Թուրք-ադրբեջանցիների հետ պիտի հարաբերվել ուժի դիրքերից 05/02/2013 14:09 | Հարցազրույց
- Եթե յուրաքանչյուր տարի ապրիլ ամսին հայ հանրույթը համախմբվում է ցեղասպանության տարելիցի առիթով, ապա մայիսը մեզանում ընկալվում է որպես հաղթանակների ամիս` այս համատեքստում միավորելով հայությանը: Այս երկու միավորող գործոններից ո՞րն է առավել ազդեցիկ և որքանո՞վ ենք մենք` հայերս կարողանում օգուտներ քաղել այդ համախմբումներից:
-Անկասկած, ցեղասպանությունը նույնպես միավորիչ ներուժ ունի և կարծում եմ` այդ ներուժը պիտի առավելագույնս օգտագործել: Կա հայտնի ճշմարտություն, թե մարդիկ միավորվում են վտանգի պահին: Այս առումով անցում կատարելով ռազմաքաղաքական իրավիճակին, պիտի շեշտել, որ ցեղասպանությունն այսօր, ցավոք, անցյալ չի:
Մենք հիմա փաստորեն ապրում ենք ցեղասպանության մթնոլորտի մեջ և այն, որ մեր շուրջն ստեղծված է այդօրինակ մթնոլորտ, ակնհայտ փաստ է: Դրա վրա աչք փակելը նշանակում է մեզ դատապարտել նոր ցեղասպանության: Ի վերջո, հայերի ցեղասպանությունը չէր լինի, եթե բոլորը գիտակցեին թուրքից բխող վտանգն այն ժամանակ՝ միավորվելով, կազմակերպված լինելով: Այժմ էլ այդ վտանգը կա, ուստի միավորվելու կարիք, հիմա, առավել քան երբևէ ունենք:
Մի կողմից՝ ցեղասպանությունն անցյալ է, որովհետև այսօր, Արցախի հաղթանակից հետո մեր առջև է ուժեղ հայի տեսակը, ինչը նշանակում է թուրքական նկրտումները չեն իրականանա: Բայց միևնույն ժամանակ, մեր շուրջն առկա է հայատյացության միջավայր: Այս համատեքստում, ի դեպ, շատ կարևոր դրսևորում է Ռամիլ Սաֆարովի կերպարը: Հարց է ծագում` արդյոք նախագահ Ալիևը կգնար այդ կերպարի հերոսացմանը, եթե վստահ չլիներ, որ իր այդ քայլն ընդունելի է հայրենակիցների համար: Բնականաբար` ոչ:
Այն, որ թուրք հասարակության մեջ ռամիլսաֆարովների պահանջարկ գոյություն ունի, ակնհայտ է: Ալիևը շատ լավ հասկանում էր, որ դա ընկալելի , իրենց համար միավորիչ քայլ է: Հայատյացությունը մշտական պահանջարկ ունի Ադրբեջանում, այսինքն, ռամիլսաֆարովների հասարակության հետ գործ ունենք: Իսկ սա հուշում է, որ Ադրբեջանում հայ սպանելը ևս արժեքային համակարգի մաս է: Պետք է կույր լինել այս վտանգը չնկատելու համար:
-Մենք պարբերաբար պաշտոնական Բաքվի կողմից լսում ենք Արևմտյան Ադրբեջանի մասին նրանց հորինած լեգենդը, որն այդ երկրի նախագահի մակարդակով է շրջանառության մեջ դրվում: ` Ըստ ձեզ, այս անհեթեթությանն ի՞նչ կերպ պիտի արձագանքել, և կամ՝ արձագանքել, թե՞ ոչ…
