Արտակ Զեյնալյան. ՍԴ-ի որոշումը շատ կարևոր և հիմնարար է լինելու ոլորտի համար 04/30/2013 12:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանն այսօր որոշեց կրկին հետաձգել Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչներ՝ 2008թ.-ի մարտի 1-ի քրեական գործով ազատազրկման դատապարտված և հետագայում վաղաժամկետ ազատ արձակված Աշոտ Մանուկյանի և Արամ Բարեղամյանի դիմումների հիման վրա միավորված գործի դատաքննությունը: Այն կկայանա մայիսի 30-ին՝ բանավոր ընթացակարգով: Հետաձգման պատճառը լրացուցիչ նյութերի ուսումնասիրության անհրաժեշտությունն է:
Դիմումատուները վիճարկում են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 426.9-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սահմանադրականությունը: Ըստ այդմ սահմանված է, որ նոր երևան եկած կամ նոր հանգամանքների հիմքով հարուցված վարույթի արդյունքում կայացված դատական ակտում դատարանը կարող է չփոփոխել վերանայված դատական ակտի եզրափակիչ մասը, միայն եթե ծանրակշիռ փաստարկների մատնանշմամբ հիմնավորում է, որ օրենսգրքի 426.3 կամ 426.4 հոդվածներով` դատական ակտերի և գործերի վերանայման հիմքերն ու ժամկետները նոր հանգամանքների հետևանքով, նախատեսված հանգամանքներն ըստ էության չէին կարող ազդել գործի ելքի վրա:
Ըստ ՍԴ-ում դիմող կողմի ներկայացուցիչներից իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանի` վիճարկվող այս դրույթները թույլ չեն տալիս Սահմանադրական դատարանի որոշումների և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների հիման վրա քրեական գործերով վերանայել դատական ակտերը և վերանայման արդյունքում դրանք բեկանել, ուղարկել նոր քննության կամ կայացնել նոր դատական ակտ:
Այս գործը պետք է քննվեր մարտի 26-ին, սակայն դատարանը, հաշվի առնելով դիմող կողմի միջնորդությունը, նույն օրվա աշխատակարգային որոշմամբ դատաքննությունը հետաձգեց մինչև ապրիլի 30-ը:
«Կարծում եմ՝ շատ կարևոր ուսումնասիրություն պիտի անի Սահմանադրական դատարանը, և դատարանի եզրահանգումն էական նշանակություն է ունենալու՝ անկախ դրա վեկտորի ուղղվածությունից»,- «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Արտակ Զեյնալյանը: Նա հավելեց նաև. «Սահմանադրական դատարանի որոշումը՝ անկախ նրանից, թե ինչ բնույթ ունի, իրադարձություն է: ՍԴ-ում անհատական դիմումների քննարկման հիմքում պարտություն որպես այդպիսին չկա. ինչպիսի որոշում էլ լինի ՍԴ-ի որոշումը, այն շատ կարևոր և հիմնարար որոշում է լինելու այս ոլորտի համար»:

Артак Зейналян: “Каким бы ни было постановление КС, оно возымеет важное и фундаментальное значение для области” 04/30/2013 12:34 | Лента новостей
Конституционный суд сегодня принял решение вновь отложить слушания по делу на основании заявлений представителей АНК, приговоренных к лишению свободы по уголовному делу 1 марта 2008г. и впоследствии досрочно освобожденных Ашота Манукяна и Арама Барегамяна. Заседание пройдет 30 мая в порядке устной процедуры. Оно перенесено ввиду необходимости изучения дополнительных материалов.
Заявители оспаривают конституционность ч. 2 ст. 426 Уголовно-процессуального кодекса РА. Отметим, что ч. 2 ст. 426 Уголовно-процессуального кодекса РА предусматривает, что в судебном акте, вынесенном по итогам производства, возбужденного на основании вновь открывшихся или новых обстоятельств, суд может не изменить заключительную часть пересмотренного судебного акта только в том случае, если приводимые в доказательство весомые доводы, обосновывают тот факт, что обстоятельства, предусмотренные статьями 426.3 и 426.4 данного Кодекса, по сути, не могли повлиять на исход дела.
По словам представителя стороны истца, правозащитника Артака Зейналяна, “оспариваемые положения не позволяют пересмотреть судебные акты, вынесенные по уголовным делам на основании решений КС и постановлений ЕСПЧ, посему они требуют отменить судебные акты и по итогам пересмотра направить их на новое расследование или принять новый судебный акт.
Дело должно было быть рассмотрено 26 марта с.г., однако суд, приняв во внимание ходатайство стороны истца, по принятому в тот же день процессуальному решению перенес слушания на 30 апреля с.г..
“Думаю, Конституционный суд должен провести важное исследование, и заключение суда возымеет существенное значение независимо от направления вектора”,- заявил в беседе с корреспондентом “Фактинфо” Артак Зейналян. Он также отметил, что “постановление Конституционного суда вне зависимости от своего характера, уже само по себе событие”. В основе рассмотрения частных заявлений в КС, поражения, как такового , нет. Каким бы ни было постановление КС, оно имеет крайне важное значение и станет фундаментальным для данной области.