Պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Բելառուսի Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն 05/12/2013   16:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պաշտոնական այցով Երևան կժամանի Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում մայիսի 13-ին տեղի կունենա Բելառուսի Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո նախատեսված են երկու երկրների նախագահների առանձնազրույցն ու պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցությունները: Բանակցությունների ավարտին տեղի կունենա մի շարք ոլորտներում Հայաստանի և Բելառուսի միջև համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջև հանդես կգան համատեղ հայտարարությամբ:
Պաշտոնական այցի շրջանակներում Բելառուսի Նախագահը կայցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր`  հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Ի պատիվ Բելառուսի Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և նրա գլխավորած պատվիրակության՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից երեկոյան կտրվի պաշտոնական ընթրիք:
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության տարածած հաղորդագրության համաձայն, մայիսի 14-ին Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կայցելի Հայկական ատոմային էլեկտրակայան, կմասնակցի նաև Երևանում հայ-բելառուսական առևտրի տան բացման արարողությանը: Նույն օրը Հայաստանի և Բելառուսի նախագահները ներկա կգտնվեն Կոտայքի թեմի Աբովյան քաղաքի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ նորակառույց եկեղեցու օծման արարողությանը:

Президент Беларуси Александр Лукашенко прибудет в Армению с официальным визитом 05/12/2013 17:27 | Лента новостей
По приглашению Президента Сержа Саргсяна с официальным визитом в Ереван прибудет Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко.Об этом сообщает пресс-служба президента.
В резиденции Президента Республики Армения 13 мая состоится официальная церемония встречи Президента Беларуси, после которой запланированы переговоры лидеров двух стран с глазу на глаз, которые продолжатся в расширенном составе с участием официальных делегаций. По завершении переговоров состоится церемония подписания документов, направленных на развитие и углубление двустороннего сотрудничества в ряде сфер. Президенты Серж Саргсян и Александр Лукашенко выступят перед представителями СМИ с совместной пресс-конференцией.
В рамках официального визита Президент Беларуси посетит мемориальный комплекс «Цицернакаберд» и отдаст дань уважения невинным жертвам Геноцида армян.
В честь Президента Беларуси Александра Лукашенко и возглавляемой им делегации от имени Президента Сержа Саргсяна вечером будет дан официальный ужин.
14 мая Александр Лукашенко посетит Армянскую атомную электростанцию, также примет участие в церемонии открытия в Ереване армяно-белорусского торгового дома. В тот же день президенты Армении и Беларуси будут присутствовать на церемонии освящения церкви Св. Иоанна Крестителя Котайкской епархии в городе Абовяне.