-Այդ եզրույթն առաջին հայացքից ժպիտ կարող է առաջացնել, ցնդաբանություն թվալ, բայց սա զավեշտ ու ցնդաբանություն չի, սա արդեն ձևակերպված էթնոքաղաքական նպատակ է: Այլ խնդիր, որ այն այսօր իրականանալի չի, քանի որ կա ազատագրված Արցախ: Բայցև փաստ է՝ այժմ հարևան պետությունում մի սերունդ մեծանում է՝ «Արևմտյան Ադրբեջան» դոկտրինը կրելով, ինչը շատ համահունչ և հաճելի է թուրքի ականջին: Ի դեպ, Արևմտյան Ադրբեջան ասվածի ակունքները դեռևս Հեյդար Ալիևից են գալիս: Նրանք ամբողջ հայապատկան Հայաստանն են դիտարկում դրա տակ: Սա վկայում է, որ թուրքերը մեզ այս տարածաշրջանում չեն դիտարկում, ինչը փաստվում է մեր հանդեպ խորքային անհանդուրժողականությամբ, ցեղասպանության պատրաստակամությամբ…
-Ասել է, թե՝ նրանց մտքում ցեղասպանության գաղափարը մշտապես նստա՞ծ է:
- Տեսեք, հաճախ կարելի է լսել հայերիցս՝ «մենք դատապարտված ենք ապրել թուրքերի շրջապատում» միտքը: Հոգեբան Ալբերտ Նալչաջյանն այս առումով հստակ տեսակետ ունի: Ըստ այդմ, նա նկատում է` իսկ այդ հարցադրումը Ադրբեջանում կամ Թուրքիայում կա՞: Թուրքերն իրար մեջ ասու՞մ են` մենք հայերի հետ դատապարտված ենք ապրելու: Այս միտքը կա՞ նրանց ընկալումներում :
-Փաստորեն` ոչ, այլապես ինչպես կարող էին ադրբեջանցիները Արևմտյան Ադրբեջանի առասպելը հորինել: Այս համատեքստում մեկ այլ հարց՝ ինչպես հարաբերվել ադրբեջանցի - թուրքի հետ, ի վերջո, ճակատագրորեն մեր հարևանը մեր թշնամին է:
- Այո, մենք դատապարտված ենք ապրել այս տարածաշրջանում, ի հեճուկս թուրքերի, ովքեր մեզ չեն տեսնում այստեղ: Հետևությունը մեկն է` «թուրքը մնում է թուրք» ճշմարտությունը եղել և մնում է ակտուալ: Իհարկե, սա չի նշանակում, թե թուրքերի հետ չպիտի հարաբերվենք: Պարզապես զգոնությունը երբեք չկորցնելով` պիտի հարաբերվենք ուժի դիրքերից՝ մեր ուղեղում միշտ ունենանալով «թուրքը մնում է թուրք» բազմիցս փորձված միտքը: Իսկ հարաբերվել ուժի դիրքերից, նշանակում է՝ ունենալ այնքան ռազմական ներուժ, որը թույլ չի տա, որ ադրբեջանաթուրքական ծավալապաշտական նկրտումնեռրը դառնան իրականություն: Այսինքն այնպիսի ներուժ, որն անիրականանալի կդարձնի բոլոր հնարավոր ագրեսիվ պլանները թե՛ Բաքվում, թե՛ Անկարայում: Թուրքերն այսօր իրենց պլանները փորձում են իրականացնել Ադրբեջանի միջոցով:
- Վերջին տարիներին հայ հասարակության շրջանում առավել հաճախ է թևածում քաղաքակիրթ Թուրքիայի, քաղաքակրթված թուրքի տեսլականը…
Ի վերջո, մեծ հաշվով` նրանց մարդաբանական տեսակը կարո”ղ է փոխվել:
-Հայի տեսակը ժխտող, նվաճողական տեսակին զուգահեռ, որը շատ արագ կդառնա ցեղասպան տեսակ, կա մի այլ` ավելի քաղաքակիրթ, բարոյական տեսակ, ի դեպ, միշտ էլ կլինեն բացառություններ, բացառիկ թուրք մտավորականներ: Այլախոհի կարգավիճակում գտնվող այդ երկրորդ տեսակը միավորված է թուրք հանրույթի մեջ: «Թուրքը մնում է թուրք» ասելով, բնականաբար, ես նկատի ունեմ նաև այդ փոքրամասնություն տեսակը:
