«ԺԱՄԱՆԱԿ»: «Բժիշկնե՞րն են մեղավոր 5 ամսական Ագնեսայի մահվան համար» 04/27/2013   10:42  |  Մամուլ
Երեխայի հարազատները կարծում են, որ նա մահացել է ոչ թե թոքաբորբից, ինչպես հաղորդվում է, այլ` բժիշկների անփութության պատճառով:
Նրանք բողոք են ներկայացրել Երևանի ոստիկանության Կենտրոնի բաժին առ այն, որ իրենց երեխայի մահվան համար պատասխանատու են բժիշկները:
Դեպքի կապակցությամբ թերթի թղթակիցը փորձել է մանրամասներ պարզել Կենտրոնի ոստիկանությունից, որտեղից հայտնել են, որ նախապատրաստվում են նյութեր:
Թղթակցին քննիչն ասել է, որ նախնական փուլում նշանակվում է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն, որը կպարզի նախևառաջ մանկահասակ երեխայի մահվան անմիջական պատճառը:
«Դրանից հետո երեխայի մահվան նախնական տվյալները ձեռք կբերենք, ապա համապատասխան հանձնաժողովը կպարզի կոնկրետ բժիշկների կողմից իրենց մասնագիտական գործողությունների սխալ կամ ոչ պատշաճ կատարելու հանգամանքներ առկա՞ են, թե՞ ոչ»,- նշել է քննիչը:
Իսկ ՀՀ առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության գլխավոր մասնագետ Լիանա Թորոսյանը թղթակցի հետ զրույցում ասել է. «Դա ձեր իմացած թոքաբորբը չէ, բացարձակ դա գրիպի հետևանք չէ, որովհետև երեխան բացարձակ գրիպով չի հիվանդացել, իսկ մնացած մանրամասները պետք է ճշտվեն: Թոքաբորբը տարբեր ծագումնաբանություն կարող է ունենալ»:

“Жаманак”: “Виноваты ли врачи инфекционной больницы Норка в смерти пятимесячной Агнессы? 04/27/2013   12:02  |  Пресса
Газета сообщает, что накануне в инфекционной больнице Норка скончалась пятимесячная Агнесса.
Родственники ребенка полагают, что она скончалась не от пневмонии, а как сообщается, из-за врачебной халатности.
Они подали жалобу в Центральное отделении Полиции Еревана. Родственники девочки считают, что ответственность за смерть их девочки лежит на врачах.
В связи с инцидентом корреспондент газеты попытался выяснить детали случившегося в Центральном отделении Полиции, где ему сообщили, что по данному делу подготавливаются материалы.
Следователь рассказал корреспонденту, что в предварительной стадии назначается судебно-медицинская экспертиза, которая и прольет свет на причины, приведшие к смерти малолетнего ребенка.
По получении предварительных данных о смерти ребенка, соответствующая Комиссия определит, была ли в действиях врачей ошибка или установлены обстоятельства, указывающие на ненадлежащее выполнение медиками своих профессиональных обязанностей, - отметил следователь.
Главный специалист Государственной гигиенической и противоэпидемической инспекции Министерства здравоохранения Лиана Торосян в беседе с корреспондентом, заявила, что “Это не всем известное воспаление легких и ни в коем случае не следствие гриппа, так как ребенок не болел гриппом, а остальные подробности должны быть уточнены.Пневмония может иметь разную этиологию”, - резюмировала Л. Торосян.