Դիտորդների նախնական գնահատականը. Քվեարկությունն ընդհանուր առմամբ, իրականացվել է խաղաղ, կանոնավոր ձևով (լրացված) 05/06/2013   13:28  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Եվրոպայի Խորհրդի տեղական ու տարածքային մարմինների կոնգրեսը հոկտեմբերին Ստրասբուրգում կհրապարակի Երևանի ավագանու երեկվա ընտրությունների վերաբերյալ իր վերջնական զեկույցը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց հիշյալ կազմակերպության պատվիրակության ղեկավար Սթյուարթ Դիքսոնը՝ ներկայացնելով երևանյան ընտրություններում իրենց դիտորդական առաքելության նախնական արդյունքները:
Երևանի ավագանու ընտրություններում դիտորդական առաքելություն անցկացնող միակ միջազգային կազմակերպության պատվիրակության ղեկավարը նշեց, որ իրենք դիտարկում են անցկացրել ընդհանուր առմամբ Երևանի 13 ընտրատարածքների ավելի քան 100 ընտրատեղամասերում՝ դրանց բացման պահից մինչև դրանց փակումը՝ ներառյալ քվեների հաշվման գործընթացը: Բացառությամբ մի քանի միջադեպերի, քվեարկությունն իրականացվել է խաղաղ, կանոնավոր ձևով, ընտրությունները տեխնիկապես լավ նախապատրաստված էին: Ըստ միջազգային կազմակերպության նախնական գնահատականի՝ քվեարկության գաղտնիությունը մեծամասամբ հարգված էր:
Ս.Դիքսոնը նշեց, որ ընտրությունների ժամանակ ընտրական ծրարների առկայությունը դրական երևույթ է, սակայն միաժամանակ այն դանդաղեցնում ու հոգնեցուցիչ է դարձնում քվեների հաշվման գործընթացը: Ըստ միջազգային կազմակերպության նախնական եզրակացության՝ ավելի լավ վերահսկողություն էր սահմանված միաժամանակ ընտրատեղամասում 15 մարդուց ոչ ավելի մարդկանց գտնվելու մասին օրենքի պահանջը պահպանելու ուղղությամբ: Երևանի ավագանու անցյալ ընտրությունների համեմատ դրոշմակնիքների թանաքի որակը բարելավվել էր:
Դրական էր նաև ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքով հենց տեղամասում քվեարկողներին պարզաբանումներ տալը թույլատրող դրույթի կիրառումը: Դրական է նաև օրենսգրքով նախատեսված անցումը կուսակցականից ոչ կուսակցական մոդելի՝ ընտրական հանձնաժողովների կազմավորման հարցում:
Տեղամասերում տեսախցիկների առկայությունը մի կողմից նպաստում է գործընթացի թափանցիկությանը, մյուս կողմից՝ կարող է հակադարձ ազդեցություն ունենալ քվեարկողների վրա՝ գերվերահսկելի լինելը կարող է նրանց մոտ անվստահություն առաջացնել ընտրական գործընթացի հանդեպ: Ըստ միջազգային կազմակերպության՝ միջոցներ պետք է ձեռնարկել նաև քվեների հաշվման ընթացքում բջջային հեռախոսների օգտագործումը սահմանափակելու համար:
Ընտրատեղամասերում հասարակական կազմակերպությունների ու ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների ներկայությունը ու նրանց մտադրությունները երկիմաստ էին, միջազգային կազմակերպության դիտարկմամբ, նրանք որոշ դեպքերում գործում էին քաղաքական կուսակցությունների ու դաշինքների օգտին:
Ս.Դիքսոնը նշեց, որ ընտրությունների ընթացքում բազմակի քվեարկության ու «կարուսելի» մի քանի միջադեպեր են արձանագրվել, և իրենք հետևելու են բողոքների հետագա ընթացքին և այս մասին կներկայացնեն իրենց համապարփակ զեկույցում:
Ս.Դիքսոնը հիշեցրեց, որ Հայաստանը 10 օրից ստանձնելու է Եվրախորհրդում նախագահությունը, ինչը պատեհ առիթ է Հայաստանի համար բարելավելու օրենսդրական դաշտը, ընտրական պրակտիկան և ընտրական միջավայրը:
Սթյուարթ Դիքսքոնը բացահայտումներ կատարեց նաև եվրոպական երկրների, այդ թվում՝ իր երկրի՝ Մեծ Բրիտանիայի ու Հյուսիսային Իռլանդիայի միացյալ թագավորության ընտրական պրակտիկայի մասին: Պարզվում է, եվրոպական շատ երկրներում ընտրողներին տրանսպորտով ընտրատեղամասեր տեղափոխելը «ոչ հազվադեպ հանդիպող երևույթներ են»: Եվրոպացիները՝ անկախ նրանից, տրանսպորտով տեղափոխող ուժի օգտին են քվեարկելու, թե ոչ, կգերադասեն օգտվել տրանսպորտից և պահպանել սեփական ռեսուրսները: «Բազմաթիվ եվրոպական երկրներում այնքան էլ հազվադեպ երևույթ չէ նաև, որ այս կամ այն քաղաքական ուժի կողմնակիցները փորձում են ուղղորդել ընտրողներին: «Ամենակարևորը քվեարկության գաղտնիության ապահովելն է, որպեսզի յուրաքանչյուր քաղաքացի վստահ լինի, որ քվեարկությունը գաղտնի է»:
