановления его деятельности.
Для приобретения оружия Седракян дал С. Арутюняну и Х. Погосяну 1000 долларов, которые они поделили между собой, а для осуществления преступного замысла они воспользовались незаконно приобретенным Х. Погосяном револьвером системы “Наган” калибра 7.62 мм.
Напомним, что 31 января в районе 23.20 напротив парадного подъезда дома, расположенного по адресу Тпагричнери 9, неизвестный выстрелил в Паруйра Айрикяна, когда кандидат в президенты возвращался домой.
На экспертизу была направлена изъятая на месте преступления пуля калибра 7.62 мм, а также еще одна пуля, извлеченная в ходе операции из тела Паруйра Айрикяна.
В квартире задержанного Хачика Погосяна был обнаружен револьвер системы“Наган’.
По решению от 10.02.2013г. Хачатуру Погосяну было предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ст. 34-305 и ч.1 ст. 235 Уголовного кодекса РА, а Самвелу Арутюняну по ст. 34-305. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца.
Уголовное дело вместе с обвинительным заключением направлено в суд первой инстанции общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш.