Բանկերն էլ են դիմում Սահմանադրական դատարան 05/01/2013 12:05 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանյան 4 բանկեր՝ «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան», «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ», «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» և «Արցախբանկ» ՓԲԸ-ները, դիմել են Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքի 26-րդ հոդվածի առաջին մասի սահմանադրականությունը:
Վիճարկվող հոդվածի՝ վճռի կատարման շրջադարձը, առաջին մասով սահմանված է, որ, եթե ի կատար ածված վճիռը բեկանվել է և կայացվել է հայցը լրիվ կամ մասնակի մերժելու մասին նոր վճիռ, կամ գործի վարույթը կարճվել է, կամ հայցը թողնվել է առանց քննության, ապա դատարանը կայացնում է դատական ակտ` գույքը պարտապանին լրիվ կամ մասնակի վերադարձնելու մասին` նոր դատական ակտին համապատասխան:
ՍԴ-ն իր` օրերս կայացրած աշխատակարգային որոշմամբ, գործն ընդունել է քննության և դատաքննությունը նշանակել հունիսի 28-ին:

Четыре банка обратились в Конституционный суд Армении 05/01/2013   12:35  |  Актуальная тема
4 армянских банка “HSBC банк Армения”, "АКБА-Кредит Агрикол Банк", «Банк ВТБ (Армения)», “Арцахбанк” обратились в Конституционный суд, оспаривая конституционность части первой ст. 26 закона РА “О принудительном исполнении судебных актов”.
По части первой оспариваемой статьи установлено, что, если  решение, приведенное в исполнение, было отменено и было вынесено решение о полной или частичной отмене иска, новое решение или производство по делу было прекращено, или иск был оставлен без рассмотрения, то суд выносит судебный акт о частичном или полном возвращении  имущества дебитору в соответствии с новым судебным актом.
КС по принятому им на днях процессуальному решению, взяла на рассмотрение дело и назначила слушания на 28 июня.