Կարգապահական վարույթ` ինքնաբացարկի միջնորդությունն ընդունելու համար 05/01/2013   13:26  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ արդարադատության խորհուրդը 2013 թվականի ապրիլի 12-ին կարճել է Երևանի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Մերանգուլյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ գործը: Այս որոշման համար հիմք է ծառայել ՀՀ դատական օրենսգրքի 162-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը, քանի որ նրա լիազորություններն արդեն իսկ դադարեցվել էին: Սակայն հետաքրքիր է կարգապահական վարույթ հարուցելու առիթն է, քանզի կարգապահական խախտում է դիտարկվել ինքնաբացարկի միջնորդությունը Մերանգուլյանի կողմից բավարարելը:
24.08.2012թ. որոշմամբ դատավոր Մերանգուլյանի վարույթ է ընդունվել քաղաքացիական գործն ըստ հայցի «Վիկտորիա Կոնցեռն» ՍՊԸ-ի ընդդեմ «Ակվատեխավտոմատիկա» ՓԲԸ -ի` 11.06.2012թ. կնքված մատակարարման պայմանագրով գոյացած պարտքի գումարի բռնագանձման պահանջի մասին̧: Իսկ 09.10.2012թ. որոշմամբ դատարանը` նույն Մերանգուլյանի նախագահությամբ բավարարել է պատասխանողի կողմից 05.10.2012թ. ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը` դատավորի անաչառության վերաբերյալ կողմի կասկածները բացառելու հիմնավորմամբ:
Կարգապահական հանձնաժողովի գնահատմամբ՝ դատավոր Ա.Մերանգուլյանի կողմից կայացված ինքնաբացարկի որոշման հիմք է հանդիսացել միայն միջնորդություն ներկայացրած կողմի` դատավորի անաչառության վերաբերյալ կասկածները: Մինչդեռ, ՀՀ դատական օրենսգրքի 91-րդ հոդվածով և Վարքագծի կանոնների 15-րդ կանոնով հստակ ամրագրված են այն հիմքերը, որոնց առկայության պարագայում է հնարավոր հիմնավորված ինքնաբացարկի որոշում կայացնել:
Կարգապահական հանձնաժողովը փաստել է, որ դատավոր Ա.Մերանգուլյանի կողմից կայացված ինքնաբացարկի որոշումը կայացվել է ոչ թե իրավադրույթներով նախատեսված՝ ինքնաբացարկի հիմք հանդիսացող որևէ հանգամանքի առկայության պարագայում, այլ կողմի չհիմնավորված կասկածները փարատելու պատճառաբանությամբ: Այսինքն` որոշման հիմքում դրվել է օրենքով դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու համար հիմք չհանդիսացող հանգամանք, ինչի արդյունքում դատավորի կողմից ոչ միայն չեն պահպանվել ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված ինքնաբացարկ հայտնելու իրավական պահանջները, այլև դատավորը, փաստորեն, հրաժարվել է քաղաքացիական գործով արդարադատություն իրականացնելուց:
Այսպիսով, Կարգապահական հանձնաժողովը գտել է, որ դատավոր Ա.Մերանգուլյանի կողմից թույլ է տրվել Վարքագծի կանոնների 15-րդ կանոնի կոպիտ խախտում, որը ՀՀ դատական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի ուժով դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հիմք է հանդիսանում: Դատավորն, ըստ կարգապահական հանձնաժողովի, տվյալ դեպքում չի պահպանել ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված ինքնաբացարկ հայտնելու իրավական պահանջները, որի արդյունքում «թույլ է տվել վարքագծի կանոնների կոպիտ խախտում»:
Ոչ պակաս հետաքրքրական ու անգամ արտառոց են Կարգապահական հանձնաժողովի կողմից հարուցված կարգապահական վարույթի վերաբերյալ Դատավորի բացատրությունում բերված փաստարկները:
