Ոստիկանը դատարանում գաղտնազերծեց իր գործակալին 04/29/2013   17:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, այսօր որոշեց ոստիկանության 2 օպերլիազորների դեմ գործով բերման ենթարկել դատարան չներկայացող  3 վկաներին:
ՀՀ ոստիկանության Երևանի վարչության Կենտրոնականի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի օպերլիազորներ Խաչիկ Բախբուդարյանը և Արտակ Բարսեղյանը մեղադրվում են պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, մասնավորապես, խոշտանգումների և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ: Ըստ մեղադրանքի՝ Խաչիկ Բախբուդարյանը, Արտակ Բարսեղյանը և քննությամբ չպարզված ոստիկանության երկու աշխատակիցներ, ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց պաշտոնեական լիազորությունների շրջանակից, տուժող Ռոբերտ Հովսեփյանին ապօրինի պահել են աշխատասենյակում, ձեռնաշղթայով կապել ձեռքերը ու ծեծի ենթարկել՝ ոտքերով, ձեռքերով, մահակով հարվածելով դեմքին և մարմնին, ստիպել խոստովանել նախկինում արձանագրված և չբացահայտված գողությունների մեջ նրա մասնակցությունը։
Այսօր դատարանում ցուցմունքներ տվեց վկա Սանթուր Սիմոնյանն, ով տուժող Ռ.Հովսեփյանի հետ միաժամանակ ոստիկանության բաժին բերման ենթարկված Քերոբ Սիմոնյանի հորեղբայրն է: 6 անգամ դատապարտված նրա եղբորորդին, ըստ վկայի, անծանոթ հեռախոսահամարից զանգահարել է իրեն և ասել, որ ինքը ոստիկանությունում է: Դա, ըստ նրա, սովորական իրավիճակ էր «միշտ էլ իրեն բռնում են»՝ «մանր-մունր խուլիգանության, կռվի, ծեծի» համար: Փոխարենը վկան գովեստով խոսեց ամբաստանյալներից Արտակ Բարսեղյանի մասին, ով իրենց «թաղային լիազորն է» և «կարգին մարդ է»:
Ոստիկանության կենտրոնականի բաժնի ավագ օպերլիազոր, գործով վկա Սամվել Առաքելյանը բացահայտեց ծառայողական գաղտնիքը, ինչը թաքցրել էր անգամ Հատուկ քննչական ծառայությունից՝ Քերոբ Սիմոնյանն իր հետ համագործակցող անձն է, այսինքն՝ գործակալը, և դրանով են բացատրվում իր հեռախոսահամարից նրա հեռախոսահամարին կատարված զանգերը: Ի պատասխան դատավարության մասնակիցների հարցերի, Ս.Առաքելյանը հայտնեց, որ բերման ենթարկվելու օրը՝ 2012թ. հոկտեմբերի 4-ին, Քերոբ Սիմոնյանի դեմքին վնասվածքներ չի նկատել, իսկ առհասարակ Ք.Սիմոնյանն այն մարդկանց տեսակից է, որ ամեն օր էլ կարող է վնասվածքներ ունենալ: Վկան հայտնեց նաև, որ չի հիշում Ռոբերտ Սիմոնյանի մարմնին վնասվածքներ եղե՞լ են, թե ոչ: Վկան բաժնում չի տեսել նաև «աղջիկների շորերով տղաների»: Ըստ տուժողի ցուցմունքի՝ ոստիկաններն իր վրա ճնշում գործադրելու համար հրավիրել էին երկու արվամոլների:
Ի դեպ, տուժող Ռոբերտ Հովսեփյանը հայտարարեց, որ դատարանում որպես  վկա ցուցմունք տվող ավագ օպերլիազոր Սամվել Առաքելյանը եւս  մյուս  ամբաստանյալների հետ միասին ոստիկանության բաժնում  ծեծի է ենթարկել, ինչին արձագանքեց վկան՝ հայտարարելով, որ   ինքը Ռոբերտ Հովսեփյանի հետ «չի աշխատել», ուստի չէր կարող նրա նկատմամբ բռնություն գործադրել:

В Ереване на слушаниях по делу о пытках, учиненных операми, полицейский-свидетель вынужден был рассекретить своего агента 04/29/2013   19:30  |  Актуальная тема
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна постановил  по делу 2 оперуполномоченных подвергнуть приводу трех свидетелей.
Оперуполномоченные  отделения угрозыска Центрального отдела Управления г. Ереван Хачик Бахбударян и Артак Барсегян обвиняются в превышении служебных полномочий, в частности, пытках и совершении служебного подлога. Согласно обвинительному заключению, в районе 22.00, когда Роберт Овсепян вместе со своими друзьями стоял возле павильона, расположенного на ул. Ростовяна 52, Хачик Бахбударян и Артак Барсегян в условиях отсутствия законного основания для применения физической силы (статьи 29 и 30 закона РА “О полиции”) напали на Роберта Овсепяна, применив к нему насилие: уложили его на пол, надели на него наручники и, посадив его в машину, подвергли приводу в Центральный отдел Полиции.
Согласно обвинительному заключению, в ходе оперативной беседы Роберт Овсепян заявил, что не совершал этих краж и не располагает никакими сведениями об этом. Тогда Хачик Бахбударян, Артак Барсегян и двое сотрудников Полиции, личности которых не были установлены в ходе следствия, вышли за рамки своих должностных полномочий: незаконно держали Роберта Овсепяна в кабинете, надели на него наручники и избивали его ногами, руками, нанося удары дубинкой по лицу и разным частям тела, заставляя признаться в участии в совершении ранее запротоколированных, но нераскрытых краж.
Сегодня в суде дал показания свидетель Сантор Симонян, который является дядей Кероба Симоняна, подвергнутого вместе с Р. Овсепяном приводу в полицейское отделение. Его племянник - ранее 6 раз судимый, по словам свидетеля, позвонил ему с неизвестного номера и заявил, что он в Полиции. Это, по мнению свидетеля, было в порядке вещей “Он всегда попадается на мелком хулиганстве, драке, избиении”, - заявил он. Так, свидетель вопреки всем ожиданиям, похвалил подсудимого Артака Барсегяна, который является их “участковым” и вполне приличным человеком.
Старший оперуполномоченный Центрального отдела Полиции, проходящий по делу в качестве свидетеля Самвел Аракелян, раскрыл служебную тайну, которую держал в тайне даже от Специальной следственной службы: Кероб Симонян является его агентом, и этим объясняются звонки с телефона свидетеля на его телефон. Отвечая на вопросы участников судебного процесса, С. Аракелян сообщил, что в день задержания – 4 октября 2012г. он не заметил на лице Кероба Симоняна повреждений, ну а вообще К. Симонян из той категории людей, которые каждый день могут заработать себе травму. Свидетель заявил также, что не помнит, были ли ранения на теле Т. Симоняна. Свидетель не видел  также в отделе мужчин, переодетых в женщин. Напомним, потерпевший Роберт  Овсепян  заявил в сових показаниях, что с целью оказания на него давления опера пригласили в отдел гомосеков.
Кстати, потерпевший  Роберт  Овсепян рассказал, что оперуполномоченный Самвел Аракелян вместе с подсудимыми избивал его в полицейском отделении, на что свидетель парировал, что “не работал” Р. Овсепяном, посему не мог применить в отношении него насилие.