113 ինքնաբացարկ ԲՀԿ-ից, 21՝ ՀՀԿ-ից 05/13/2013 17:22 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօր ինքնաբացարկի մասին դիմումներ է ստացել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի Երևանի ավագանու 113 թեկնածուներից: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը, հանձնաժողովն այս պահին ուսումնասիրում է ներկայացված դիմումների համապատասխանությունը ընտրական օրենսդրության պահանջներին:
Ըստ Հ.Հարությունյանի, ինքնաբացարկի մասին 21 դիմումներ էլ ստացվել են ՀՀԿ-ից:
Նշենք, որ ԲՀԿ-ի ընտրական ցուցակում ընդգրկված է 194, իսկ ՀՀԿ-ի ցուցակում՝ 195 թեկնածու: Երևանի ավագանու մայիսի 5-ի ընտրությունների քվեարկության արդյունքների հիման վրա Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մայիսի 12-ին միաձայն ընդունված որոշման համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից ընտրվել է ավագանու 42, «Բարգավաճ Հայաստան»-ից՝ 17 անդամ:

Совет старейшин Еревана: 113 “процветающих” кандидатов и 21 “республиканец” подали заявления о самоотводе 05/13/2013 18:44 | Актуальная тема
113 кандидатов от партии “Процветающая Армения” представили сегодня в Центральную избирательную комиссию заявления о самоотводе.Как сообщила корреспонденту “Фактинфо” пресс-секретарь ЦИК Эрмине Арутюнян, Комиссия в данный момент изучает соответствие поданных заявлений требованиям избирательного законодательства.
По словам Э. Арутюнян, 21 заявление поступило от Республиканской партии.
Отметим, что в избирательный список партии “Процветающая Армения” были включены 194, а в список РПА – 195 кандидатов. На основании результатов голосования на выборах в Совет старейшин Еревана, согласно решению Центральной избирательной комиссии, принятому единогласно, Республиканская партия Армении получила 42 мандата, “Процветающая Армения” – 17 мандатов и блок “Барев, Ереван” – 6 мандатов.