Այսպես, ըստ Դատավոր Ա. Մերանգուլյանի, ՀՀ դատական օրենսգրքի 91-րդ հոդվածով ամրագրված ինքնաբացարկի հիմքերը սպառիչ չեն և օրենսդիրը հստակ մատնանշում է այդ հանգամանքը, քանզի իրավակիրառության ընթացքում կարող են ի հայտ գալ ինքնաբացարկի այնպիսի հիմքեր, որոնք հնարավոր չէր կանխատեսել ու այդ ժամանակ հարկավոր է հիմնվել դատավորի պատշաճ վարքագիծը ի պաշտոնե գործելիս ամրագրող օրենսդրության սկզբունքների վրա:
Այսպես` ՀՀ դատական օրենսգրքի 90-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 6-րդ կետի համաձայն` դատական իշխանություն իրականացնելիս դատավորը պարտավոր է զերծ մնալ խոսքով կամ վարքով կողմնակալություն ցուցաբերելուց, ինչպես նաև նման տպավորություն ստեղծելուց:
Մինչդեռ, դատավորին ինքնաբացարկի մասին միջնորդության ուսումնասիրությունից ակնհայտ է դառնում, որ պատասխանողի ներկայացուցչի մոտ դատավորի գործողությունները` կապված հայցի ապահովման միջոցների կիրառման հետ, ինչպես նաև պետական տուրքը վճարելը մասնակի հետաձգելու հետ առաջացել է կայուն տպավորություն դատավորի կողմնակալության վերաբերյալ, որը վերջինս փորձում էր հիմնավորել նրանով, որ իբր դատավորը այն կերպ շահագրգռված է, որ ինչպես հայցի ապահովման միջոցների մասին, այնպես էլ պետական տուրք վճարելը մասնակի հետաձգելու մասին որոշումները դատավորի կողմից պատշաճ պատճառաբանված չեն եղել` մատնանշելով ՀՀ ԱԽ որոշումը, որով նույնական հանգամանքներում դատավոր Ալեքսանդր Մերանգուլյանին կարգապահական տույժ է հայտարարվել:
«Դժգոհ կողմի ներկայացուցիչ փաստաբանի կողմից դրսևորած ինքնանպատակ վարքագիծը հակակրանք է առաջացրել ինձ մոտ և ես, նման պայմաններում ի վիճակի չլինելով ապահովել գործի դատական քննությամբ անկողմնակալությունը, որոշել եմ բավարարել կողմի միջնորդությունը` դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու վերաբերյալ և որոշում կայացրել ինքնաբացարկի վերաբերյալ»,- նշել է դատավորը: Ըստ նրա, նման որոշումը արդարացված էր նրանով, որ միանձնյա գործը քննող դատավորն ինքը միայն գիտի, թե ի վիճակի է նա կոնկրետ գործի քննությամբ ապահովել անկողմնակալություն, թե ոչ, քանզի անհեթեթ է կարծել որ որևէ մեկը, բացի միանձնյա գործը քննող դատավորից, կարող է իմանալ ինչ է կատարվում իր ներաշխարհում և ի վիճակի է նա արդյոք կոնկրետ գործի քննությամբ ապահովելու անկողմնակալություն, թե ի վիճակի չէ` ինչ-ինչ պատճառներով:
Տվյալ դեպքում ակնհայտ է, ըստ Ա.Մերանգուլյանի, որ իր մոտ հայտնի պատճառներով ձևավորվել էր նախատրամադրվածություն պատասխանող կողմի նկատմամբ: Ըստ նրա, անտրամաբանական է, որ «տարեկան 500 վճիռ կայացրած դատավորը կարող է հրաժարվել քաղաքացիական գործով արդարադատություն իրականացնելուց»:

Судья А.Мерангулян схлопотал дисциплинарное взыскание за удовлетворение ходатайства о самоотводе председательствующего 05/01/2013   15:36  |  Актуальная тема
Совет юстиции 12 апреля 2013г. прекратил дело о привлечении судьи общей юрисдикции Эребуни и Нубарашен г. Еревана Александра Мерангуляна к дисциплинарной ответственности. Основанием для этого решения послужил п.3ч.1.ст. 162 Судебного кодекса РА, поскольку его полномочия были уже приостановлены. Однако интерес представляет повод для возбуждения дисциплинарного производства, так как в качестве нарушения рассматривалось удовлетворение судьей Мерангуляном ходатайства о его самоотводе.