Ինչ խոսք, դժվար է զանազանել, թե ով է հոժարակամ զղջացողը, ով է միսիա կատարում, բայց որ հոժարակամ զղջացողի կերպարի տակ միսիոներներ եկել են Հայաստան ու կգնան` փաստ է: Ահավասիկ, նրանցից մեկն էր Մեհմեդ Ալի Բիրանդը, որը վերջերս մահացավ: Մարդ, որը եկել և ներկայանում էր այլախոհի կերպարով, ցեղասպանություն բառն էլ գործածում էր: Բայց նրա միտքը, մեսսիջը, որքան հետևել և կարողացել եմ վերլուծել, այսպես կոչված սիմվոլիկ զիջման գաղափարի զարգացումն էր: Ասում էր` գիտեք, ինչ, դուք Աղդամի կողքին մի փոքր բան տվեք, որ մենք կարողանանք թղթային հիմք ունենալ արտաքին հարցերի հանձնաժողովում՝ արձանագրություններն առաջ տանելու համար:
Ցավն այն էր, որ մեզանում քաղաքական մտքի այդ տհասությունը լուրջ ընդունողներ եղան: Մի դեպքում՝ ծայրահեղ մեկը, մեկ այլ դեպքում՝ խորամանկ-նրբանկատ Մեհմեդ Ալի Բիրանդը՝ հայտնի լրագրող, բայց նրանք բոլորն էլ առաքելություն ունեն՝ իրենց ազգի համար պետքական գործ են անում: Թուրքի ժպիտներին մենք միշտ խաբվում ենք:
-Ի դեպ, տարիներ շարունակ «հող զիջելու»՝ մեկ Մեղրին ու Զանգեզուրը, մեկ այլ դեպքում՝ ազատագրված հայրենիքի տարածքները հանձնելու, տալու մասին աղաղակողներն այսօր մի տեսակ լռել են: Ինչո”վ եք պայմանավորում:
- Հող զիջել-չզիջելու դիսկուրսը փակված է այսօր, նկատեմ, որ ժամանակին ամեն կերպ վարկաբեկվում էր «ոչ մի թիզ հող» սկզբունքը: Այն դիտարկվում էր որպես ծայրահեղականություն: Փոխարենը`ստրկամտությունը, թուլակամությունը պրագմատիզմ էր որակվում: Իսկ այսօր եթե որևէ մեկը հանկարծ որոշի հողեր զիջել, նա կբախվի համաժողովրդական ալիքին: Արցախում հաճախ եմ լինում, գոնե այսօր Կովսականի, Քաշաթաղի, Քարվաճառի բնակիչը չի ելնելու իր հողից, ավելին, այս տարածքներում 2009-ից բնակչության աճ կա: Մոտ 18 հազար հա տարածք են մշակում Քաշաթաղում: 30 ընտանիք սիրիահայեր են եկել,տ ուն են կառուցում, այգիներ հիմնում, 200 հա տարածք են վերցրել, մշակում են: Փառք Աստծո, Արցախի իշխանությունների կողմից արտոնություններ են նրանց տրվում: Տեսեք, մեկ հեկտարի վարձակալության համար տարեկան 6000 դրամ գումար են վճարում, ինչը գրեթե ձրի է: Ամեն կերպ աջակցում են` բազմազավակներին տնով ապահովում: Որ գյուղում եղանք` ինչ-որ բան կառուցվում էր, ինչ-որ բան առաջիկայում պիտի կառուցվի: Իսկ սա վկայում է, որ «հող» չտալու դիրքորոշումն արդեն Երևանում էլ է ամրապնդվել:
Այսինքն, թուրքի հետ խաղաղ ապրելու համար պետք է ուժ ունենալ, մեզ ուժ տվող գործոններից մեկը Արցախն է` իր տարածքով, կոնֆիգուրացիայով, բանակով… Եվ այն գումարները, որ բանակի, Արցախի սահմանամերձ գյուղերը շենացնելու համար են ներդրվում, հեռահար ռազմավարական ծախսեր են, որոնց պիտի ամեն կերպ նպաստենք: Եթե ցեղասպանություն չենք ուզում, կամենում ենք արժանապատիվ ապրել մեր հայրենիքում, ուրեմն, պիտի գումարներ չխնայենք երկրի պաշտպանունակությունն ամրապնդելու ուղղությամբ:

Давид Джамалян: “С турками и азербайджанцами следует говорить с позиции силы” 05/02/2013 20:01 | Интервью
На вопросы агентства “Фактинфо” отвечает военный эксперт Давид Джамалян.
