Ճանապարհաշինության շնորհիվ կլորիկ գումարներ են աշխատել 05/06/2013 11:01 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ճանապարհաշինական աշխատանքների իրականացման արդյունքում պետությանը պատճառվել է 109 427 000 դրամի վնաս: Այսպիսի եզրակացության են հանգել Վերահսկիչ պալատում՝ ուսումնասիրելով ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության իրականացրած ավտոճանապարհների շինարարական ծրագրերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում բացահայտված չարաշահումներն ու խախտումները սկսվել են դեռեւս նախագծային փուլում: Այսպես, նախագծային կազմակերպությունների կողմից կիրառվել են որեւէ ձեւով չհիմնավորված արժեքներ, որոնք մի քանի անգամ գերազանցում են իրական արժեքի չափը, մի այլ դեպքում էլ, օրինակ, բեռների տեղափոխման աշխատանքների համար կիրառվել են նախկին ԽՍՀՄ-ում կիրառված, եւ ներկայում մեր երկրում այլեւս չգործող արժեքներ:
Նախագծողներն, օրինակ, հաշվել են, որ շինարարներն ամբողջ ճանապարհի երկայնքով հողը փխրեցնելու են բացառապես պայթեցման միջոցով կամ լավագույն դեպքում՝ հետահար մուրճով: Բնականաբար այս տարբերակով արժեքն իրական գնից մի քանի անգամ ավել է ստացվել:
Նախագծերում չեն նշվել նաեւ օգտագործվող նյութերի ծագման աղբյուրները, ինչը հնարավորություն է տվել կապալառուին փաստացի օգտագործել նախահաշվում հաշվարկվածից ավելի էժան նյութ։ Մասնավորապես՝ նախահաշվում հաշվարկվել է Փարաքարի բազալտից եզրաքարի գին, իսկ տեղադրվել է Սիսիանի կամ Մարտունու բազալտե եզրաքար, որն ավելի էժան է։
Ավելորդ չէ նշել, որ նշված թերություններն և բացթողումներ շրջանցել են նաեւ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի փորձաքննություն իրականացրած կազմակերպությունները։ Փոխարենը բավական կլորիկ գումարներ են ստացել իրենց այս աշխատանքի դիմաց: Օրինակ «Ճաննախագիծ ինստիտուտ»-ը խորհրդատվական ծառայությունների դիմաց ստացել է 1 160 760 ԱՄՆ դոլար:
Մեկ ուշագրավ փաստ եւս. Վերահսկողությունն իրականացնող ընկերությունը Հայաստանում բարձրագույն կրթությամբ, 15 տարվա ճանապարհաշինության ոլորտում աշխատանքային փորձ ունեցող ինժեներ իչ գտել եւ որոշել է աշխատանքի է ընդունել գերմանացի փորձագետ Մյուլլեր Կնուտին և ողջ պայմանագրային գնի շուրջ 37%-ը՝ 430 000 ԱՄՆ դոլարը, վճարվել է վերջինիս որպես աշխատավարձ, գիշերավարձի և ինքնաթիռի տոմսի արժեք։
ՀՀ-ում չեն գտնվել նաեւ նոր մետաղական խողովակներ: Այդ պատճառաբանությամբ տեղադրվել են օգտագործված խողովակներ՝ բնականաբար ավելի ցածր գնով:
Բացի այդ, պարզվել է, որ կառուցապատողները խախտել են նաեւ ճանապարհի ծածկույթի բաղադրության համար հաստատված նորմերը: Արդյունքում բոլոր տեսակի ճանապարհների եւ բոլոր կլիմայական գոտիներում կառուցվող ճանապարհների համար օգտագործվել է նույն ասֆալտբետոնյա խառնուրդը:
Այսպիսով, ՎՊ-ի ստուգման շնորհիվ պարզել է, որ «Իջևանի ՃՇՇ» ՓԲԸ-ն կատարվածից ավել է ցույց տրվել 53 205 000, «Արարատ ճանշին» ՍՊԸ-ն՝ 16 772 000 դրամի աշխատանքներ: Փոխարենը նրանց կատարած աշխատանքներն ընդունողները չեն իրականացրել համապատասխան նորմերով նախատեսված անհրաժեշտ բոլոր ստուգումները։ Մերժման ենթակա աշխատանքների դիմաց «Իջևանի ՃՇՇ» ՓԲԸ-ին վճարվել է 12,931.0 հազ. դրամ։
Երկու ընկերությունները միասին իրականացվել են 15 188 000 դրամի անորակ աշխատանք, նրանց կատարած աշխատանքներում չի նվազեցվել նվազեցման ենթակա 26 519 000 դրամ գումարը։

Строительство ровных дорог в Армении обходится в неоправданно кругленькую сумму. Контрольная Палата выявила ряд нарушений 05/06/2013   15:59  |  Актуальная тема
В результате проведенных дорожно-строительных работ государству был нанесен ущерб на сумму в размере 109 427 000 драмов. К такому заключению пришли в Контрольной палате в ходе исследования осуществленных Министерством транспорта и связи строительных программ.
Выявленные в результате проведенного исследования злоупотребления и упущения были допущены еще в проектной стадии. Таким образом, проектной организацией были применены необоснованные виды стоимости, в разы превышающие реальную стоимость. В еще одном случае, для перевозки грузов применялся вид стоимости, используемый еще в бывшем СССР.
Проектировщики, например, посчитали, что строители разрыхлят землю по всему периметру дороги исключительно методом взрыва или в лучшем случае кувалдой. Разумеется, в таком варианте цена превышала реальную стоимость в несколько раз.
В проектах не были указаны источники происхождения используемых материалов, что позволило фирме-подрядчику фактически обозначить в смете гораздо более дешевые материалы. В частности, в смете указана цена паракарского базальтового бордюрного камня, а были использованы сисианские или мартунийские бордюрные камни, цена которых гораздо более щадящая.
Нелишне будет отметить, что указанные упущения и пробелы обошли также организации, осуществившие экспертизу проектно-сметной документации. Вместо этого они заполучили кругленькую сумму за свою работу. Например, “ценные” советы“ Института Чаннахагиц ” обошлись в 1 160 760 млн. долларов.
Еще один примечательный факт: компания, осуществляющая контроль за работами, не нашла в Армении инженера с высшим образованиям и 15-летним опытом работы в дорожно-строительной сфере и решила принять на работу немецкого эксперта Мюллера Кнута и около 37% договорной цены – 430 000 долларов выплатила ему в качестве заработной платы, а также за проживание и авиабилет.
В Армении не удалось найти и качественные металлические трубы. Вместо них были установлены бывшие в употреблении трубы, естественно за меньшую цену.
Кроме того, выяснилось, что строители нарушили установленные для содержания покрытия дорог нормы. В итоге для всех видов дорог вне зависимости от климатических условий была использована одна и та же асфальтобетонная смесь.
Таким образом, благодаря проведенной КП проверке, выяснилось, что ЗАО “Эксплуатация и дорожное строительство Иджевана” указало, что выполнило работы на сумму 53 205 000 драмов, что превышала реальную стоимость проведенных работ, а ООО “Арарат Чаншин” - 16 772 000 драмов.
Обе компании сообща выполнили работы на сумму 15 188 000 драмов. Качество этих работ оставляет желать лучшего. Не снизили они и подлежащую снижению цени за проведенные ими работы.