Հայ-ռուսական միջպետական հանձնաժողովի նիստ ՀՀ-ում 04/26/2013 14:18 | ԼՐԱՀՈՍ
2012թ. հոկտեմբերի 3-ին ստորագրվել և ՀՀ Նախագահի 2012թ. դեկտեմբերի 14-ի ՆՀ-304-Ն հրամանագրով ուժի մեջ է մտել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի տեղաբաշխման կետերի մասին» արձանագրությունը։ Արձանագրությամբ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի վերակազմակերպման հետ կապված նախատեսվում է հայկական կողմին փոխանցել որոշ հողատարածքներ և անշարժ գույք:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և լրատվության հետ կապերի վարչությունից, վերոնշյալ հողատարածքներն ու անշարժ գույքը հայկական կողմին հանձնելու նպատակով ս.թ. ապրիլի 24-ից 26-ը Երևանում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի տեղակայման և գործառնման նպատակով հողատարածքների ու անշարժ գույքի փոխանցման հայ-ռուսական միջպետական հանձնաժողովի նիստ, որի հայկական մասի կազմը հաստատվել է ՀՀ Նախագահի` 2013թ. ապրիլի 16-ի ՆՀ-68-Ա հրամանագրով: Հայաստանի Հանրապետություն այցելած ռուսաստանյան պատվիրակության կազմում ընդգրկված ՌԴ պաշտպանության նախարարի օգնական, գեներալ-գնդապետ Վալերի Եվնևիչին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ ռազմական համագործակցության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի օպտիմիզացմանը և արդիականացմանը վերաբերող հարցեր:
Հայ-ռուսական միջպետական հանձնաժողովի նիստն անցավ աշխատանքային և ընկերական մթնոլորտում, որի ընթացքում ստորագրվել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի տեղաբաշխման կետերի մասին» 2012թ. հոկտեմբերի 3-ի Արձանագրությամբ նախատեսված հողատարածքների և անշարժ գույքի հանձնման-ընդունման ակտերը, ինչպես նաև հայ-ռուսական միջպետական հանձնաժողովի նիստի արձանագրությունը:

В Армении состоялось заседание армяно-российской межгосударственной комиссии 04/26/2013   16:14  |  Лента новостей
3 октября 2012г. был подписан протокол Между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации о точках распределения российской военной базы на территории Республики Армения, который  14 декабря 2012г. указом президента РА №ՆՀ-304-Ն вступил в силу. Протокол предусматривает передачу армянской стороне некоторых земельных участков и недвижимого имущества в связи с реорганизацией российской военной базы на территории Республики Армения.
С целью передачи вышеуказанных земельных участков и недвижимости армянской стороне 24-26 апреля в Ереване состоялось заседание армяно-российской межгосударственной комиссии,  состав армянской стороны которой был утвержден указом президента РА № ՆՀ-68-Ա от 16 апреля 2013г. Помощника министра обороны РФ, генерал-полковника Валерия Евневича, входящих в состав российской делегации, принял первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся двустороннего военного сотрудничества, а также вопросы оптимизации и модернизации российской военной базы в Армении.
Заседание армяно-российской межгосударственной комиссии проходило в рабочей и дружественной атмосфере. В ходе заседания были подписаны акты о пунктах распределения российской военной базы на территории Республики Армения и приеме-сдаче земельных участков и недвижимости”, предусмотренных протоколом Между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации от 3 октября 2012г, а также протокол нынешнего заседания армяно-российской межгосударственной комиссии.