«Facebook»-ում հայտնած մտքերի համար հեռուստալրագրողը հեռացվել է աշխատանքից 04/30/2013 19:08 | Միջազգային լրահոս
Բելգիական RTL-TVI մասնավոր հեռուստաալիքի եղանակի տեսության հեռուստամեկնաբան, մեծ ժողովրդականություն վայելող Լյուկ Թրյուլլեմանսը եթերից, ապա և՝ աշխատանքից հեռացվել է «Facebook» իր էջում ռասիստական և հակաիսլամիստական բնույթի արտահայտություններ անելու համար:
RTL-TVI-ում ավելի քան 20 տարի աշխատած Թրյուլլեմանսը համացանցում իր ընկերների հետ կիսել է բելգիական հասարակության մեջ մահմեդականների ինտեգրացման հիմնախնդիրների մասին իր որոշ մտքեր: Նա Բելգիա ժամանող իսլամի հավատացյալներին առաջարկել է կամ հետևել այդ երկրում պատմականորեն ձևավորված արժեքներին և ավանդույթներին կամ վերադառնալ իրենց պատմական հայրենիք և ապրել այնտեղ սեփական օրենքներով:
Հեռուստամեկնաբանի այդ մտքերը համացանցում տարածվելով առաջ բերեցին քննարկման մեծ ալիք: Իսկ RTL-TVI հեռուստաալիքի ղեկավարությունը դրանից հետո որոշեց, որ այդպիսի մտքերը հարիր չեն հանրային անձին և չեն համապատասխանում իրենց հեռուստաալիքում նրա կարգավիճակն ունեցող մարդուն, հաղորդում է «РИА Новости»-ն:
Ինքը Թրյուլլեմանսը արդեն ներողություն է խնդրել իր արտահայտությունների համար և դրանք հանել «Facebook» -ից: Հեռուստամեկնաբանի ասելով հեռուստաալիքի ղեկավարները զանգել են իրեն և արդարացել, որ ստեղծված կացության մեջ իրենք այլ ընտրություն չեն ունեցել, քանի որ նրան աշխատանքից ազատելու որոշումն իրենք ընդունել են «վերադասի ճնշման ներքո»:

Популярный бельгийский телеведущий поплатился работой за исламофобские высказывания в Facebook 04/30/2013   19:27  |  Международные новости
“Популярный телеведущий бельгийского частного телеканала RTL-TVI был отстранен от эфира, а затем уволен за высказывания расистского и исламофобского характера. Такое решение в отношении Люка Трюллеманса, рассказывавшего зрителям о погоде, приняла администрация телеканала, познакомившаяся с его постами на страничке в Facebook”, - сообщает РИА "Новости"
“Трюллеманс, проработавший на RTL-TVI почти 20 лет, в своих публикациях поделился с френдами своими мыслями о проблеме интеграции мусульман в бельгийское общество. Он, в частности, предлагал последователям ислама, приезжающим в Бельгию, либо следовать исторически сложившимся ценностям и традициям этой страны, либо возвращаться на историческую родину и жить там по своим законам.
После того как высказывания телеведущего широко разошлись по интернету и вызвали бурную полемику, администрация телеканала сочла, что его мнение несовместимо со статусом публичного человека, представляющего RTL-TVI”,- передает РИА "Новости".
Сам Трюллеманс уже извинился за свои высказывания, сняв их со страницы в Facebook. По словам экс-телеведущего, звонившие ему шефы оправдывались тем, что в сложившейся ситуации у них просто не было выбора, поскольку решение об увольнении они приняли "под давлением вышестоящего начальства".