По решению от 24.08.2012г. в производство судьи было принято гражданское дело на основании иска ООО “Виктория Концерн” к ЗАО “Акватехавтоматика” с требованием о взыскании суммы долга, образовавшегося по договору о поставках, подписанному 11.06.2012г. А по решению от  08.10.2012г. тот же судья удовлетворил ходатайство ответчика об отводе со следующей мотивировкой: суд удовлетворил ходатайство, дабы рассеять сомнения стороны в непредвзятости судьи.
По оценке Дисциплинарной комиссии, основанием для принятия решения о самоотводе судьей А. Мерангуляном стали только сомнения стороны в непредвзятости судьи, когда как по ст. 91 Судебного кодекса РА четко установлены основания, при наличии которых можно вынести решение о самоотводе.
Дисциплинарная комиссия констатировала, что принятое судьей А. Мерангуляном решение о самоотводе было вынесено не на основании правовых положений, а  лишь в угоду стороны ответчика, дабы рассеять его сомнения в непредвзятости судьи. То есть, в основу решения было положено обстоятельство, не являющееся основанием для отвода судьи, в результате которого были не только не соблюдены правовые требования об объявлении самоотвода, предусмотренные законодательством РА: фактически судья отказался от отправления правосудия по гражданскому делу.
Таким образом, Дисциплинарная Комиссия сочла, что судья А. Мерангулян допустил грубое нарушение 15-ой нормы поведения, которое является основанием для привлечения судьи к дисциплинарной ответственности в соответствии с п.4 ч. 2ст. 153 Судебного кодекса РА. Судья, по мнению Дисциплинарной комиссии, в данном конкретном случае не соблюдал правовых требований, предусмотренных законодательством для объявления самоотвода, в результате чего “было допущено грубейшее нарушение правил поведения”.
Не в меньшей степени интересны доводы, приводимые в разъяснениях судьи касательно дисциплинарного возбужденного комиссией производства.
Таким образом, по словам судьи А. Мерангуляна, основания для самоотвода, закрепленные ст. 91 Судебного кодекса РА, не являются исчерпывающими и законодательный орган четко указывает на это обстоятельство, так как  в ходе правоприменения могут появиться такие основания для самоотвода, которые невозможно предугадать, и тогда возникает необходимость основываться на принципах законодательства, предусматривающего надлежащее поведение судьи при исполнении им своих обязанностей.
Так, согласно п.6 ч. 3ст. 90 Судебного кодекса РА, судья при осуществлении судебной власти не должен словами или поведением демонстрировать пристрастность или предубеждение, а также создавать подобное впечатление.
Из исследований ходатайства очевидно, что у представителя ответчика действия судьи, связанные с применением средств обеспечения иска, а также в связи с частичным откладыванием срока уплаты госпошлины, вызвали устойчивое впечатление о предвзятости судьи, которое сторона ответчика пыталась мотивировать тем, что судья якобы был  так заинтересован, что как решение о средствах обеспечения иска, так и  решение о частичном переносе срока уплаты госпошлины, не были надлежащим образом обоснованы судьей, указывая на решение Совета юстиции, согласно которому в подобных обстоятельствах судье Александру Мерангуляну было объявлено дисциплинарные взыскание.
“Поведение адвоката вызвало у меня неприятие, и я , будучи не в состоянии в подобных условиях обеспечить объективность рассмотрения дела, принял решение удовлетворить ходатайство стороны об отводе судьи”, - отметил судья. По его словам,  подобное решение не было оправдано тем, что только судья, рассматривающий это дело,  знает, в состоянии ли он обеспечить объективность рассмотрения дела, или нет, поскольку нелепо полагать, что кто-либо, кроме единолично рассматривающего дело судьи, может знать, что творится в его душе, и предполагать, в состоянии ли он обеспечить непредвзятое рассмотрение дела или не в состоянии по каким-то причинам.
В данном случае, по словам Мерангуляна, очевидно, что у него сложилось  предвзятое отнопение к ответчику. По его мнению, нелогично, чтобы “судья,  ежегодно выносящий  500 приговоров ”, мог отказаться от отправления правосудия по гражданскому делу.