Տիգրան Քոչարյանի հայցը բավարարվեց 05/03/2013   12:11  |  Քաղաքացիական իրավունք
Ընդդեմ «Կողմնակի անձանց Մ» ՍՊԸ-ի կողմից հրատարակվող «Չորրորդ ինքնիշխանություն» օրաթերթի Տիգրան Քոչարյանի հայցադիմումն այսօր բավարարվել է:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց հայցվորի ներկայացուցիչ, փաստաբան Անահիտ Սարդարյանը, Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանի նախագահությամբ, կայացված վճռով զրպարտության, վիրավորանքի ու փաստաբանական ծախսերի դիմաց հատուցման պահանջը բավարարել է մասնակի՝ 700 հազար ՀՀ դրամի չափով, որից 200 հազար դրամը՝ դատարանի վճռով փաստաբանական ծախսերի դիմաց հատուցման գումարն է, մնացածը հատուցումն է զրպարտության ու վիրավորանքի դիմաց։ Հայցվոր կողմը որպես փոխհատուցում պահանջում էր 1 մլն դրամ վիրավորանքի, 2 մլն՝ զրպարտության, 500 հազար դրամ՝ փաստաբանական ծախսերի դիմաց:
Վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկշաբաթյա ժամկետում օրաթերթը պետք է հրապարակի հերքում ու ներողություն զրպարտության ու վիրավորանքի դիմաց:
Հիշեցնենք, որ ըստ հայցվորի, 2012թ. հուլիսի 13-ին հրապարակված «Ֆաշիստն ու փիղը՝ ի պաշտպանություն փղերի» հրապարակման մեջ առկա են զրպարտչական ու իր պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորող տեղեկություններ:

"Чоррорд инкнишханутюн" выплатит Тиграну Кочаряну 700 тыс. драмов. Суд частично удовлетворил иск блоггера 05/03/2013   12:45  |  Гражданское право
Суд удовлетворил иск блоггера Тиграна Кочаряна, известного под никнеймом “Слон”, против газеты "Чоррорд инкнишханутюн".
Как сообщил “Фактинфо” представитель истца, адвокат Анаид Сардарян, суд столичных административных округов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Алексея Сукояна частично удовлетворил требование о возмещении морального вреда, вызванного распространением информации, порочащей честь и достоинство Т. Кочаряна, а также расходов на оплату услуг адвоката. Ответчик обязуется выплатить сумму в размере 700 тыс. драмов, из коих 200 тыс. драмов в качестве компенсации расходов на оплату адвокатских услуг, а остальное- в качестве возмещения морального ущерба. Истец потребовал возместить моральный ущерб в размере 2 млн драмов за распространение информации клеветнического характера, 1 млн драмов - за оскорбление и 500 тыс. драмов - за услуги адвоката.
В течение одной недели после вступления приговора в законную силу, газета должна опубликовать опровержение и принести свои извинения истцу за оскорбление его чести и достоинства.
Напомним, что поводом для обращения в суд стала статья "Фашист и слон: в защиту слонов", опубликованная в "Чоррорд инкнишханутюн" 13 июля 2012.