Կիևում տեղադրվել է հուշարձան՝ ի պատիվ իտալացու և ուկրաինուհու մեծ սիրո 05/07/2013   19:19  |  Միջազգային լրահոս
Հաղթանակի օրվա նախօրեին Ուկրաինայի մայրաքաղաքում բացվեց Լուիջիին և Մոկրինեին՝ իտալացուն և ուկրաինուհուն նվիրված հուշարձան:  Նրանք  ծանոթացել և բաժանվել են պատերազմի ժամանակ: Երկուսն էլ իրեց փոխադարձ սերը պահպանել են ողջ կյանքի ընթացքում: Դրա ապացույցն ի հայտ է եկել  60 տարի անց, երբ շնորհիվ «Жди меня» (Սպասիր ինձ) հեռուստածրագրի Լուիջիին և Մոկրինեին կրկին հանդիպում են իրար, հաղորդում է «zhitomir.info»-ն՝ հղում անելով Կիևի պետական վարչակազմի ղեկավարի մամլո ծառայությանը:
Իսկական սիրո և հավատարմության հուշարձանը տեղադրվել է Մարիինյան այգում, «սիրահարների կամուրջի» հարևանությամբ:
«Սիրո պատմություն» անվանակոչված հուշարձանի հանդիսավոր բացման արարողությանը անձամբ մասնակցելու էր եկել Լուջի Պեդուտտոն, Մոկրինե Յուրզուկի թոռնուհիները, Ուկրաինայում Իտալիայի Հանրապետության դեսպան Ֆաբրիցիո Ռոմանոն և «Kiev Fashion Park»-ի հիմնադիր Ալեքսանդր Սոկոլովսկին:
«Kiev Fashion Park» նախագիծի գաղափարն այն է, որ Կիևը ձևավորվի և հարդարվի առավել գեղեցիկ և հետաքրքիր: Այդ նախագծի շրջանակներում Ուկրաինայի մայրաքաղաքի այգիներում ու պուրակներում տեղադրվում են ինչպես հայտնի, այնպես էլ երիտասարդ արվեսագետների հեղինակային գործեր (քանդակներ,գեղարվեստորեն ձևավորված նստարաններ և փոքր ճարտարապետության այլ նմուշներ):
Լուիջի Պեդուտտոն և Մոկրինե Յուրզուկը ծանոթացել են ավստրիայում գտնվող զինվորական գերիների համակենտրոնացման ճամբարում՝ 1943թ.-ին: Նրանք միասին են եղել ընդամենը 2 տարի: Կրկին հանդիպել են 2004թ.-ին «Жди меня» (Սպասիր ինձ)  հեռուստածրագրի ստուդիայում:

В Киеве установили памятник украино-итальянской любви 05/07/2013   19:34  |  Международные новости
Накануне Дня Победы в столице установили памятник Луиджи и Мокрине - итальянцу и украинке, которых познакомила и разлучила война и которые пронесли свою любовь через всю жизнь и спустя 60 лет встретились благодаря телепрограмме "Жди меня", сообщает zhitomir.info сос ссылкой на пресс-службу КГГА.
Памятник - символ настоящей любви и верности - установили в Мариинском парке, рядом с "мостом влюбленных".
На торжественное открытие скульптуры "История любви", лично пришел Луиджи Педутто, внучки Мокрины Юрзук, а также посол Республики Италия в Украине Фабрицио Романо и основатель проекта Kiev Fashion Park Александр Соколовский.
Kiev Fashion Park - проект, идея которого состоит в том, чтобы сделать Киев интереснее, красивее и привлекательнее. В рамках проекта в парках и скверах Киева устанавливаются авторские арт-объекты (скульптуры, инсталляции, скамейки и другие малые архитектурные формы), созданные по эскизам как известных мастеров, так и молодых талантливых авторов.
Лиджи Педутто и Мокрина Юрзук познакомились в австрийском лагере для военнопленных в 1943 году. Они были вместе всего два года. Снова встретились в 2004 году в студии программы "Жди меня".