ԱՄՆ-ում թռչնագրիպից մահվան առաջին դեպքն է գրանցվել
Ընթացիկ տարվա փետրվարի 18-ին Բրյուսելի օդանավակայանում ինքնաթիռից կատարված ադամանդի խոշոր խմբաքանակի գողության գործում ի հայտ են գալիս առաջին մանրամասները:
Ինչպես հաղորդում են բելգիական ԶԼՄ-ները, թալանչիները սխալվել են իրենց պլանների մեջ: Նրանք հաշվարկել էին գողանալ կանխիկ դրամ, սակայն շատ են զարմացել, երբ հայտնաբերել են, որ իրենց գողոնը ոչ թե պետական թղթե վճարամիջոց, այլ` փայլփլուն ադամանդների մի բլուր է` ավելի քան 37 մլն եվրո ընդհանուր արժեքով:
Այս փաստը, սակայն, թալանչիներին չի ոգևորել: Նրանք պատրաստ չէին շուկայում իրացնելու այդ քանակությամբ թանկարժեք քարեր:
Բանն այն է, որ գողացված թանկարժեք քարերով զբաղվելը հատուկ մասնագիտացված հանցագործ խմբավորումների մենաշնորհն է, որոնք իրենց գործերը ծավալում են լավ համակարգված, կանոնակարգված և խիստ փակ ցանցի շրջանակներում: Այս ներփակվածության ցանկացած խախտում հղի է տեղեկատվության արտահոսքի վտանգով:
Քննիչները համոզված են, որ հենց գողոնի յուրահատուկ բնույթն էլ պատճառ է հանդիսացել թալանչիներին բացահայտելու հարցում: Այս մասին հաղորդում է «ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ»-ը: Ոստիկանությունում խոստովանել են, որ եթե խոսքն ընթանար դրամի մասին, ապա հանցագործներին իրենք դեռ այսօր գտած չէին լինի:
Մայիս ամսվա անցած ժամանակահատվածում ինքնաթիռի կողոպուտին մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալվեց 24 մարդ: Նրանցից 8-ն այսօր մեկուսարանում է: Եկող շաբաթ նախատեսվում է անցկացնել առաջին դատական լսումները, սակայն, ինչպես հաղորդում են ԶԼՄ-ները, այդ ձերբակալվածների դերակատարությունը ինքնաթիռի գողության գործում դեռ չի հստակեցվել:

Участники “алмазного ограбления” в аэропорту Брюсселя случайно украли драгкамни 05/11/2013   13:40  |  Международные новости
В деле ограбления в аэропорту Брюсселя 18 февраля самолета, в который загружалась крупная партия алмазов, появляются первые подробности. Об этом сообщает агентство ИТАР-ТАСС со ссылкой на бельгийские СМИ. Отмечается, что похитители ошиблись в своих планах. Они рассчитывали украсть наличные деньги и были удивлены попавшими им в руки алмазами. Их добыча, по последним данным, оценивается в 37 миллионов евро. Однако организаторы и участники налета не были готовы к сбыту такого сложного товара.
“Краденными драгоценными камнями занимаются профессионалы из специализированных преступных группировок с хорошо отлаженной и очень закрытой сетью. В противном случае, не избежать утечек информации. Следователи считают, что именно характер добычи выдал грабителей”, -передает ИТАР-ТАСС. В полиции признают, что если бы речь шла о деньгах, то гангстеров искали бы до сих пор.
8 мая были задержаны 24 человека по подозрению в соучастии в ограблении самолета. Восемь из них находятся под стражей. На следующей неделе ожидаются первые судебные слушания. Однако, как уточняют СМИ, их роль в ограблении пока не выяснена.