Ա.Իշխանյան. Երկար դեգերումներից հետո օրենքը կա 04/26/2013   00:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ինձ ամենից շատ մտահոգում է այն պաշտոնյաների մտայնությունը, որ բոլորը Եհովայի վկա կդառնան և կխուսափեն ծառայությունից: Եթե այդպիսի մտավախություն կա, ապա ես հարցս ուղղում եմ պետական այրերին՝ այդ ինչ երկիր եք դուք ստեղծել, որ մարդիկ բանակից խուսափելու համար կուզենան դառնալ Եհովայի վկա»,- «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասաց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը՝ անդրադառնալով «Այլընտրանքային ծառայության մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին» օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ հնչող տեսակետներին:
«Հարցն այստեղ լրիվ այլ է՝ Եհովայի վկաներն իսկապես հրաժարվում են ծառայությունից, և ես չգիտեմ որևէ դեպք, որ որևէ մեկը փորձել է դառնալ ձևական Եհովայի վկա, որպեսզի գնա բանտում նստի,  և ոչ էլ ալընտրանքային ծառայության համար դիմել է, քանի որ օրենքը կար: Այդ մասին խոսող մարդիկ ավելի լավ է մտածեն, թե ինչպես են ոմանք դիսերտացիա պաշտպանում, ինչպես են տարբեր ձևերով ազատվում բանակից: Դրա համար ես այս մարդկանց բաժանում եմ հրաժարվողների և խուսափողների: Եհովականները հրաժարվող են իրենց համոզմունքների համար, անկախ նրանից, թե դա մեզ դուր է գալիս, թե՝ ոչ: Իսկ մյուսները խուսափողներ են, և գուցե այլընտրանքային ծառայության դեմ խոսողների մեծ մասի երեխաները խուսափել են բանակում ծառայելուց»,-ընդգծեց Ա.Իշխանյանը:
Ըստ նրա, «Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքի ընդունումը Եվրոպայի խորհրդի առջև 2003թ.-ին ստանձնած պարտավորությունների թվում էր: Այն պետք է ընդունվեր 3 տարում, և Հայաստանի իշխանությունները բացարձակապես պատրաստ չէին դրան: Այդ ժամանակահատվածում մի քանի օրինագծեր եղան, որը մեկը մյուսից ավելի պատժիչ բնույթ էր կրում:
Ա.Իշխանյանը նշեց նաև, որ ի վերջո 2003թ.-ի դեկտեմբերին ընդունվեց այսօրվա գործող օրենքը: Այն ըստ էության չաշխատեց: 2004թ.-ին դիմեցին 23 Եհովայի վկաներ, մինչև 2004թ.-ի մայիս ամիս նրանք ծառայեցին տարբեր հիմնարկներում, որից հետո  բոլորը լքեցին այլընտրանքային ծառայության վայրերն այն պատճառաբանությամբ, որ դա զինվորական  ծառայության մի տեսակ է, քանի որ վերահսկողությունը զինվորական է: Նրանց մի մասն ազատազրկվեց դասալքության մեղադրանքով, բայց ՀՀ քրեական օրենսգրքում չկար «այլընտրանքային զինվորական ծառայությունից դասալիք» հասկացությունը, և այդ ամեն ինչն անօրինական էր, որն ապացուցվեց նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում: 2006թ.-ի ԵԽԽՎ-ի թիվ 1534 բանաձևը Հայաստանին հորդորում էր շուտափույթ փոփոխել «Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքը՝ նախատեսելով աշխատանքային ծառայություն: «Երկար դեգերումներից հետո օրենքը կա»,- ընդգծեց Ա.Իշխանյանը:

А. Ишханян: “Что за страну Вы создали, что люди желают стать сектантами во избежание службы в армии?” 04/26/2013   10:48  |  Лента новостей
“Меня больше всех тревожат мнения тех должностных лиц, которые полагают, что все станут свидетелями Иеговы, дабы откосить от армии. Если среди госчиновников преобладают подобные умонастроения, то я обращаюсь к ним с вопросом, что за страну Вы создали, что люди желают стать сектантами во избежание службы в армии”, - отметил в беседе с корреспондентом “Фактинфо”  предеседатель Хельсинского комитета Армении Аветик Ишханян”, комментируя прозвучавшие относительно принятия пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в законы РА “Об альтернативной службе” и “О введении в действие Уголовного кодекса Республики Армения” мнения.
“Вопрос в другом – свидетели Иеговы на самом деле отказываются от прохождения обязательной воинской службы и я не припоминаю ни одного случая, когда кто-либо пытался прикинуться свидетелем Иеговы, дабы отсидеть в тюрьме и даже не обращался для альтернативной службы, поскольку такой закон существует. Те, кто об этом говорит, пусть лучше подумают, каким образом некоторые защищают диссертации и находят способы отлынивать от армии. Я этих людей подразделяю на отказников и уклонистов. Иеговисты отказываются, исходя из своих религиозных убеждений, вне зависимости от того, нравится это нам или нет, А остальные - это уклонисты. Возможно, они в подавляющем большинстве дети тех, кто высказывается против альтернативной службы”.
По его словам,  принятие закона “Об альтернативной службе” – одно из взятых Арменией в 2003г. обязательств перед Советом Европы. Его должны были принять в течение трех лет, и власти Армении оказались неготовыми к этому. В этот период были предложены ряд проектов, которые, в основном, носили карательный характер.
А. Ишханян отметил также, что, в конце концов, в декабре 2003г. был  принят действующий сегодня закон. Он по сути дела не сработал. В 2004 обратились для прохождения альтернативной службы 23 свидетеля Иеговы. До мая 2004г, они прослужили в разных учреждениях, после чего все покинули места прохождения альтернативной службы, мотивировав этот тем, что это одна из разновидностей воинской службы, так как над ними установлен военный контроль. Часть из них были осуждены на лишение свободы по обвинению в дезертирстве, но в Уголовном кодексе РА отсутствовало понятие дезертирства применительно к альтернативной службы. Все эти решения шли вразрез с буквой закона, что собственно и  было доказано в Европейском суде по правам человека.  Резолюция 1534 ПАСЕ от 2006г.  призывала Армению немедленно внести поправки в закон “Об альтернативной службе”, предусмотрев в нем рабочую службу. После долгих мытарств закон был принят”,- резюмировал А. Ишханян.