«Բարև Երևան»-ը ԿԸՀ-ից պահանջում է անվավեր ճանաչել ընտրությունները 05/11/2013   12:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքը դիմել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝  Երևանի ավագանու՝ մայիսի 5-ի ընտրություններն անվավեր ճանաչելու պահանջով:
ԿԸՀ-ում «Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքի լիազոր ներկայացուցիչ  Լուսինե Պետրոսյանը ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին ուղղված դիմումում մասնավորապես նշել է, որ մայիսի 9-ին Երևանի 13 ԸԸՀ-ներ ուղարկվել են դիմում-խնդրանքներ՝ այդ ընտրատարածքների բոլոր տեղամասերի  գրանցամատյաններից  դաշինքին հետաքրքրող գրառումները, կից նյութերը տրամադրելու մասին:
«Արդյունքում՝ «Բարև Երևան» դաշինքի տրամադրության ներքո հայտնվեցին ընտրության օրվան վերաբերող հարյուրավոր նյութեր՝ գրեթե բոլոր տեղամասերում տեղ գտած Ընտրական օրենսգրքի խախտումների մասին, որոնցից «ամենաանմեղները» Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքով նախատեսված տուգանքներ են ենթադրում, ուրիշները՝ առնվազն քրեական հետապնդում»,-մասնավորապես ասված է դիմումում:
Դիմումատուն վստահեցնում է, որ տեղամասերում արձանագրված խախտումների, նաև լրատվամիջոցների և դիտորդների կողմից տարածված ընտրախախտումների ապացույցների մասին իրենց մոտ առկա փաստական նյութը կներկայացնեն  ԿԸՀ-ում դիմումի քննարկման նիստին կամ դրանից առաջ:

Блок “Барев, Ереван” требует от ЦИК Армении признать недействительными выборы в Совет старейшин Еревана 05/11/2013   13:03  |  Актуальная тема
Блок партий «Здравствуй, Ереван» обратился в ЦИК Армении с требованием признать недействительными результаты голосования на выборах Совет старейшин Еревана.
Полномочный представитель блока “Барев, Ереван» в Центризбиркоме Армении Лусине Петросян представила заявление, адресованное председателю ЦИК Тиграну Мукучяну, в котором, в частности, отмечается, что 9 мая в 13 окружных комиссий Еревана были отправлены заявления с просьбой предоставить интересующие их записи и прилагающиеся к ним материалы из регистрационных книг избирательных участков.
В результате в распоряжении блока “Барев,, Ереван” оказались сотни материалов о нарушениях избирательного законодательства почти на всех участках. Самые “невинные” из них предусматривают наказание в виде штрафа, остальные - как минимум уголовное преследование”, - говорится в заявлении блока.
Заявитель заверяет, что в ходе обсуждения заявления, а то и раньше, они представят в ЦИК сведения, содержащие доказательства о правонарушениях на избирательных участках, среди которых есть и такие, которые зарегистрированы наблюдателями и представителями масс-медиа.