Հարյուրավոր մանկատան շրջանավարտներ բնակարանի կարիք ունեն 05/03/2013 18:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ մանկատան տասնյակ շրջանավարտներ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Կառավարության շենքի դիմաց՝ պահանջելով օրենքով իրենց հասանելիք բնակարանները: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում մանկատան շրջանավարտներին բնակարանով ապահովելու խնդիրը։
Ինչպես տեղեկացնում են ՄԻՊ գրասենյակից ՝պաշտպանի միջամտությամբ վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում 5 մանկատան շրջանավարտներ ապահովվել են բնակարաններով: Սակայն մեր ունեցած տվյալներով «Պետական աջակցություն մանկատան շրջանավարտների» ծրագրի շահառու են համարվում հանրապետության մանկատների 270 շրջանավարտ: Այսինքն՝ դեռ կան հարյուրավոր մանկատան շրջանավարտներ, որոնք բնակարանի կարիք ունեն:
Մանկատան շրջանավարտները հայտնում են իրենց մտահոգությունն այն մասին, որ նախկինում սահմանված հերթագրման կարգը չեղյալ է համարվելու, և արդեն իսկ հերթագրված շրջանավարտները չեն կարողանա ստանալ իրենց հասանելիք բնակարանները: Բացի այդ բողոքում էին, որ համաձայն իրենց տեղեկությունների, մանկատան շրջանավարտների համար կառուցված շենքը օտարվելու է և վաճառվելու է այլ քաղաքացիների:
Այս և մի շարք այլ խնդիրներ պարզաբանելու նպատակով Պաշտպանը դիմել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն՝ խնդրելով տրամադրել համապարփակ տեղեկություն կատարված և նախատեսվող փոփոխությունների մասին:

В Армении сотни выпускников детдомов все еще остаются без крыши над головой 05/03/2013   19:40  |  Лента новостей
Вчера десятки выпускников детского дома организовали акцию протеста напротив здания Правительства, требуя положенное им по закону жилье. Проблема обеспечения жильем воспитанников детдомов находиться в центре внимания аппарата омбудсмена.
Как сообщают в офисе омбудсмена, при посредничестве К. Андреасяна в течение последних месяцев 5 воспитанникам детских домов были предоставлены квартиры. Однако, по имеющимся у нас сведениям,  программа “Государственная поддержка выпускников детских домов” предусмотрена для 270 воспитанников. Это означает, что сотни детдомовцев остались без крыши над головой.
Воспитанники выражают свою обеспокоенность о том, что ранее установленный порядок регистрации будет признан недействительным, и уже стоящие на очереди выпускники детдомов не смогут получить положенное им жилье. Кроме того, они жаловались на то, что, по имеющимся у них сведениям, здание, построенное специально для детдомовцев, будет отчуждено и продано другим гражданам.
Омбудсмен с целью прояснения этих и других вопросов обратился в Министерство труда и социальных вопросов с просьбой представить полную информацию об уже выполненных и планируемых изменениях.