Ս.Դիքսոնը հույս հայտնեց, որ Հայաստանի իշխանությունները լուծում կգտնեն, որպեսզի ընտրողների ցուցակներում բացառվեն այն անձանց տվյալներն, ովքեր այլևս Հայաստանում չեն բնակվում: Պետական ծառայողների կողմից ընտրողների քվեարկության վրա ներգործելու, քվեների գնման վերաբերյալ հնչող մեղադրանքների առնչությամբ, ըստ միջազգային դիտորդի, Հայաստանի իշխանությունները պետք է ջանքեր գործադրեն, որպեսզի վախի մթնոլորտ ու «կանխիկ դրամի խթան» գոյություն չունենա: Անկախ նրանից, թե այդ մեղադրանքներն իրականություն են, թե սոսկ ընկալում, դրանք խոչընդոտում են ընտրական համակարգի հանդեպ քաղաքացիների վստահության աճին:

Стюарт Диксон: “Выборы прошли мирно, тайна голосования в преимущественном большинстве случаев была соблюдена” 05/06/2013   18:16  |  Актуальная тема
Конгресс местных и региональных властей Совета Европы обнародует в Страсбурге свой последний доклад о состоявшихся 5 мая сего года выборах в Совет старейшин Еревана. Об этом сегодня в ходе встречи с журналистами отметил руководитель вышеупомянутой организации Стюарт Диксон.
КМРВСЕ – единственная международная структура, делегация которой посетила Армению с целью осуществления наблюдательской миссии на состоявшихся 5 мая выборах Совета старейшин Еревана. Руководитель КМРВСЕ отметил, что они следили за ходом голосования на более, чем 100 избирательных участках, расположенных в 13 округах, с начала их открытия и до завершения голосования, а также присутствовали при подсчете голосов. По предварительной оценке, голосование проходило мирно. Выборы технически были хорошо подготовлены. По мнению международной организации, тайна голосования преимущественном большинстве случаев была соблюдена.
С. Диксон положительно оценил наличие конвертов для избирательных бюллетеней, но в то время отметил их неудобство в ходе подсчета голосов. Согласно предварительному заключению международной организации, был установлен гораздо более эффективный контроль за соблюдением требования закона об одновременном пребывании на одном участке не более 15 человек. Наблюдатели также подчеркнули, что качество чернил по сравнению с президентскими выборами, улучшилось.
Наличие видеокамер на избирательных участках, с одной стороны, обеспечивает прозрачность избирательного процесса, но с другой стороны, может возыметь негативный эффект на избирателей, порождая в них недоверие к электоральным процессам. По мнению наблюдателей, следует предпринять меры для ограничения пользования сотовыми телефонами в процессе подсчета голосов.
Присутствие представителей общественных организаций и СМИ и их намерения носили двойственный характер. По наблюдениям международной организации, они в некоторых случаях действовали в пользу партий и партийных блоков.
С. Диксон отметил также, что в ходе выборов были зафиксированы случаи многократного голосования и ряд инцидентов, связанных с таким явлением как “карусель”. Они также проследили за дальнейшим ходом поступивших жалоб и представят касательно этого подробный доклад.
С. Диксон напомнил, что Армения через десять дней приступит к председательству в Совете Европы, что является хорошим поводом для улучшения законодательного поля, избирательной практики и атмосферы.
Стюарт Диксон также поведал об избирательной практике Британии и северной Ирландии. Выясняется, что и там доставляют на транспорте людей на избирательные участки. Европейцы независимо от того, проголосуют ли за перевозчика, предпочитают экономить собственные ресурсы. “Явления ориентирования избирателей европейцам также не в диковинку. Главное, обеспечить тайну голосования”,- отметил наблюдатель.
С. Диксон выразил надежду, что власти Армении найдут способ исключить из списка персональные данные тех избирателей, которые уже не проживают в Армении. По мнению международного наблюдателя, власти Армении должны предпринять меры, дабы искоренить атмосферу страха и “поощрения деньгами”. Вне зависимости от того, эти обвинения имеют под собой основание или это сугубо плод субъективного восприятия, они препятствуют повышению уровня доверия граждан к избирательной системе.