Մարզիչը մեղադրվում է յուրացումների մեջ 04/30/2013   18:24  |  Մարզական
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը դատարան է ուղարկել երկրի թեթև ատլետիկայի հավաքականի նախկին գլխավոր մարզչի գործունեությանն առնչվող քրեական գործի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը:
Ներկայացրած մեղադրանքի համաձայն, մարզիչը յուրացրել է շուրջ 1 մլն գրիվնա, որը համարժեք է 125 հազար դոլարի: Գումարը նախատեսված էր 2011-12 թթ. ուսումնամարզական հավաքների կազմակերպման և անցկացման համար: Ուկրաինայի թեթև ատլետիկայի ֆեդերացիայում սկանդալ բռնկվեց լոնդոնյան օլիմպիադայից հետո, երբ մարզիկները, այդ թվում և օլիմպիադայի մասնակիցները հայտարարեցին, որ չնայած պետության հատկացրած խոշոր գումարներին իրենց նախապատրաստությունը գործնականում չի ֆինանսավորվել: Ստուգումներից պարզվել է, որ 2011-ի ապրիլից 2012-ի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում Ռուսաստանի Կիսլովոդսկ քաղաքում մարզված ուկրաինացի մարզիկները պարապել են ոչ այն մարզահանգրվանում և պայմաններում, որոնք նշված են եղել հաշվետվության մեջ: Անցյալ տարվա վերջին պաշտոնանկ էին արվել հավաքականի մարզիչներ Վալերի Ալեքսանդրովը, Ալեքսանդր Ապայչևը և Կոնստանտին Ստեպանցովը:

Наступили тяжелые времена для тренера сборной Украины по легкой атлетике. Его обвиняют в присвоении $125тыс. 04/30/2013   20:01  |  Спорт
Генеральной прокуратурой Украины утверждено обвинительное заключение в уголовном производстве в отношении старшего тренера штатной сборной команды Украины по легкой атлетике Константина Степанцова, незаконно присвоившего свыше 1 миллиона гривен, (примерно 125 тыс. долларов),которые выделялись на нужды спортсменов. Об этом сообщают украинские источники. Полученные им средства были  выделены на организацию и проведение сборов.
Осенью 2012 года, спустя несколько месяцев после Олимпиады в Лондоне, в украинской легкой атлетике разразился большой скандал. Ведущие спортсмены страны, победители и призеры Олимпийских игр и чемпионатов мира и Европы, обвинили руководство ФЛАУ в нецелевом использовании денег и отсутствии условий для подготовки к Олимпиаде, в результате чего команда выступила на Играх гораздо ниже своих возможностей.