-Если каждый год 24 апреля армянская общественность объединяется, то май воспринимается нами как месяц победы, вновь сплачивающий армян. Какой из этих факторов наиболее действенный и в какой мере, мы, армяне, умеем извлекать пользу из этой консолидации?
-Несомненно, Геноцид содержит в себе консолидирующий потенциал. Полагаю, следует максимально использовать его. Есть мнение, что люди объединяются в момент опасности. Если рассматривать это в контексте военно-политических реалий, то Геноцид, к сожалению, не канул в прошлое.
Мы фактически сейчас живем в атмосфере Геноцида. И это факт. Закрывать на это глаза, манкировать этим - значит обречь себя на новый Геноцид. В конце концов, Геноцида армян не было бы, если бы все, осознавая всю исходящую в то время от турков опасность, объединились бы. Этот дамоклов меч висит над нами и сейчас, поэтому нам как никогда надо сплотиться воедино.
С одной стороны, Геноцид остался в прошлом, так как сегодня после Арцахской победы мы видим перед собой отважного и сильного армянина, что, в свою очередь, означает, что намерениям турков не суждено претвориться в жизнь. Но в то же время, вокруг нас царит атмосфера армянофобства. В этом контексте, весьма примечателен образ Рамиля Сафарова. Возникает вопрос, стал бы президент Алиев героизировать убийцу, если бы у него не было уверенности в том, что этот шаг вполне приемлем для его соотечественников. Естественно, он бы на это не пошел.
То, что в обществе есть спрос на рамильсафаровых - более, чем очевидно. Алиев прекрасно понимал, что это будет воспринято народом, и что сей шаг возымеет консолидирующий эффект. Армянофобство всегда востребовано в Азербайджане, что , в свою очередь, означает, что мы имеем дело с “рамильсафарообразным” обществом, что в очередной раз подтверждает тот факт,, что убийство армянина является составляющей системы ценностей азербайджанцев. Надо быть слепым, чтобы не замечать этой опасности.
- Официальный Баку периодически рассказывает выдуманные легенды об Азербайджане, которые пустил в оборот президент И. Алиев. На ваш взгляд, как реагировать на эту галиматью и вообще стоит ли на нее реагировать?
-Эти высказывания на первый взгляд могут вызвать ухмылку, показаться бредовыми измышлениями, однако это не смешно и мало похоже на вздор. Это скорее сформулированная этнополитическая концепция. Другое дело, что она сегодня нереализуема, поскольку есть освобожденный Арцах. Но в то же время следует констатировать, что в соседнем государстве растет поколение, являющееся носителем доктрины “Западный Азербайджан”, доктрины, которая услаждает слух турков. Кстати, истоки происхождения этого названия ведут к Гейдару Алиеву. Они под этим понимают всю принадлежащую армянам Армению. Это свидетельствует о том, что турки желают вытеснить нас из региона, чем и объясняется преобладающие в их обществе настроения, как то: нетерпимость и готовность к геноциду.
-Значит ли это, что идея геноцида все еще актуальна для них?
