Դարանակն ավագանի կընտրի 04/26/2013 15:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզի Դարանակ գյուղական համայնքի ավագանու մայիսի 5-ի արտահերթ ընտրություններին գրանցված 8 թեկնածուներից մեկը՝ ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված նույն կուսակցության անդամ Սոնա Հովհաննիսյանն ինքնաբացարկ է հայտնել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը:
Այսպիսով՝ ավագանու 5 տեղերի համար պայքարում է 7 թեկնածու: Նրանցից 5-ը՝ ՀՀԿ 3 անդամներ և 2 անկուսակցականներ, առաջադրված են ՀՀԿ-ի կողմից, իսկ 2 թեկնածուներ՝ ինքնաառաջադրման կարգով: Ընդ որում՝ ինքնաառաջադրվածներից մեկը ևս հանրապետական է, իսկ մյուսը՝ «Օրինաց երկիր» կուսակցության անդամ:
Տվյալ համայնքում ավագանու անդամների արտահերթ ընտրությունների անցկացումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ 2011 թ.-ի մարտի 29-ին այստեղ օրենքով սահմանված 5 անդամներից փաստացի ընտրվել են 3-ը։ Ավագանու անդամ Մամիկոն Կարապետյանի լիազորությունները դադարեցվել են՝ մեկ տարվա ընթացքում անհարգելի պատճառով ավագանու նիստերի ավելի քան կեսից բացակայելու հիմքով: Արդյունքում անհնարին է դարձել համայնքի ավագանու հետագա նիստերի անցկացումը, և ավագանու լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվել են:

Женщина-кандидат от РПА, претендовавшая на мандат в Совете старейшин сельской общины Даранак, взяла самоотвод 04/26/2013   16:55  |  Лента новостей
Один из 8 кандидатов, зарегистрированных на выборах в Совет старейшин сельской общины Даранак Гегаркуникской области, выдвинувшаяся от РПА, член той же партии Сона Ованнисян взяла самоотвод. Об этом корреспонденту “Фактинфо” сообщила пресс-секретарь ЦИК Эрмине Арутюнян.
Таким образом, на 5 мест в Совете старейшин сельской общины претендует 7 кандидатов. Пятеро из них – 3 члена РПА и 2 беспартийных кандидата выдвинулись от Республиканской партии Армении. Еще двое посредством самовыдвижения. Причем один из самовыдвиженцев также “республиканец”, а другой представляет партию “Страна закона”.
Напомним, что в данной общине проведение внеочередных выборов в Совет старейшин сельской общины обусловлено тем обстоятельством, что 29 марта 2011г. из 5 предусмотренных законом членов были избраны трое. Полномочия члена Совета старейшин общины Мамикона Карапетяна были приостановлены на основании его отсутствия на более чем половине заседания Совета по неуважительной причине, в результате чего проведение заседаний Совета представлялось невозможным.