5 ահազանգ՝ ոստիկանության թեժ գծին 05/06/2013   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ավագանու ընտրությունների քվեարկության օրը տեղի ունեցած ընտրախախտումների վերաբերյալ ստացված տեղեկություններով` ՀՀ ոստիկանությունում քննարկվել և քննարկման փուլում է գտնվում 143 դեպք:
ՀՀ ոստիկանության «Թեժ գիծ» է ստացվել 5 ահազանգ, ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության «Թեժ գիծ»՝ 54 ահազանգ:
Նշված դեպքերից`
- ընտրակաշառք – 40,
- ոչ սահմանված կարգով քվեարկելը – 1,
- ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելը – 16,
- ընտրությունների կամ քվեարկության արդյունքները կեղծելը – 13,
- մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն ընտրելը – 22,
- թեկնածուի վստահված անձի, դիտորդի, լրագրողների, կուսակցության լիազորված անձի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը – 18,
- քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը – 6,
-այլ խախտումներ /ընտրացուցակի անճշտություն, վիճաբանություն ընտրատեղամասում, գողություն ընտրատեղամասից, ընտրատեղամասի մոտ կուտակումներ, ընտրողների փոխադրում, և այլ խախտումներ/ - 27:
Ահազանգերը ստացվել են`
- ՀՅԴ – 11,
- «Բարև Երևան» դաշինք, «Ժառանգություն» – 12,
- «Հայ Ազգային Կոնգրես» – 6,
- «Օրինաց երկիր» – 1,
- «ԲՀԿ»- 2,
- Այլ աղբյուր /ԶԼՄ-ներ, ՀԿ-ներ և քաղաքացիներ/ - 111:
Ըստ տարածքների`
Կենտրոն-5 դեպք,
Մալաթիա-34 դեպք,
Արաբկիր-28 դեպք,
Քանաքեռ-18 դեպք,
Շենգավիթ-16 դեպք,
Նոր Նորք-9 դեպք,
Էրեբունի-7 դեպք,
Մաշտոց-26 դեպք:
Ոստիկանությունից հայտնում են, որ հիշյալ դեպքերի վերաբերյալ նյութերի նախապատրաստումը գտնվում է ընթացքի մեջ:
4 դեպքերով հարուցվել են քրեական գործեր` 2-ը ոստիկանության Մալաթիայի, 1-ական՝ ոստիկանության Շենգավիթի և Արաբկիրի քննչական բաժիններում` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածի հատկանիշներով /կրկնակի քվեարկության փորձ/:

Полиция Армения обнародовала сведения о правонарушениях в ходе голосования на выборах в Совет старейшин Еревана 05/06/2013 16:59 | Лента новостей
По полученным сообщениям о нарушениях в ходе голосования на состоявшихся 5 мая выборах в Совет старейшин Еревана в Полиции Армении рассмотрены и находятся на стадии рассмотрения 143 случая. Об этом сообщает пресс-служба Полиции РА.
На "Горячую линию” Полиции РА поступило 5 сообщений, на “Горячую линию” Управления Полиции г.Ереван – 54 сообщения.
Инциденты, как правило, касаются следующих правонарушений:
-взятки – 40,
- голосование с нарушением установленного порядка – 1,
- воспрепятствование свободному волеизъявлению избирателя – 16,
- попытка фальсификации выборов или результатов голосования – 13,
- повторное голосование или голосование вместо другого гражданина – 22,
- воспрепятствование осуществлению полномочий доверенного лица, наблюдателя, журналистов, полномочного представителя партии – 18,
- нарушение тайны голосования – 6,
- другие нарушения (неточности в избирательных списках, потасовки на избирательных участках, кража на избирательном участке, скопления вблизи избирательных участков, транспортировка избирателей и др.) – 27.
Сообщения поступали от:
1. АРФ “Дашнакцутюн” – 5
2. Союз партий “Здравствуй, Ереван” –12
3. Партия “Армянский национальный конгресс”– 6
4. Партия “Страна закон” – 1
5. Партия “Процветающая Армения” – 2
6. Другой источник/СМИ, общественные организации/ – 111
Число поступивших обращений по административным районам Еревана:
1. Центр – 5
2. Малатия – 34
3. Арабкир – 28
4. Канакер – 18
5. Шенгавит – 16
6. Нор Норк – 9
7. Эребуни – 7
8. Маштоц – 26
В Полиции сообщают, что идет подготовка материалов по вышеуказанным фактам (2 – в отделе Полиции Малатии, по одному – в Шенгавитском и Арабкирском следственных отделах Полиции РА) по признакам ст. 34-153 Уголовного кодекса РА(попытка повторного голосования).