- Среди армян популярна мысль о том, что “мы обречены жить с турками”. Психолог Альберт Налчаджян в это связи отмечает: задаются ли этим вопросом в Азербайджане или Турции. А говорят ли турки между собой– мы обречены жить с армянами? Довлеет ли над ними эта мысль?
Иначе, как бы они могли придумать эту легенду о Западном Азербайджане. В этом контексте возникает другой вопрос: как нам дальше строить отношения с азербайджанцами и турками. В конце концов, так уж сложилось, что наш сосед- наш враг?
- Да, мы обречены жить в этом регионе назло туркам, которые спят и видят, как нас вытеснить отсюда. Вывод один- горбатого могила исправит...Турок есть турок. Действительно, это не означает, что мы не должны общаться с турками. Не теряя бдительности, мы должны говорить с ними с позиции силы. Для этого надо иметь такой военный потенциал, который не позволит, чтобы азербайджано-турецкие “великодержавные” притязания стали реальностью, то есть такой потенциал, который сведет на нет все возможные агрессивные планы как Баку, так и Анкары. Турки сегодня пытаются осуществить свои планы посредством Азербайджана.
В последние годы среди представителей армянской общественности сложилось представление о цивилизованной Турции, цивилизованных турках. Может ли измениться их антропологический вид?
Вид, не приемлющий армян, наряду с имперскими устремлениями, обнаруживает в себе тенденцию превратиться в виновника и свершителя геноцида. Везде есть исключения- среди них встречаются гуманные, цивилизованные люди, например, представители турецкой интеллигенции.
Безусловно, сложно дифференцировать тех, кто добровольно покаялся, но то, что миссионеры под видом покаявшихся неоднократно бывали в Армении – это факт. Один из них Мехмед Али Беранд, который недавно скончался. Человек, который представился “диссидентом” и произносил слово геноцид, развивал идею о так называемых символических уступках.
Тяжело сознавать, что среди нас были те, кто всерьез воспринимал подобные посылы. С одной стороны экстремист, с другой хитрый и тонкий Мехмед али Беранд, известный журналист выполнял конкретную миссию. У них у всех есть миссия: чтобы они ни делали, они делают в угоду своей нации. Улыбка турка нас всегда водит за нос.
- Кстати, апологеты идеи территориальных уступок, в частности Мегри и Зангезура, сегодня, как-то притихли. Чем это обусловлено, на ваш взгляд?
- Дискурс о территориальных уступках сегодня завершен. В свое время всячески подвергался жесткой критике принцип “не отдадим ни пяди земли”. Он рассматривался как крайность. Вместо этого приветствовались раболепие, слабоволие, прагматизм. А сегодня, если кто-либо решит уступить территорию, он столкнется со всенародной волной протеста. Я часто бываю в Арцахе. Сегодня житель Ковсакана, Кашатаха, Карвачара и не подумает оставить свою землю. Более того, здесь с 2009г. наблюдается рост населения. Примерно 18 тыс. га территории обрабатывается в Кашатаге. 30 семей сирийских армян поселились в Кашатаге, строят дома, возделывают сады, обрабатывают 200га земли. Слава богу, власти Арцаха предоставили им льготы. За аренду территории площадью в 1 га, они платят всего 6000 драмов – практически даром. Всячески оказывают содействие многодетным семьям, обеспечивая их жильем. Во всех селах, где мы побывали, везде что-то строили или собирались строить. А это свидетельствует о том, что и в Ереване закрепилась позиция о невозможности территориальных уступок.
Чтобы мирно сосуществовать с турками, нужно быть сильным. Одним из факторов, придающих нам силы, это Арцах со своей территорией, конфигурацией и армией. Те средства, которые инвестируются с целью благоустройства приграничных сел Арцаха, это стратегические расходы. Если мы вновь не хотим пережить Геноцид и стремимся достойно жить на Родине, значит мы не должны жалеть средств для укрепления обороноспособности страны.